18.12.2020
Kategorie: Ekonomika

Zadlužovat budoucí generace je zločin. Chceme skončit jako banánová republika?

Sdílejte článek:

PETR MACHOVSKÝ

Za letošek činí schodek státního rozpočtu astronomických 500 miliard korun. Pro rok příští navrhuje vláda „sekyru“ ve výši 320 miliard. Jak tohle může skončit? Obojí jsou to částky, které si sotva dokáže většina z nás představit.

Už jsme si tak nějak bohužel zvykli, že naši zemi a příští generace zadlužuje každá vláda. Ta současná však zašla ještě mnohem dál. Abyste si to dokázali lépe představit: Zmíněných 820 miliard za roky 2020 a 2021 totiž tvoří přibližně polovinu celkového dluhu, který tady vytvořily všechny vlády dohromady za posledních třicet let!!!

Je to asi tak podobné, jako kdyby fotbalisté ve dvou po sobě jdoucích utkáních dostali polovinu branek jako za celou sezónu. Co by se asi stalo? Trenér by byl okamžitě odvolán a majitel by nejspíš rozpustil celý tým a začal jej stavět znovu. A nebo by to úplně zabalil a investoval do úplně jiné oblasti. Média a fanoušci by takový tým nešťastníků rozcupovali.

Ve skutečnosti by se ale nic takového stát nemohlo. Něco takového je čistě ze statistického pohledu naprosto nemožné. Bohužel v politice přírodní zákony, statistika ani logika nemají své místo.

Tady už ale nejde jen o nás a současnost, ale především o budoucnost. Jak se asi může naše země v příštích dekádách rozvíjet, když jsme ji zatížili takovou železnou koulí? Chovat se jako dobrý hospodář přitom není až taková alchymie. Kdyby se politici chovali stejně v práci jako se chovají ve své domácnosti, drželi bychom každý rok minimálně vyrovnaný rozpočet.

Má tato situace vůbec nějaké řešení? Jistěže ano. Musí se ale chtít. Vláda musí konečně začít šetřit. V prvé řadě jde o to posvítit si na státní byrokracii. Počet státních zaměstnanců v posledních letech raketově narůstá a nikoho to nezneklidňuje. Potom tu máme výdaje spojené se spolufinancováním dotací z EU. Většinou jde o naprosto neživotaschopné “zelené” programy. Nezanedbatelnou částku tvoří také podpora různých politických neziskovek.

Nechť přestane vláda věnovat méně času neustálým “zlepšovákům” v oblasti proticovidových opatření, obviňováním jednotlivých skupin občanů ze šíření covidu a soustředí se na správu veřejných financí. Komu je lhostejné, že zadlužuje příští generace, měl by politický prostor raději opustit.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...