Nechte živnostníky žít
FCB JAN ŠILHAVÝ 23|09|2013
Předem upozorňuji, že tenhle článek není žádná sranda. Živnostník je osoba samostatně výdělečně činná známá pod zkratkou OSVČ. Snaží se postarat sama o sebe a nikoho neotravovat – zejména stát. Ten naopak častokrát otravuje OSVČ. Řekněme si proto rétorikou pana Mládka, koho všeho živnostník hostí (rozuměj jaké parazity).
[ad#hornisiroka]
Chcete-li se stát živnostníkem, musíte si nejprve nalézt místo k podnikání. S tím souvisejí platby: nájmu, energií, za protipožární ochranu (ochránci naběhnou většinou sami, jakmile vyčmuchají vaši provozovnu. Většinou jsou to také živnostníci…).
Dále je povinné platit státu: zdravotní pojištění, sociální pojištění, daň z příjmu, DPH, ev. jiné daně (silniční, spotřební, clo atd.). A z daní (nejen) živnostníků jsou placeni politikové.
Živnostník většinou potřebuje komunikovat, platí tedy za telefon a internet. Má-li ke své smůle veřejnou provozovnu, naběhnou lidé z OSA a chtějí poplatek za veřejnou produkci hudby a filmu – ten chtějí i když nemáte v provozovně rádio ani televizi – dnes na to všechno stačí internet – a ten přece máte! Nikoho nezajímá, že jen mailujete a internet potřebujete třeba kvůli eshopu.
Zaměstnává-li živnostník někoho, naběhnou lidé školící zaměstnance v bezpečnosti práce, nemluvě o povinných odvodech za zaměstnance.
Z výše uvedeného je jasné, co všechno musí živnostníci vysolit – většinou předem, než začnou mít nějaké tržby a zisk. Živnostníci ručí za svoji podnikatelskou činnost 100% svým majetkem. Proto je také typickým povinným (dle údajů exekutorské komory) muž po čtyřicítce, který má dluhy z podnikání. Být dnes živnostníkem není žádná selanka.
Článek zakončím komentářem ke kapitole 48 knihy Tao te ťing (překlad Václav Cílek): „Neser se do světa, nebo to s vámi špatně skončí!“
Parafrázuji: „Neser se do živnostníků, nebo to s vámi špatně skončí!“ Rozuměj: jen zaměstnanci, včetně ředitelů institutů státní kasu nenaplní……
[ad#velkadolni]