31.1.2017
Kategorie: Společnost

Jak nám byly vydány nové občanské průkazy

Sdílejte článek:

MARIE LOUCKÁ

„Tak jsme si byli pro občanky,“ vyprávíme dnes známým.

Hrozí nám, že jako občané budeme mít od roku 2018 už pouze OP s čipem, což nás, mne i manžela, děsí. Vadí nám čipy, které stát může libovolně zneužívat ke šmírování vlastních občanů. Čip může obsahovat cokoli. Na rozdíl od tištěných údajů na OP si čip nemáme možnost sami přečíst a zkontrolovat údaje v něm obsažené.

A tak jsme jako spořádaní občané, oba, vyrazili pro nový OP. Ten starý mi propadl 19. října a 20. října jsem již na příslušném úřadě žádala o nový.

Vlezu na Okresním úřadě do kukaně. Paní byla velmi příjemná. Odebrala mi moji OP. „Vy už máte ten občanský průkaz propadlý.“ Trochu mě zarazilo, že mne jemně kárá. „Vždyť je propadlý teprve od včerejška.“ Bláhově jsem si myslela, že jsem úplně vzorná a již druhý den neplatnosti průkazu si jdu už vyřídit nový a že mne ještě pochválí. A úřednice dál pokračovala: „Ale vy jste nám už vypadla ze systému.“ To mne tedy dostalo. Státní správa reaguje velmi rychle!!!! Nicméně jsem pouze podotkla, že mně to ale vůbec nevadí. Vzhledem k tomu, že od státu nic nepobírám, pouze mu platím, zajásala jsem. V duchu jsem přemýšlela, zda bych neměla přestat platit například zdravotní pojištění, když už v tom systému nejsem a jsem bezprizorní neobčan.

Paní úřednice se mnou vyřídila všechny formality a na odchodnou mi dala do ruky lísteček s informacemi. „Až si půjdete vyzvednout nový občanský průkaz přichystejte si číselný kód. Ten nám tady zadáte a musíte si ho pamatovat.“ Dívala jsem se na tu paní, jestli to myslí vážně: „A co když ho zapomenu?“ Paní mi mile sdělila, že v tom případě mi OP rádi za 100 Kč odblokují. „ V kriminále mají taky čísla, jen přidělená. My máme tu výsadu, že si je můžeme sami vymyslet. Hmm a co bude potom? Zrušíte jména a příjmení a budete nám ty čísla tetovat na ruce, a pak nás volat jen pod číslem?“ Ha, ha, ha, zasmáli jsme se společně.

Můj manžel vylezl z druhé kukaně. „Taky ti říkaly o těch kódech? No to snad nemyslí vážně.“ Když se manžel ptal, k čemu je zadávání kódu, bylo mu sděleno, že zejména k elektronické komunikaci se státní správou. Ale já se státní správou nepotřebuji a nechci komunikovat a už vůbec ne elektronicky. Státní správa je podle mě v současném pojetí pouze přítěž, balast, nástroj sloužící k organizovanému vymáhání výpalného bez adekvátní protislužby.

Proč stát nutí všechny své občany pod sankcí, pamatovat si zvolený číselný kód. Údajně má sloužit k elektronické komunikaci. Je evidentní, že s částí populace nikdy elektronicky komunikovat nebude. Sami jsme byli svědky (kukaně mají určitou zvukovou propustnost) jak jedna stařenka, částečně imobilní, měla problém s vytvořením kódu. Tak zadala samé nuly. Mohu ale říci, téměř s jistotou, po tom co jsem zaslechla, že již při odchodu z úřadu chudák nevěděla kolik těch nul vlastně bylo (kód může být 4-8 místný). Totéž jsme si následně ověřili. Kolega – novodůchodce, který si OP vyzvedával v říjnu loňského roku už neměl ani zdání jaká čísla zvolil. Měl problém si uvědomit, že vůbec nějaký kód zadával.

Všichni máme tolik různých PIN, VIN a ostatních IN, že si je buď nepamatujeme, nebo zadáváme stále stejné kombinace. Ani jedna varianta není správná, takže si musíme pořídit „blbníček“, tam všechny osobní kódy zaznamenat a uložit do trezoru. K tomu účelu je třeba, aby si každý povinně doma pořídil trezor. To bude následný zákon, který nám schválí poslanecká sněmovna. Výrobci trezorů se mohou těšit!

Nicméně OP bylo do této doby vydáváno státem bezplatně. Tato éra končí! Jen malá část občanů dodá při výměně OP (za 10 let) správný kód a tím pádem zaplatí poplatek – ne za vydání OP, ale za odblokování. Jak vysoký asi bude? Bude se také navyšovat inflací?

A to nevíme, která „spřátelená“ firma, jistě v řádném výběrovém řízení, dodala do všech Okresních úřadů – všech přepážek pro vydávání OP čtečky kódů + software atd.

K vyzvednutí OP jsme se dostali až počátkem ledna, po více než dvou měsících. Skutečně nám nescházel a nepotřebovali jsme ho. Ani si nepamatujeme, kdy naposledy jsme OP potřebovali. I při takové zhovadilosti jako je „běžná silniční kontrola“ předkládáme pouze řidičský průkaz.

Byli jsme oba rozhodnuti. Žádný kód nezadávat! Našli jsme si na stránkách Ministerstva vnitra klauzuli, kde je napsáno, že:

Občan, kterému brání překážka těžko překonatelná, nezadává se při převzetí občanského průkazu bezpečnostní osobní kód.

Takže opět kukaň a příjemná úřednice. Předala mi nový OP. „Zkontrolujte si správnost údajů a tady mi naťukejte váš kód. Informovali jsme vás už při přijímání žádosti, že si máte nějaký rozmyslet.“

„Je mi to líto, ale já žádný kód zadávat nebudu.“ Paní mi klidně sdělila, že musím, že jinak mi průkaz nedá. A já opět: Žádný kód zadávat nebudu, mám s tím problém. Mám strach, že mi pak to číslo budete tetovat na ruce. A já mám z tetování nepřekonatelný strach.“ Úřednice opět: „Ale to musíte, bez toho vám průkaz nemůžu vydat.“ Nezbylo mi, než vytasit přichystaný triumf: „Na stránkách MV je napsáno, že kdo má s kódem nepřekonatelný problém, nezadává ho. A já mám problém.“

Paní na mě chvíli (ale jen malou) hleděla. Pochopila, že se mnou nic nezmůže a přivedla si posilu. Už jsem čelila dvěma milým úřednicím, které mne jemně tlačili k tomu, abych naťukala libovolná čísla, která si budu deset let povinně pamatovat pod sankcí zatím 100 Kč. I druhé úřednici jsem zopakovala, že na stránkách MV je napsáno, že kdo má problém… Paní mi opáčila, že to je ale pro občany, kteří nejsou způsobilí. Opáčila jsem, že to tam není specifikované. Byla jsem rozhodnuta jim OP nechat a odejít bez něj. Asi to na mě viděly. Kapitulovaly obě. „Sepíšeme s vámi prohlášení. Na jehož základě nemusíte zadávat kód,“ navrhly úřednice s kamennou tváří. Podepsala jsem tedy na úřadě prohlášení o tom, že nejsem způsobilá si pamatovat nejméně čtyři čísla po sobě jdoucí. Občanka mi byla následně vydána s upozorněním, že jsem tímto nezpůsobilá, (nekorektně o sobě říkám, že jsem úředně debil) a může se to někde zobrazit. Sama jsem to přece podepsala.

Manžel dopadl obdobně. Jen už znaly moje argumenty, tak to bylo kratší. Jsme momentálně na našem okrese dva úřední „debilové“.

PS: Skutečně nás však vyděsilo sdělení úřednic, že toto nařízení platí od roku 2012 a my jsme první, kteří s tím mají problém. Ve skrytu duše doufáme, že spustíme lavinu úředních „debilů“. Jak praví básník – v jednotě je přece síla.

Bude-li každý z nás z křemene,

je celý národ z kvádrů,

vyhneme se tím břemene

vyhledávání kádrů

Vítejte u velkého bratra!

George Orwell 2017

Text sepsala: Marie s korekturou manžela Bohumila

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x