17.5.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Tohle panu premierovi radši neukazujte …

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Moderní válčení je z velké části založeno na rychlosti, ráznosti a překvapivosti operací. A to nejen na bitevním poli.  Před pár dny nám tuhle taktickou zásadu předvedl Volodymyr Zelenskyy, současný ukrajinský president, v takové názorné, praktické ukázce. V sobotu podepsal zákon č. 7172-1, kterým na Ukrajině zrušil opozici.

Podle tohoto zákona je od soboty zakázáno 11 opozičních stran a veškerý jejich majetek se zabavuje. Nezákonnými se také stávají mnohá slovní spojení a výrazy. Mezi jinými je například zakázáno používat pro současnou situaci v zemi jiného výrazu než “agrese proti Ukrajině.” Termíny jako „vnitřní konflikt” nebo „občanská válka” jsou od teď trestně postižitelné. Stejně jako označování ozbrojených sil odtrženého Doněcku a Luhansku slovem “povstalci”. Příslušné paragrafy pak také pamatují na ty občany Ukrajiny, kteří by snad chtěli říci nebo napsat o Rusech, nebo vůbec útočnících, cokoli pozitivního.

Ono se to už nějakou dobu čekalo. Prakticky ihned po zahájení bojů, na počátku března letošního roku, pozastavila Ukrajinská národní bezpečnostní rada činnost několika politických stran, které označila za “proruské”. Na seznamu byly různé menší, převážně levicové strany, ale také druhá největší ukrajinská strana “Opoziční platforma – pro život”, vedená Viktorem Medvedčukem, podnikatelem s údajnými vazbami na Rusko. Ten byl umístěn nejdříve do domácího vězení, ale od dubna už sedí v řádné vazbě. Přímý zákaz opozičních stran visel po celou tu dobu tak nějak ve vzduchu. A tuto sobotu se zlá tušení opozice naplnila.

Bohužel, nezůstalo jen u zákazu opozičních partají. Když už byl president Zelenský jednou rozjetý a v ráži, tak se vrhnul, s šarmem a citlivostí tankové divize, udělat pořádek i do mediální sféry.  Oznámil ukrajinskému lidu, že dojde ke sloučení všech televizních kanálů, a to neprodleně, protože od nynějška bude v zemi zavedena “jednotná informační politika.”  Pikantní je, že u „slučovaných”  kanálů rozhodně nešlo o nějaká opoziční média, nebo snad dokonce o kritiky presidentovy politiky. S takovými si to vyřídil už mnohem dříve. Už loni, v únoru 2021, podepsal dekrety zakazující tak zvaná proruská média. Mělo se jednat televizní kanály ZIK, NewsOne a 112 Ukrajina, které měly vazbu na opoziční strany a přinášely pohledy, ne dost dobře ladící s politickým směřováním Zelenského. Proto se jim odebraly licence na dobu 5 let, a bylo. Stanice a kanály, které zůstaly, se žádné kritiky neodvažovaly. A stejně se teď musí slučovat. Jakže to kdysi bylo? Jeden národ, jedna Říše… No a teď „jednotná informační politika”.

Člověk by řekl, je to jejich věc. Ať si to na té Ukrajině vedou po svém. Je to jejich země. Ale trošičku zamrazí při pomyšlení, že by to někdo mohl říct nebo ukázat našemu panu premierovi. Který by se mohl snadno inspirovat. Když jsme taky v té válce, jak nám vláda už více než třetí měsíc sugeruje.

Protože páně Fialovo bojové nadšení a odhodlání je se Zelenským (v mediální oblasti) přinejmenším srovnatelné. Citujme z jeho projevu na 19. schůzi Poslanecké sněmovny 12. května 2022 o boji proti dezinformacím: „A tomu je potřeba čelit, je potřeba tomu čelit aktivní kampaní, je potřeba tomu čelit strategickou komunikací, je potřeba tomu čelit tím, že se na to poukazuje, a je potřeba také vypnout některé kanály, které nemají nic společného s médii, tak, jak jsou média ve světě definována a chápána.”

Tak mu to raději neukazujte.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (47 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
181 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x