25.8.2023
Kategorie: Ze světa

Prigožin a Ukrajina

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Ty debaty v našich médiích o tom jak zahynul Prigožin jsou docela úsměvně. Stejně tak je úsměvně jak Zelja rychle přispěchal s prohlášením, že Ukrajina v tom nemá prsty. Kdo by mohl obviňovat Ukrajinu, že jo? Přesto Ukrajina, stejně jako Rusko, mohla mít zájem na tom, aby Prigožin co nejrychleji zmizel ze světa. Stejně jako další země, vzhledem k tomu, že Wagnerovci posílili svoje jednotky v Sahelu.

Nejprostší pravda asi bude co se dnes objevilo v ukrajinském tisku a to, že letadlo převáželo výbušniny a neopatrným zacházením došlo k explozi. Jak to vědí?

Je tady ještě jedna věc. 16.8.2023 vyšel v ukrajinském tisku článek, kde se psalo, že Prigožinova vzpoura proti Putinovi je pro Ukrajinu zklamáním. Uvádělo se tam, že ukrajinské služby od jara očekávali vzpouru Prigožina, což by pomohlo destabilizovat Rusko a pomohlo Ukrajině. Dále se tam uvádí, že bohužel, po Prigožonově vzpouře je Rusko ještě stabilnější než před tím a je to velké zklamání pro ukrajinské vojenské a tajné služby. Prigožin od jara 2023 udržoval kontakty s ukrajinskou tajnou službou SBU. A Ukrajinci se tím ani netajili. Divné? Ani ne, dodnes jdou dohledat články na Ukrajinské pravdě, které Prigožina vychvalují. Pochvalně se o něm zmínil i Danilov ve smyslu, že to je protivník, před kterým je třeba mít respekt. Prostě to byla hra. Byla domluva Prigožina s ukrajinskou tajnou službou? Těžko říci. Pravdou však zůstává, že od jara 2023 Prigožin na Telegramu neustále kritizoval ruskou vládu, považoval invazi na Ukrajinu za chybu. V té době se také v ukrajinských médiích objevili články, že Prigožin by se mohl vzbouřit a vyměnit Putina.

І за вирощені раніше завищені очікування, які тепер створюють у суспільстві ризики зростання розчарування, апатії та деморалізації, Володимира Зеленського та його команду критикують багато експертів.
У той же час заяви про швидку перемогу над Росією, що звучали взимку та навесні, не були абсолютно безпідставними. Вони ґрунтувалися на факторі, який зрештою не зіграв. І цей чинник мав ім’я та прізвище: Євген Пригожин.

Volodymyr Zelenskyi a jeho tým jsou mnohými odborníky kritizováni za předchozí velká očekávání, která nyní vytvářejí riziko rostoucího zklamání, apatie a demoralizace ve společnosti.

Přitom tvrzení o rychlém vítězství nad Ruskem, která zazněla v zimě a na jaře, nebyla zcela bezdůvodná. Byla založeny na předpokladu, který nakonec nebyl.

A tento předpoklad měl jméno a příjmení Jevgenij Prigožin.

Ukrajinci minimálně od zimy 2022 věděli, že dojde ke vzpouře Prigožina a Prigožin od jara 2023 toto naznačoval ve svých postech na Telegramu. Jakou roli v tom pak hrála ruská FSB zůstane asi předmětem spekulací. Jasno v tom nebude nikdy. Ve válce je hra tajných služeb vždy hrou stínu a klamu.

Články o tom, že letuška onoho letu napsala, že proběhla neobvyklá oprava letadla, přičemž níže se píše, že tento letou měl časté poruchy, patří do kategorie, najdeme senzaci a nečteme co píšeme. Takovéto blábolení najdeme opravdu jen v českém tisku. Ani ten ukrajinský nejde cestou těchto spekulací.

Závažnější jsou však další věci. Ukrajinci tvrdí, že na Krymu vztyčili ukrajinskou vlajku. Že jejich výsadkový člun na Zmijí ostrov nebyl zničen, ale vojáci z tohoto člunu naopak zničili ruskou helikoptéru. Na Krymu nevztyčili nic. Naopak všichni vojáci, kteří tam byli vyslání byli zlikvidování. Výsadkový člun ukrajinské armády směřující na Zmijí ostrov byl zlikvidován. Pro západní tisk mohou Ukrajinci tvrdit cokoliv. Tleská se. Na Ukrajině se brečí. O tom naše média nepíší, o rozporu mezi tím co hlásají o Ukrajině a jaká je skutečnost. O čem se píše v ukrajinských médiích. Nemyslím teď UP, UG, KP, ale regionální média, která čas od času přinesou i zprávy, které Kyjev nestačí cenzurovat.

Pravdou je, že ukrajinská vláda, pro vlastní ješitnost, či kvůli propagandě a větší slávě, poslala na smrt nejméně 50 vojáků Ukrajiny. Na Krym, na Zmijí ostrov. (Nebo také Hadí ostrov). Pravdou také je, že většina mužů se snaží z Ukrajiny odejít a vyhnout se mobilizaci. Podle našich médií z Ruska odešlo 600 tisíc mužů, aby se vyhnulo částečné mobilizaci a jásá se, jak jinak. Ukrajinci odhadují, protože nemají přehled o obyvatelstvu, že z Ukrajiny nelegálně odešlo kolem jednoho milionů mužů. Ať tajným přechodem přes hranice do zemí sousedících s Ukrajinou a ano i do Ruska, tak díky úplatkům. Uznám, že občas se o tomto i našich médiích objeví nepatrné zprávy.

Co mě však zaráží je to, že v našich médiích jsou zprávy, že většina Ukrajinců chce válčit až do vítězného konce, zatímco v ukrajinských médiích se objevují zprávy, že už více než 50% Ukrajinců si přeje ukončit válku i za cenu ztráty území. 70 procent si přeje válčit na západě Ukrajiny. Čím blíže k východu, tím více lidí si přeje ukončit válku. Hlavně, že máme v médiích zprávy, že moldavská prezidentka Sandu oslavila den Ukrajiny. Ale už se neobjeví, že Gagauzie chce v půlce září vyhlásit samostatnost, protože nesouhlasí s politikou Moldávie. Jsem zvědav jak se k tomu postaví EU, protože Gaguzie je podporována Tureckem a dle moldavské ústavy má na tento krok právo, pokud Moldavsko poruší práva Gaugazska a to se stalo, když Kišiněv neuznal volby v této oblasti a odmítl jmenovat zvolenou guvernérku.

A abych se vrátil zpět k Prigožonovi. Je vlastně jedno jestli zemřel, nebo je to hra. Zájem na jeho smrti mělo několik států. Ukrajina, Rusko, Francie, USA. Nicméně, nehody se stávají a nevyhýbají se jim ani mocní a bohatí. Ale chápu, že spekulace jsou nejlepší cestou jak zakrýt skutečný stav věcí a odvést pozornost.

 

fb

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x