Rozmach čínských aut v Evropě válka na Ukrajině nezastaví, vše nasvědčuje pravému opaku
PETR MILER
Na dalekosáhlé závěry je brzy, už dosavadní vývoj ale nasvědčuje právě takovému scénáři. Evropské značky se propadají všude a Rusko opouští, Číňané rostou a v Rusku se jen přizpůsobují nové realitě. Mezi nejprodávanějšími auty tak mají už dva modely.
Co jsme v sobotu nakousli, můžeme dnes dojíst. Jakkoli se totiž zdá, že dozvuky koronavirového chaosu a následky rusko-ukrajinského konfliktu budou mít na automobilový průmysl devastující dopady, neplatí to pro všechny a všude. Pro čínské výrobce znamená probíhající vývoj spíše příležitost, kterou využívá nejen značka Haval.
Tradiční, zejména pak evropští výrobci v posledních letech povětšinou trpí a graduje to nyní. V Evropě dál ztrácí kvůli nedostatku aut i nejasným vyhlídkám, v Číně se musí potýkat se stále silnější domácí konkurencí a Rusko pod tlakem okolností – ne-li rovnou aktivně – opouští sami. To všechno je voda na mlýn Číňanům, kteří nemají takové problémy s dostatkem dílů, v Evropě se teprve rozjíždí, doma jsou pochopitelně silní a v Rusku jakožto jednom z největších trhů Eurasie podnikají dál.
Chery je další ze značek, které míří nahoru. V únoru, kdy se ještě po většinu měsíce nedělo nic až tak dramatického, dokázalo v Rusku za poklesu celého trhu o skoro 5 % samo o 45 % růst. A ukázat hlavně atraktivitu SUV Tiggo 7 Pro, který se jako druhý dostal mezi 25 nejžádanějších vozů na trhu. Koupilo si jej 1 387 lidí (+32 %), což je – pro srovnání – výsledek na úrovni Kie Sportage, Mazdy CX-5, Renaultu Arkana a dalších renomovanějších soupeřů stejného ražení. A dá se čekat, že s exodem většiny konkurence mimo Rusko se i z tohoto vozu stane jen větší hit, i když se trh jako takový bude propadat mnohem rychleji.
Co nabízí? Je to rozsáhle modernizovaný vůz poprvé představený v roce 2016, což naznačuje právě slovo „Pro” v jeho názvu. Inovace změnily zejména vnější design, který se stal v předních partiích o poznání ostřeji řezaným. S novými a menšími světlomety dorazila i LED-technika, která se objevuje také v mlhovkách. A nové lampy najdeme rovněž vzadu, kde jsou navíc módně spojené svítící linkou.
Jak změny vpředu, tak i ty vzadu se starají o optické zmohutnění vozu a včetně většího množství chromu také o jeho posun do vyšších sfér. A je třeba říci, že Tiggo 7 vypadá po jakémsi velkém faceliftu hodnotněji. To samé lze říci také o interiéru, který zamířil směrem k větší hranatosti a dostal více palubní elektroniky čítající třeba také plně digitální přístrojovku.
Auto se proměnilo též mechanicky, neboť zákazníci nyní mohou počítat nejen s 1,5litrovým přeplňovaným čtyřválcem s až 156 koňmi výkonu, ale také s novým motorem 1,6 turbo s až 197 koňmi výkonu. Sílu motoru vždy na přední kola přenáší buď šestistupňový manuál, stejně disponovaná dvouspojka či automat CVT. Maximální rychlost v případě jedna-pětky činí 185 km/h, stovka padne za 9,7 sekundy a kombinovaná spotřeba má hodnotu 6,8 litru benzinu v kombinaci. V případě silnějšího motoru známe jen kombinovanou spotřebu 6,6 litru benzinu na 100 km
Technicky vzato jde o kompaktní SUV, které můžeme srovnat se Škodou Karoq, fakticky je ale o něco větším vozem. Tiggo 7 Pro měří 4 500 milimetrů na délku, 1 842 mm na šířku, 1 705 mm na výšku a 2 670 mm v případě rozvoru. Karoqu oproti tomu ovšem naměříme „jen“ 4 382, respektive 1 841, 1 603 a 2 638 mm. Škoda tedy ve všech ohledech prohrává, byť v některých jen o málo.
Jeho prodejnímu úspěchu se tak nelze divit, hlavně pak díky cenám. V Rusku se teď rychle mění kvůli volatilitě kursu rublu, Chery ale dokáže i v tomto chaosu publikovat ceníky, což zájemcům jistě imponuje. Auto to ale činí o něco dražším než dřív – základní provedení Luxury stálo dříve v přepočtu okolo 480 tisíc Kč, vrcholné Prestige pak okolo 520 tisíc Kč. Dnes se pohybujeme mezi 550 a 610 tisíci Kč, což je ale pořád zajímavá cena, uvážíme-li, že Karoq – stejně jako většinu soupeřů – teď v Rusku nekoupíte vůbec. A i tak byli ve srovnatelných specifikacích výrazně dražší, na čemž by aktuální dění stěží něco změnilo. Číňané mohou na současném vývoji jedině vydělat, vypadá to tak. A pokud se západ Evropy dostane do ekonomických problémů, bude to pro ně další šance.
Jen tak:
Renault vrací výrobu do Ruska. Nešlo prý o politiku, ale o součástky
21.03.2022 22:30
Francouzská automobilka Renault dnes obnovila výrobu ve své moskevské továrně, kterou přerušila koncem února kvůli logistickým problémům, oznámil mluvčí podniku agentuře Reuters.
…
Více na PL….
Je mi těch německých automobilek mocinky líto. Předražený a nenažraný západ dostává poslední rány z milosti.
Tuhle jsem byl na prezentaci čínských bagrů. Musím opět jen konstatovat, že nejsou vůbec špatné. Ty německé, americké a švédské ludry nejsou o nic lepší a cenově vychází Čína cca o třetinu lépe.
..jestliže Číňané vyrábí kde co pro kde koho, byli by blbí, kdyby to jednoho dne nezkusili taky pod vlastní vlajkou.
„Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život.“
čínské přísloví
..inu, celá ta komedie o sankcích bude svými důsledky ze všeho nejvíc připomínat naše vyklizení trhů v devadesátých letech. Neprodáš? Nekoupíš? Nikdo není nenahraditelný a kšeft je kšeft..
Automobilky v EU dopadnou stejně jako Nokia. Nokia si za to mohla celkem sama. Za automobilky – může za to EU a její devastující fantasmagorické předpisy a automobilky samy, které neumí říci dost.
Jdete do riti s celymi SUVecky! Jezdim dvoulitra C-Maxe diesla. Po nacipovani mi zere 5l. Na takovou kravu vyborna spotreba. Nikdy bych nechtel jezdit necim jinym.
Jen blb si koupi to hnusne zradlo do Megace. Mysli si ti americti debilove ze Rusove bez hamburgera nepreziji? Ja jsem v Petersburgu jedl pirozk a borsc a moc to chutnlo. Do prdele s amikama!