4.11.2021
Kategorie: Politika

Americké prezidentské volby … rok poté

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

MICAAnalýza situace Spojených států amerických rok po prezidentských volbách, kdy se ukazuje, že Joe Biden není to pravé ořechové.

Dnes je to přesně rok od konání prezidentských voleb ve Spojených státech amerických. Skončila snad nejšpinavější kampaň v historii této země. Tato kampaň trvala de facto od minulých prezidentských voleb, kdy k příjemnému překvapení konzervativců a šílenství progresivistů, zvítězil Donald Trump. Američané 3. 11. 2020 vyšli k volebním urnám.

Tyto volby byly ostře sledované vzhledem k tomu, že se čekalo, jestli Trump dokáže obhájit své prezidentské křeslo, a nebo nikoli. Předvolební průzkumy jasně favorizovaly jeho oponenta Joe Bidena, ale to samé se stalo o čtyři roky dříve, když se Trump utkal s favorizovanou Hillary Clintonovou. Trump měl velkou nevýhodu oproti předchozím volbám, a to v podobě zákeřného koronaviru. Americká ekonomika zažila pád, spousta lidí na covid zemřela. Samotný Trump zaujal liberální postoj, když vyzýval obyvatele USA, aby se viru nebáli a žili v podstatně stejně jako před pandemií. Ocitl se ale v pasti. Jeho voliči obzvláště z řad těch starších se koronaviru zalekli a Trumpův pohled se jim nelíbil. Kdyby však zaujal opačné stanovisko, tak by si zase znepřátelil své mladší voliče, kteří se nijak nemínili omezovat a covid považovali za trochu horší chřipku. Biden nabádal k opatrnosti a doufal, že si Trump na tomto problému vyláme zuby. Demokraté měli navíc další trumf v rukávu. Spoléhali na to, že strach lidí z covidu způsobí masivní nárust zájmu o korespondenční hlasování. To se také potvrdilo. O korespondenční hlasování byl rekordní zájem. Problém s tímto způsobem hlasování je jeho netransparentnost a náchylnost k podvodům. To se také přesně stalo.

Sociolog Petr Hampl tvrdí, že v Americe už po celá léta volí nelegálně miliony lidí. A proč taky ne? Volič, když přijde do volební místnosti, tak se nemusí ani prokazovat občanským průkazem. Je vůbec v těch Spojených státech legálně? A není to náhodou obyvatel jiného státu, který se rozhodl volit podruhé? U korespondenčních hlasů to nejde ověřit už vůbec. Schválně jsem si ten den přivstal, abych sledoval průběh sčítání. Panovalo stejné překvapení, jako před čtyřmi lety. Trump skoro ve všech klíčových státech tzv. swing states vedl. Jeho náskok byl obrovský. Pak ale přišlo sčítání korespondenčních hlasů. Stávající prezident začal ztrácet jeden stát za druhým. Zdálo se, jako kdyby snad všechny korespondenčních hlasy byly pro Bidena. Jednu chvíli to dokonce bylo v poměru 96 % pro Bidena a 4 % pro Trumpa. Internetem kolovaly záběry, kdy docházelo k podivné manipulaci s volebními lístky. Komise v jednom státě se dokonce rozhodla zatemnit okna a vyhnat všechny republikánské přihlížející z místnosti. Tomuhle se říká transparentnost a férové volby?

Sčítání se táhlo dny a týdny, než přišly konečné výsledky: Biden získal 81 000 000 hlasů a 306 volitelů. Trump získal 74 000 000 hlasů a 232 volitelů. Bylo tedy jasno. Trumpa v Bílém domě vystřídá Biden.

Rok po těchto sporných volbách je situace v USA následující: Amerika se stále potýká s covidem, počty nakažených a mrtvých rostou. Jejich ekonomika na tom není nijak růžově. Nezaměstnanost je sice nízká (4,8 %), ale není schopná vytvářet nové pracovní pozice. Jen pro představu, za září bylo vytvořeno celkem 194 000 nových pracovních pozic. Původní odhady hovořily asi o 500 000. Do toho tu máme inflaci, která činí zhruba 4 %. Dochází ke zdražování potravin a benzínu. Na ceny benzinu jsou Američané při jejich oblibě aut obzvláště citliví. Migrační krize na hranicích s Mexikem opět nabírá na obrátkách a při globální krizi dodavatelských řetězců hrozí, že Američané letos na Vánoce nedostanou žádné dárky. Možná dostanou dárek od demokratů v podobě zvýšení daní, ale to už je čistě má spekulace.

A při řešení covidové krize, tak ani tam Joe příliš nezazářil. Počty nakažených strmě rostou, stejně tak jako počty zemřelých. Od začátku pandemie už zemřelo více jak 700 000 Američanů. Biden totiž naráží na to samé, co jeho předchůdce Trump. Amerika je rozdělena na ty, co se očkují a na ty, kteří to odmítají. Současný americký prezident patří do toho prvního tábora, ale nedaří se mu přesvědčit popírače. Státy vedené republikánskými guvernéry odmítají jakýkoli nátlak na povinné očkování a sankce. Politický snílek Biden si evidentně myslel, že při nástupu do úřadu se covid postupně zvládne a přestane z něj být téma. Mýlil se. Covid stejně jako v Evropě a jinde ve světě rozděluje, a stále se to ukazuje jako horká politická brambora.

Biden měl pravdu v tom, že Trump si na covidu vyláme zuby. To samé se ale teď děje i jemu. Jeho popularita klesá a Američanům začíná docházet trpělivost. V listopadu příštího roku se konají tzv. midterm elections, to znamená volby do Kongresu, které se konají v polovině mandátu amerického prezidenta. Jsou vnímány jako jakési referendum o jeho vládě. Pokud se ekonomická a covidová situace nezlepší, tak je velmi pravděpodobné, že republikáni získají minimálně v jedné komoře Kongresu většinu a tím Bidenovi ztíží zbývající dva roky v úřadu.

Co říct závěrem? Snad jen to, že se naplňují má rok stará slova o tom, že Joe Biden bude jako prezident katastrofa. Tím lépe pro Donalda Trumpa a jeho případnou opětovnou kandidaturu do nejvyššího úřadu.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...