Komu vadí Pravý prostor?

Sdílejte článek:

KAREL KŘÍŽ

Provozovat dnes v České republice nezávislý alternativní zpravodajský web není opravdu žádný med. Schytáváme rány ze všech stran. Není dne, kdy bychom nemuseli řešit nějaké potíže. Od problémů technických až třeba k trestním oznámením na nás.

Jak si naši vážení čtenáři určitě všimli, výjimkou nejsou ani poslední dny. Web Pravý prostor i jeho sesterský Svobodný svět prostě nefungoval. Buď nenaskočil vůbec, nebo v nějaké staré archivní verzi, kde ani nešly rozkliknout články. A nebyly to chvilkové výpadky, byl to výpadek masivní trvající několkráte za sebou mnoho hodin. Co se stalo, nebo spíše co se děje?

V tuto chvíli, pokud čtete tento článek, server funguje jak má. Ovšem nic není ještě zdaleka zažehnáno. Jsme pod tak silnými venkovními útoky a hackerskými zásahy, že nevíme dne ani hodiny, kdy se zase našim nepřátelům podaří celý systém shodit. Včera to dokonce jednu chvíli vypadalo, že je definitivní konec. Přes usilovnou práci našich IT spolupracovníků se prostě server nedal přesvědčit, aby fungoval. A nedařilo se nají tu zásadní chybu, která toto všechno způsobuje. Desetiletá práce by najednou přišla vniveč, muselo by se začít zase znovu, od začátku, bez archivu, bez všech věcí, na které jsou naši pravidelní čtenáři zvyklí. Pro šéfredaktora situace na provaz.

Museli jsme povolat další síly, další chytré hlavy, které nakonec kolektivním úsilím snad alespoň prozatím problém vyřešily a vy nyní můžete Pravý prostor i Svobodný svět opět číst. Je to však opravdu nezáviděníhodná situace. Někomu prostě stojíme za to, aby vynaložil nemalé prostředky i úsilí na odrovnání našeho zpravodajského webu. Komu šlapeme na kuří oko? Kdo nás tak nenávidí, že se nás pokouší zlikvidovat technicky i ekonomicky? Komu tak vadíme?

To bohužel nejsme schopni s jistotou zjistit. Ale víme, z ostatních skutečností (výhr§žky, trestní oznámení ap.) odkud vítr vane. Vypadá to, že až do nejvyšších pater české politiky. Na ministersvo vnitra, na vládu a její erárem placené “neziskové” poskoky. Jenom ti mají prostředky k tak neustálým a sofistikovaným útokům na naše weby, že je dokáží téměř odrovnat. A také moc dobře vědí, že obrana proti nim, se státní mašinérií za zády, je pro nás nesmírně těžká.

Oni nás totiž nelikvidují jen technicky, politicky a společensky. Oni nás tímto likvidují i ekonomicky. Jistě si dokážete představit co dnes stojí práce špičkových IT odborníků. Pro naši maličkou redakci s měsíčním rozpočtem kolem 50 000,- Kč, který se nám tak tak daří naplnit i díky vašim darům a příjmům ze “škaredých” reklam, je zaplacení takové práce téměř likvidační. Padnou na to všechny rezervy. Pokud se to bude opakovat častěji, budeme muset skončit, protože prostě nebudeme mít na provoz deníků peníze. A to je cílem našich nepřátel.

Nedělám to často a vůbec to nedělám rád, ale jako odpovědný za chod PP musím, chci vás naši milí čtenáři s velikou pokorou dnes poprosit o pomoc. O malý dar, který pošlete na náš účet (4221012329/0800, pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX) a pomůžete nám tak tuto kritickou ekonomickou situaci překlenout a IT práce v řádu desítek tisíc pomůžete zaplatit. Prosím o tento dobrý skutek ve vizi dalšího pokračování Pravého prostoru i Svobodného světa na české mediální scéně. Nesmí nás umlčet, nesmí nás zlikvidovat. Postavme se jim. Moc vám děkuji.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (46 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
83 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)