16.7.2023
Kategorie: Ekonomika

Platit bezhotovostně NENÍ zas tak úplně v pohodě

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Malý příspěvek na téma platba kartou. Pojďme si dát pár argumentů proč to není zcela fajn a pro všechny.

Pochopitelně uznávám, že to je rychlé, pohodlné, nemusí se tahat a počítat peníze atd. Ale od toho jsou zde jiní – těch argumentů proč platit kartou (hodinkama, telefonem) jsem četl v poslední době mraky. Pojďme se na to podívat z opačné strany a zkusme si vyvrátit oblíbené omyly:

1/ Poplatky jsou zanedbatelné!

Dnes například nějakej mozek v rádiu vyprávěl, že platba kartou je naprosto normální a výmluvy na odváděná procenta jsou směšné. Že prý to je jen 1-2%, takže ze stovky jenom asi 1 koruna.
Dobře – průměrná mzda v ČR nyní činí 41.265,- Kč měsíčně (uznávám – hrubého). Ale i tak – takže ho prosím ať se každý rok na třeba na vánoce sebere a jde dobrovolně do své banky odevzdat 7,5 tis. korun. Když to je takové prd.

2/ Poplatky se stejně zakalkulují do ceny – zákazník to nepocítí.

Dostupná data ukazují, že celková útrata v maloobchodě v České republice za rok 2020 činila přibližně 1,53 bilionu korun (1 530 miliard korun). Z toho jednoduchým výpočtem zjistíme, že 1,5 procenta z 1 530 miliard je 22 950 miliard korun. To by pochopitelně platilo za předpokladu, že poplatek je 1,5% a že všechny platby byly placeny bezhotovostně. Takže výsledek je, že za rok se nám veškeré útraty zdraží (ať nežeru) o 15 miliard a těch samých 15 miliard se nacpe bankám, které mají většinou zahraniční majitele. Minimálně patnáct miliard odteče každý rok na dividendách do zahraničí a každý z nás (i já) tomu napomáháme!

3/ Nepotřebuju nic skrývat – hotově se platí jen prostitutky a drogy!

Omyl – může nastat spousta situací, kdy není úplně vhodné mít vše na výpisu. Počínaje tím, že manželka zjistí kolik piv jste vypili až po opačnou situaci, kdy se vás manželka snaží přesvědčit, že ten kožich byl ve slevě úžasně levný. Dobře – to je napůl vtip. Ale ta anonymita s rozvojem technologií možná bude hodně důležitá. Víte co bude za 10, za 20, za 50 let? Já také ne, ale stačí chvíli googlit na téma sociálních kreditů v Číně. To už je současnost! Jste si jistí, že to tady také za pár let nebude? A že Vám “velký bratr” nedovolí si třeba koupit lístek na vlak? Opakuji – v Číně to už je současnost!

4/ Platby kartou jsou bezpečné.

Nejsou. Existuje celá řada různých podvodů – mám sice jen starší data, ale třeba v roce 2010 řešila PČR přes 7000 podvodů s platebními kartami (viz zdroj). Počítám, že s nárůstem bezhotovostních plateb je toto číslo nyní řádově vyšší. Navíc pokud mi někdo ukradne peněženku, tak přijdu jen o to, co v ní mám. Pokud mi někdo zneužije platební kartu, tak škoda bývá několikanásobně vyšší.

5/ Platit kartou (bezhotovostně) může přece každý.

Nemůže. Je tady celá řada nízkopříjmových lidí, různých “houmlesáků”, lidí s exekucemi apod., kteří jsou víceméně z těchto možností plateb vyloučení. A ač nám můžou být nesympatičtí, tak je přece nemůžeme vyloučit z finančních transakcí.

6/ Kdo vyžaduje platbu hotovostí, ten krade.

Je spousta malých živnostníků a prodejců, kteří banku téměř nepotřebují. Prostě mají tržbu a s tou zajedou do Makra nakoupit na další den apod. Navíc tenhle argument předpokládá zcela nepodloženě kolektivní vinu. Zcela mylně to v argumentaci lidé zaměňují s EET. S tím to nemá absolutně nic společného. I v režimu EET šlo platit hotově. Výjimečně může nastat i případ, kdy podnikatel prodá něco za řekněme 50 tis. Z toho odvede 1,5% – t.j. 750,- Kč. Následně si zákazník koupi rozmyslí (legálně odstoupí od smlouvy) a podnikatel mu vrací celou částku. Takže o těch 750,- Kč prostě přijde.

A toto nejsou omyly, ale zcela jasná fakta:

1/ Akceptování všude: Zatímco některá místa mohou omezovat nebo odmítat platby kartami, hotovost je obvykle přijímána všude.

2/ Odolnost vůči technickým problémům: Pokud se setkáte s problémy se zařízením pro platby kartou, hotovostní platba je spolehlivější alternativou. Nemusím řešit jestli se někomu zrovna nerozbil terminál, jestli se mi nevybil mobil, nemusím shánět bankomat. A vůbec nechci strašit blackouty nebo slunečními erupcemi. To není sci-fi. Mimochodem stejná erupce jako byla v roce 1859 by všechny terminály vyřadila stoprocentně. Viz zdroj.

Zdroje:
https://www.idnes.cz/technet/veda/slunce-erupce-vypadek-elektrina-elektromagneticka-boure.A211129_144509_veda_vse
https://www.jaknapenize.eu/podvody-u-bankomatu

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x