21.12.2023
Kategorie: Ekonomika

A zase ty turbíny a větrníky …

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Protože ono to, světe div se, nefunguje hlavně v zimě. Což ovšem chápete pouze tehdy, pokud nejste „zelenej mozek“ a teď nemyslím Řehku. Aktuálně se na to přišlo v ráji větrníků, ve Skotsku.

A to tam považte fouká. Jak by to asi vypadalo tady, kde nefouká. Tady by se to sice asi nerozbilo, tady by se to totiž asi ani pořádně netočilo.

Desítky obřích turbín na skotských větrných elektrárnách poháněných dieselovými generátory! Trapas. Scottish Power přiznala (spíš přišlo se na to), že 71 jejích větrných mlýnů bylo připojeno k zásobování fosilním palivem poté, co došlo k poruše jejich napájení. Protože světe div se, ono to je poruchové, součástky na opravu moc nejsou, protože fuj Čína, a my sami moc žádný neděláme, protože na ně nemáme suroviny. Protože zase fuj Čína a fuj i Rusko. A až my se probereme, oni už se na nás vybodnou. No co naděláme soudruzi, že?

Firma uvedla, že tak byla nucena jednat, aby udržela turbíny v teple během velmi chladného počasí v prosinci. Protože ano, v prosinci bývá co? Zima. Divný. Ale informátor deníku Daily Mail řekl , že incident patří pouze k další řadě nedostatků v oblasti životního prostředí, zdraví a bezpečnosti, který ty větráky způsobují. „Lidé by si měli být vědomi toho, že zatímco jejich náklady na energii stále rostou, naše větrné elektrárny nefungují tak efektivně, jak by mohly, kvůli nenasytnosti firem.“ Ale lidé si to asi i uvědomují, ale co s tím asi tak mohou dělat, když vláda rozhoduje zcela jinak?

„SNP a Zelení znovu a znovu prokázali, že jim nelze v otázkách životního prostředí věřit. Chválí potenciál Skotska pro obnovitelné zdroje, ale nezdá se, že by zajistily, že ty, které již existují, jsou řádně provozovány. Ať už jsou důvody jakékoli, nutnost používat dieselové generátory k odmrazování vadných turbín je ekologické šílenství.“ Má pravdu, zeleným Zeleným a všem rudým se věřit nedá. Nikdy.

A tak šedesát turbín na větrné farmě Arecleoch a 11 v Glenn App bylo připojeno k šesti obrovským dieselovým generátorům. Místní pracovník řekl: „Během prosince bylo 60 turbín v Arecleoch a 11 v Glenn App vyřazeno z provozu kvůli závadě kabeláže pocházející z větrné farmy Mark Hill. Aby byly tyto turbíny znovu nabité, dieselové generátory běžely více než šest hodin denně.“

„Turbíny jsou pravidelně mimo provoz kvůli poruchám, kdy energii ze sítě odebírají, místo aby ji produkovaly. Takže ano, ono to nevyrábí, ono to naopak energii ještě v případě problémů ze sítě bere. Boží, ne? A také prý kvůli nevyměněným dílům (to jsou ty součástky, co nejsou), po dlouhou dobu zůstaly v provozu jen na poloviční výkon.

A borec na konec:

„Znečištěný hydraulický olej je také pravidelně rozstřikován po skotském venkově kvůli prasklinám v mechanismech. Bezpečnostní standardy se nezlepšily od doby, kdy byl v roce 2017 zabit pracovník na větrné farmě Kilgallioch.“

A jako třešnička na celým tomhle plesnivým dortu budiž to, že hlavní akcionáři jsou Španělé, takže zůstane ve Skotsku co? No peníze ne. Jen binec, problémy a drahá energie. A třeba jen takový předseda ScottishPower, Španěl Ignacio Galan, si v roce 2021 vydělal přes 11 milionů liber. Ten obrovský balík prašulí si odnesl domů, přestože miliony zákazníků ve Skotsku čelí uvržení do chudoby kvůli raketovému růstu cen právě energií a paliva.

Taková korporátní klasika, že? Co nám to připomíná? Že by pokračující energetickou likvidaci českých zaběhlých firem? Aktuálně třeba Pardubický pivovar a Tilex, staletou výrobnu záclon a krajek. O ekologii tu nejde totiž vůbec, pánové a dámy. Jde tu jen a jen o peníze. Od nás k někomu úplně jinému.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)