27.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Proč se OSN, EU i světoví lidskoprávní aktivisté staví zády k Izraeli?

Sdílejte článek:

HANA LUKEŠOVÁ

Organizace pro lidská práva AGPS zveřejnila v nedávné době zprávu, dokumentující 3,840 případů zabitých Palestinců od začátku syrské občanské války roku 2011, jedná se o téměř čtyřnásobek v počtu obětí, než v období šesti let první intifády (prosinec 1987-září 1993). Palestinci umírali v Sýrii následkem střelby ze strany Asadových vojáků a i ze strany syrských rebelů, či v důsledku mučení ve výslechových místnostech Asadových věznic. Mahmůd Abbás mlčel a dodnes mlčí a neodsuzuje Bašára Asada či Írán.

[ad#textova1]

Prolitá palestinská krev na Západním břehu (v Judeji a Samaří) a v Gaze se zdá být mnohem cennější, nežli krev Palestinců jinde na světě. Je to tím, že Palestinci, kteří jsou usmrceni izraelskými vojáky, slouží k protiizraelské propagandě v muslimských státech či po celém západním světě. Palestinská otázka trvale slouží jako bič proti Izraeli po celou dobu od jeho vzniku až do současnosti.

Lidskoprávní organizace Action Group for Palestinians in Syria (AGPS) (Akční skupina pro Palestince v Sýrii) publikovala zprávu, která zdokumentovala 3,840 případů úmrtí Palestinců, kteří byli zavražděni od počátku syrské občanské války. Vedle této zprávy syrský režim Bašára Asada zveřejnil seznam jmen obětí, který zahrnoval 548 zabitých Palestinců. Zatímco ve zprávě, kterou vydal Asadův režim, nebyly zaznamenány příčiny smrti Palestinců, tak zmínění lidskoprávní aktivisté souhlasili s tvrzením, že Palestinci zemřeli v důsledku mučení, věznění, hladovění a nedostatku lékařské péče.

AGPS uvedla, že osud dalších 1,682 Palestinců není znám, podle některých tvrzení byli tito Palestinci zabiti buď v probíhající občanské válce, nebo v „lepším případě“ jsou stále ve vězení. Takže důkazy dokládají, že od roku 2011 bylo nejméně 5,552 Palestinců buď zabito nebo nějakým způsobem „zmizelo“. Spolu s těmi, kteří byli buď usmrceni či zmizeli, další desítky tisíc Palestinců ztratili v Sýrii své domovy nebo zaměstnání. Uprchlický tábor Yarmouk, který byl domovem desítky tisíc Palestinců byl během občanské války zcela zničen, nezůstal z něj kámen na kameni. Navzdory těmto hrůzám žádný vedoucí představitel Palestinské samosprávy Asada a jeho íránské spojence neodsoudil. Ano, Írán, který se jinak zaštiťuje palestinskými právy a jehož politici „palestinskou otázku“ dali do popředí své zahraniční politiky.

To je neuvěřitelné. Kde je ryk ze strany Palestinské autonomie, Hamasu, arabských a západních mainstreamových sdělovacích prostředků po celém světě? Kdepak jsou snahy světové veřejnosti postavit Asada, jeho politiky a íránské spojence před soud pro válečné zločiny jako v případech izraelských politiků?

Když jsou palestinští teroristé z Hamasu a Islámského džihádu zabiti izraelskými vojáky během protiizraelských výtržností a násilných akcí, arabský a západní svět hystericky řve a volá po stíhání izraelských vojáků a politiků za válečné zločiny. Arabská liga a jí poklonkující eunijní spojenecké země vydávají jednu protiizraelskou rezoluci za druhou, pravidelně se svolává zasedání Rady bezpečnosti OSN i Valné shromáždění, Mahmůd Abbás požaduje mezinárodní ochranu pro Palestince a všechny tyto události jsou neustále pokrývány arabskými i světovými mainstreamovými sdělovacími prostředky.

Když jsou Palestinci zavražděni jinými Araby, nikdo se o ně nestará a to i samotní palestinští politikové ať už z Fatahu či Hamasu neprojevují žádný zájem, všichni jsou „zticha“. Palestinská krev na Západním břehu (v Judeji a Samaří) či v Gaze má násobně vyšší hodnotu, nežli palestinská krev v jiných částech světa. Palestinci, kteří jsou zabiti izraelskou armádou jsou pravidelně používáni jako nástroj protiizraelské propagandy a protižidovské zběsilosti, sloužící k démonizaci a očerňování Izraele v co nejširším záběru.

Světoví lidskoprávní aktivisté a bojovníci za mír věnují veškerý svůj čas a své finance k monitorování „palestinské otázky“ v Izraeli. Poselství je jasné, když nemůžou být za smrt Palestinců odpovědni Izrael nebo Židé, nejedná se o zajímavé téma pro světový maistreamový tisk. Během neustálé probíhající občanské války je Abbásovo ticho ohlušující. Nikdo neodsuzuje a nežaluje Asada či Írán z vražděni tisíců Palestinců.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Hana Lukešová

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...