1.12.2021
Kategorie: Společnost

Co by na to řekl Hippokratés? Může lékař vybízet k sebevraždě?

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

jana-zwyrtek-hamplova-2-e1580293298871„Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného, dle svých schopností a svého úsudku. Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné…“ To je citace z Hippokratovy přísahy, která zakotvuje od pradávné historie základní etické principy výkonu nepochybně ušlechtilého lékařského povolání.

 

Ano, lékaři mají v rukou naše zdraví, tedy naše životy, a právem si zasluhují naši úctu. Není náhodou, že když do městského zastupitelstva kandiduje lékař, mívá často nejvíce hlasů voličů, protože prostě požívá všeobecné důvěry, úcty a respektu. Sama mám mezi lékaři mnoho přátel, a podepisuji to – bývají to lidé nejen vzdělaní ve svém oboru, ale většinou také obětaví, uvážliví, nezištní, a na první místo kladou obvykle svou práci, a pak vše ostatní.

O to větší pak bývají deziluze, vztahující se k lidem s titulem MUDr. před jménem, když se těmto předpokládaným hodnotám zpronevěří. Ne, nechci už mluvit o patrně nejznámějším lékaři s krabicí od vína, kterého mají co nevidět podmíněně propustit z výkonu trestu. Dokonce ani o lékařích, kteří zatajují své vazby na obchodníky s vakcínami a testy, a horují pak v různých poradních uskupeních pro jejich masové nákupy. To je věc vlád, které jim to dovolí, věc jejich svědomí a naší důvěry v ně, když to, lidově řečeno, praskne.

Hovořím dnes o textu, který mě z úst lékaře šokoval. Je odrazem jeho? Nebo je odrazem zvrácené doby? Čtěte: „Prosím sebevrahy, aby si zvolili příjemnější způsob, než se udusit covidem při odpírání očkování. Lze se oběsit, zastřelit či otrávit. Nebudete tím ohrožovat nás, kteří ještě chtějí žít.“ Nechci psát o tom, že k MUDr. Aleši Zlámalovi z MediClinic a.s. kupodivu ještě nedoputovaly informace, že vakcíny nebrání šíření nákazy, ani onemocnění, tedy že neví, že neočkovaní neohrožují nikoho, „kdo chtějí ještě žít“, tedy ani jeho. Chci zmínit, že žijeme-li v době, kdy neinformovaný lékař nabádá lidi k sebevraždě, a dokonce jim vypočítává, jak by to mohli udělat, navíc na základě nepravdy, tak ta doba je zvrácená. Mohla bych také napsat, že by to mohl být trestný čin, protože „Kdo jiného pohne k sebevraždě, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta“, ale ani to neudělám.

Mně na tom všem přijde opravdu nejvíce děsivé, že podobná slova vysloví lékař, a tento jeho výrok by mi dokonce přišel zvrácený i v případě, že by ho jako lékaře skutečně někdo svou nemocí ohrožoval – lékaři s tím dokonce musí počítat. Jako nyní ti v nemocnicích – je to jejich povolání, a patří jim za to naše úcta. Ten výrok je proto hrubě přes čáru a svědčí o jediném – že titul MUDr. nebyl tentokrát svěřen do těch správných rukou. Hippokratés by zaplakal.

 

Redakce
Sledujte PP
Latest posts by Redakce (see all)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)