13.4.2023
Kategorie: Ze světa

Zelenskyj a jeho „kolektiv“ ukradli ze západní pomoci nejméně 400 milionů dolarů, píše dnes Seymour Hersh na platformě Substack

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

A opět investigativní žurnalistika tak, jak má být – a veselý život ukrajinských činitelů sponzorovaný Západem. Předkládám hlavní myšlenky dnešního článku s názvem „Obchodování s nepřítelem“. Bylo by to k smíchu, kdyby to nestálo tolik.

„Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj a jeho vysocí představitelé „sbírají“ dolary amerických daňových poplatníků po stovkách milionů“, prohlásil ve středu investigativní novinář Seymour Hersh. Údajný zisk dokonce zahrnuje obchod se samotným Ruskem. „Ukrajinská vláda v čele s Volodymyrem Zelenským využívá prostředky amerických daňových poplatníků k drahému placení za nezbytně nutnou naftu, která udržuje ukrajinskou armádu v pohybu ve válce s Ruskem. Není známo, kolik platí Zelenského vláda za galon paliva, ale Pentagon platil až 400 dolarů za galon paliva přepravený z přístavu v Pákistánu do Afghánistánu, a to nákladními auty nebo padákem, během desetiletí trvající americké války.“

Kyjev mezitím údajně nakupuje motorovou naftu, která je pro válečné úsilí nezbytná, od samotného Ruska – a přitom sbírá velké částky z amerických fondů určených na platby za naftu. „Není veřejně známo, že Zelenskij nakupuje palivo od Ruska, země, s níž je spolu s Washingtonem ve válečném stavu.

Ukrajinský prezident a mnozí z jeho okolí si z amerických dolarů určených na platby za naftu odčerpávají nesčetné miliony. Podle jednoho z odhadů analytiků Ústřední zpravodajské služby (CIA) činily zpronevěřené prostředky v loňském roce nejméně 400 milionů dolarů; jiný expert přirovnal míru korupce v Kyjevě k té, která se blíží míře války v Afghánistánu, ačkoli o Ukrajině nevyjdou žádné profesionální auditní zprávy”.

Již dříve se v různých médiích objevily zprávy o tom, jak se ropné produkty pocházející z Ruska dostaly na Ukrajinu přes prostředníky, konkrétně Bulharsko a Lotyšsko. Schéma obchodu zahrnující pobaltské státy, které minulý týden popsal lotyšský televizní program Neka Personiga, zcela určitě porušilo protiruské sankce EU.

Expert citovaný Hershem přirovnal úroveň korupce v ukrajinských zakázkách k tomu, co bylo vidět v Afghánistánu, kdy v Kábulu vládla vláda podporovaná a řízená USA. Podle jeho zdrojů si ministerstva v Kyjevě konkurují ve zřízení krycích firem za účelem vývozu zbraní a munice, přičemž příslušní úředníci těží z provizí. Americká vláda mezitím prohlásila, že neviděla žádné důkazy o tom, že by západní zbraně na Ukrajině byly odkloněny jinam. Hersh to komentuje:

„Řada ministerstev v Kyjevě doslova “soutěží”, jak mi bylo řečeno, o zřízení krycích společností pro vývozní kontrakty na zbraně a munici se soukromými obchodníky se zbraněmi po celém světě, kteří všichni poskytují úplatky. Mnohé z těchto společností jsou v Polsku a v Česku, ale další údajně existují v Perském zálivu a v Izraeli. ‚Nepřekvapilo by mě, kdybych se dozvěděl, že existují i další na místech, jako jsou Kajmanské ostrovy a Panama, a že je v nich zapojena spousta Američanů,‘ řekl mi jeden americký expert na mezinárodní obchod.“

Hersh také v článku cituje zpravodajský zdroj, který popisuje lednové setkání mezi Zelenským a ředitelem CIA Williamem Burnsem. Americký úředník mu údajně předložil seznam 35 generálů a ministrů, o nichž je CIA známo, že jsou zkorumpovaní. Vysocí ukrajinští představitelé si také stěžovali, že Zelenskij „bere větší část peněz, než dal generálům“, vysvětlil zdroj a přirovnal setkání ke scéně z mafiánského filmu z 50. let. Reakcí ukrajinského vůdce bylo, podle Hershe, že o týden později vyhodil deset zkorumpovaných vysokých úředníků. Koncem ledna Zelenskyj propustil řadu lidí z kabinetu ministrů, regionálních správ a dalších částí ukrajinské vlády. Kyjev prohlásil, že tento krok byl součástí jeho protikorupční strategie. Všeobecně se tehdy očekávalo, že ministr obrany Alexej Reznikov, který se zapletl do skandálu kolem nákupu předražených potravin pro vojáky, bude odvolán, ale čistku přežil.

Hersh glosuje: “Těch deset, kterých se zbavil, se drze chlubilo penězi, které měli – jezdili po Kyjevě ve svých nových mercedesech,” řekl mi důstojník tajné služby.

Jak to mohlo Zelenskému tak lacino projít? Hershův zdroj obviňuje ministra zahraničí Antonyho Blinkena a poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana z pokračující krize ve vládě USA, která údajně trpí roztržkou mezi Bílým domem a zpravodajskou komunitou.

Dva nejvyšší představitelé zahraniční politiky prokázali v souvislosti s ukrajinským konfliktem, že vedou svou soukromou válku s Putinem bez jakékoli politické úrovně a čistě ideologicky, píše Hersh: „Zelenského polovičatá odpověď a nedostatek zájmu Bílého domu nezůstaly nepovšimnuty a dodaly další důkaz o tom, že vedení Bílého domu je nekompetentní. To vede k totálnímu zhroucení důvěry mezi Bílým domem a některými prvky zpravodajské komunity. Další spornou otázkou, jak mi bylo opakovaně řečeno v nedávné zprávě, je pronikavá ideologie a nedostatek politických schopností, které projevují ministr zahraničí Tony Blinken a poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Prezident a jeho dva hlavní zahraničněpolitičtí poradci „žijí v jiném světě“ než zkušení diplomaté a vojenští a zpravodajští důstojníci přidělení do Bílého domu. ‚Nemají zkušenosti, úsudek a morální integritu. Jen lžou, vymýšlejí si historky. Diplomatické popření je něco jiného,‘ řekl mi zpravodajský důstojník a dodal, že to se mělo udělat ohledně Nord Streamu.“

Od výbuchu plynovodů, tedy od podzimu, se prý také datuje počátek roztržky mezi Bílým domem a zpravodajskými službami, kdy podle Hershe nařídil Biden zničení plynovodů Nord Stream v Baltském moři. O zničení plynovodů Nord Stream se v podle jeho zdroje v komunitě nikdy nediskutovalo, ani se o tom předem nevědělo. A neexistuje prý ani žádná strategie pro ukončení války.

Tolik Seymour Hersh ve svém dnešním článku na Substacku. Ještě máte chuť poslouchat řeči o nutné pomoci Ukrajině, kvůli které musíme „šetřit“ po stanjurovsku? Můžete také dumat, kolik mercedesů bylo zakoupeno z miliard korun, které šly na Ukrajinu od nás.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (45 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)