![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Za vysoké ceny energií může zelená politika Evropské unie, které je asociální, fantasmagorická a poškozující většinu obyvatel
PL/JOSEF SLÁMA
Podle místopředsedy Trikolory Josefa Slámy je třeba říkat nahlas, že za vysoké ceny energií může zelená politika Evropské unie, které je podle něj asociální, fantasmagorická a poškozující většinu obyvatel. „Dlouhodobě zastávám stanovisko o univerzálním systému daní, proto bych odmítl účelové snížení DPH jen pro daný sortiment zboží, jsem pro jednotnou sazbu na 15 procent a nula procent na potraviny. Jediná rychlá cesta je snížení spotřební daně,“ myslí si Josef Sláma, podle kterého se kvůli válce na Ukrajině musíme připravit na geopolitické posílení Číny, která, jak se ukazuje, je jednoznačným vítězem tohoto konfliktu.
Ukazuje se, že patrně ano. Nejsem však odborník na vojenské operace a silácká slova nechci používat, na ta tu je kabrňáků dost. Popravdě řečeno, jiné řešení než diplomatické, tento konflikt nemá. Že to nebude jednoduché, že to nebude bez ztráty květinky na obou stranách, to vím. Zanechá to však v mínění a hlavách občanů obou zemí následky na několik generací, což je pro tento region velmi smutné a tragické. Negativní reminiscence vidím na desítky let.
Západ uvolil na Rusko historicky nejrozsáhlejší ekonomické sankce, USA dokonce označily Vladimira Putina za válečného zločince. Ať už válečný konflikt dopadne jakkoliv, bezpochyby dojde k překreslení geopolitické mapy světa. Na jaký svět se podle vás máme připravit?
Řekněme si, že zkušenosti nám ukazují, že sankce konflikty neřeší. Sankce poškozují všechny, akorát míra dopadů je vždy odlišná. Ke slovům USA o Putinovi se stavím tak, že je to válka slov. Určitě se musíme připravit na geopolitické posílení Číny, která, jak se ukazuje, je jednoznačným vítězem tohoto konfliktu. Přimknutí Ruska k Číně není úplně v evropském zájmu a k tomu evidentně dochází. Je to i porážka politiky Západu vůči Rusku. Ten svět zaznamená změnu, jaká bude a jak se promítne do života v České republice si v tuto dobu neodvažuji říci.
Velkým problémem se již před vypuknutím války staly ceny energií, její růst někteří přičítají především příliš zelené politice EU. Jak to vidíte vy?
Jednoznačně zelená politika EU je asociální, fantasmagorická a poškozující většinu obyvatel, to je třeba říkat nahlas. Jestli dnes se uvažuje od odstoupení od Green Dealu, je to velmi pozitivní zpráva pro každého občana. Fialovský alibismus v názoru na přínos inovací se strany zelené politiky jsem vždy pokládal za opravdovou hrůzu.
Vláda s vysokými cenami energií zatím bojuje pouze tak, že nabízí lidem dotaci formou příspěvku na bydlení. Na ten si však dosáhne jen nejméně příjmová skupiny obyvatel. Je to podle vás v pořádku?
Celkově se musí změnit energetická politika státu, vím, že ceny energií jsou dnes neúnosné již pro střední příjmové skupiny obyvatel a takový stav je dlouhodobě neudržitelný. Nemůžeme ho však vyřešit nějakým dalším navýšením sociální pomoci, finančními výdaji státu, jelikož na to nemá, a způsob maláčovského postupu zdá se mi poněkud nešťastný.
V minulých dnech se hodně mluvilo o skokovému nárůstu ceny pohonných hmot, za kterým mnozí viděli spíše snahu prodejců vydělat, než pouze a jen dopady rostoucí ceny ropy. Co si o tom myslíte vy?
To nebylo jen o ropě či maržích, myslím, že i stát si vzhledem k spotřební dani mnul ruce. Jinak to byla kombinace cen ropy a jistého pragmatismu prodejců, kteří tě situace využili k optimalizaci svých zisků.
Na rozdíl od jiných zemí, kde tamní vlády zastropovaly ceny pohonných hmot nebo snížily daně, kabinet Petra Fialy pouze zrušil přimíchávání biopaliv a odpustil podnikatelům silniční daň. Je to podle vás dostačující?
Zrušení silniční daně a přimíchávaní biopaliv je krok správným směrem, není však naprosto dostačující. Osobně jsem odpůrce zastropováni cen, touto cestou bych určitě nešel, jelikož to pokládám z ekonomického hlediska za nejhorší možné řešení. Dlouhodobě zastávám stanovisko o univerzálním systému daní, proto bych odmítl účelové snížení DPH jen pro daný sortiment zboží, jsem pro jednotnou sazbu na 15 % a nula procent na potraviny. Jediná rychlá cesta je snížení spotřební daně a to jsem také mnohým avizoval. Není to jen v tuto chvíli ožehavé téma pohonných hmot, ale jasně se ukazuje, že spotřební daně jsou přes maximum a jejich výběr se snižuje, to přestřeleni spotřebních daní je naprosto evidentní a nelze to nevidět.
Nejen prezident Miloš Zeman vytýká vláda, že dělá jen minimum pro potlačení vysoké inflace. Jak to vidíte vy a co byste vládě v tomto směru navrhoval?
Nejen Miloš Zeman, ale i bývalý prezident Václav Klaus má tento názor, působivá shoda keynesiánce a monetaristy. Docela jsem se pobavil výrokem premiéra Fialy o protiinflačním rozpočtu, to asi zrovna nebyl duševně moc ve formě. Nebojme se říci, že státní rozpočet musí dostát změn, ty změny by měly být radikální. Rušení přebytečných úřadů, dotací a mandatorních výdajů. Celý sociální systém by měl být poněkud jednodušší a adresnější, měl by pomáhat nikoliv demotivovat. Bohužel řádění paní Maláčové na ministerstvu výdaje neodpovědně zvýšilo. Tato vláda zrovna také nepředvádí reflexi dané situace, navýšení počtu ministrů, teď třeba ten nový úřad nějakého cenzora či inkvizitora, nebo jak to fakticky pojmenovat. To je na jedné straně výsměch a na druhou stranu důkaz, že volba této vlády je více než tragédie. Co nám zbývá, teď jsem si vzpomněl na hezkou větu z Čechovova Racka – umět nést svůj kříž a věřit.
PL
Zase takové okecávání někoho z Trikolóry, tak všechno řešit jakoby na půl. To, že musíme vypadnout z německého trhu elektřiny se ten odborník nezmíní a raději by upravoval daně…..
To a samé je u plynu, kde ten problém obchází a nejde vůbec k meritu věci, proč to všechno u nákupu plynu se stalo a jak to efektivně řešit. Co vy mysliteli se zachovat jako Maďaři, co nakupují plyn za hubičků? No a kecy o tom, že se Putin přepočítal ve válčení jsou zase vedle. Je jasné, že měl nějaké cíle a se 120 tisíci vojáky nemohl počítat s tím, že obsadí zem velkou přes 600 tisíc km2. Navíc tato válka je vedena tak, že nejde RA do vnitřku měst, kvůli ztrátám na obou stranách, klidně mohl taková města vybombardovat stejně jako to udělali Američané s NATO v Srbsku, popř. jak zničili za 2.WW Drážďany.
Zase se ukazuje, že Trikolóra jsou takoví zakuklení eurohujeři a proto také dostali u voleb výprask. Lidé nejsou blbí a všímají si…..
Je to jednoduché, germáni (neoficiální vůdci EU) se mnoho let paktovali s oteklým polomongolem a bolševikem z KGB Putinem, společně vybudovali závislost velké části Evropy na plynu mužické okupantské necivilizované svoloče. Současný stav mne proto vůbec nepřekvapil.
První fáze „speciální operace“ skončena.
https://protiproud.info/politika/6379-prvni-faze-specialni-operace-skoncena-zapad-nerozumi-protoze-rozumet-nesmi-a-neumi-spickovy-americky-zpravodajec-objasnuje-zachranna-mise-ztroskotala-putinuv-danajsky-dar-zapad-se-hrouti-lzi-ani-cenzura-ho-nezachrani.htm
Za vysokou cenu el. energie může distribuční monopol. Když si jediná distribuční organizace může diktovat cenu výkupní i prodejní, pak regulace o pár procent s cenou rozhodně nehne. A monopol je státem udržován úmyslně právě pro to, aby byla cena co nejvyšší a tím pádem i co nejvyšší výběr daní, končící v rukou státních aparátčíků. Podívejte se na fakturu, najdete tam dokonce dvě platby daně z daně. Z daně ekologické a spotřební. Ale občané milují politiky, tvořící silný stát, takže tu žádná protržní strana už nezbyla. Socialismu s lidskou tváří, čest soudruzi!
Green deal bude brzy pohřben, doufám. Je to zlo, které má zdecimovat obyvatelstvo EU.
nedoufejte, teprve to začne
Další megapitomec, jasně, zase kecy o „rušení nadbytečných úřadů“ a „byrokracie“, stejně jako ta slepená chátra a výsledek? Jakmile se dostanou ke korytu, OKAMŽITĚ začnou vymýšlet další koryta a úřady pro kamarády…
Že by to vše spíš bylo „déjà vu“ po CCCP ?
Boží mlýny melou pomalu, ale jistě i v Rusku!
Po vypadnutí z okna viceprezidenta Lukoilu Ravila Maganova a sérii dalších úmrtí manažerů ropného a plynárenského průmyslu, v některých případech dokonce i jejich rodinných příslušníků, kteří v průběhu roku 2022 byli nalezeni mrtvi, došla trpělivost i některým petrohradským poslancům. Navrhují obvinit prezidenta Putina z trestného činu velezrady podle článku 93 Ústavy Ruské federace. https://charter97.org/ru/news/2022/9/4/514177/
MŮŽETE VĚŘIT NA JEDNU NÁHODU, ALE NE NA NĚKOLIK
„Vlna záhadných úmrtí, která zachvátila ruský ropný a plynárenský průmysl, nedávno odnesla do dalšího světa dalšího vysoce postaveného top manažera, píší The Moscow Times. Připomeňme, že ve čtvrtek 1. srpna vypadl z okna Ústřední klinické nemocnice na ulici maršála Timošenka v Moskvě viceprezident Lukoilu Ravil Maganov a na místě zemřel. Tělo 68letého Maganova, který pro Lukoil pracoval od založení společnosti v roce 1993, objevili zaměstnanci nemocnice. Lukoil potvrdil smrt Maganova s tím, že vrcholový manažer zemřel „po vážné nemoci“.
V lednu byl v elitní vesnici v Leningradské oblasti nalezen mrtvý 60letý šéf přepravní služby Gazprom Invest Leonid Shulman. Vedle těla byl lístek, ve kterém si stěžoval na bolest zlomené nohy.
V březnu bylo v Leningradské oblasti nalezeno tělo Alexandra Tyulyakova, zástupce generálního ředitele Centra jednotného osídlení Gazpromu pro podnikovou bezpečnost. U něj byl také nalezen sebevražedný dopis, jehož obsah bylo rozhodnuto nezveřejnit.
V dubnu byla v moskevském bytě nalezena těla Vladislava Avaeva, bývalého viceprezidenta Gazprombank, a také jeho manželka a dcera.
O něco později byla ve Španělsku nalezena těla bývalého top manažera Novateka Sergeje Protosenya, jeho manželky a dcery.
V květnu zemřel v Mytišči bývalý top manažer Lukoilu Alexander Subbotin po sezení s místními šamany. Podle Mashe se ho pokusili vyléčit z kocoviny ropuším jedem, ale sezení skončilo smrtí.
V elitní chatové vesnici Morskie Terrasy poblíž Finského zálivu bylo v červenci nalezeno tělo 61letého Voronova, generálního ředitele dopravní společnosti Astra Shipping, která mimo jiné pracovala na arktických zakázkách Gazpromu.
Partner RusEnergy Michail Krutikhin vidí v sérii úmrtí podpis tajných služeb a nevylučuje, že nejvyšší manažeři ropných a plynárenských společností, vidouce hrozbu, začnou z Ruska prchat. „Můžete věřit na jednu náhodu, ale ne na dvě,“ argumentuje. „Teď není možné nic dokázat, dokud nepromluví přímí účinkující,“ připouští Krutikhin.“
Chtělo by se říci: konečně je na řadě Putin, aby za válku na Ukrajině, a tyto uvedené a další zločiny byl odsouzen nejen v Rusku, ale také stanul před mezinárodním soudem v Haagu. O tom píší The Moscov Times, z jejichž článků jsem vybral některé pasáže. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě i v Rusku! https://charter97.org/ru/news/2022/9/8/514747/
BOŽÍ MLÝNY MELOU POMALU, ALE JISTĚ I V RUSKU!
Poslanci zastupitelstva městské části Smolninskoje v Petrohradě navrhli ve výzvě k Státní dumě obvinit ruského prezidenta Vladimira Putina z velezrady a odvolat ho z funkce kvůli rozhodnutí zaútočit na Ukrajinu. Tuto výzvu se chystají zaslat Státní dumě do 15. září tohoto roku.
„Podle našeho názoru od začátku speciální vojenské operace na území Ukrajiny obsahuje jednání prezidenta Ruské federace Putina znaky trestného činu stanoveného v článku 93 Ústavy Ruské federace – velezrady, “ píší poslanci.
Poznamenávají, že Putinovo rozhodnutí jít do války s Ukrajinou „poškozuje bezpečnost Ruska a jeho občanů“. Zejména jsou ničeny bojeschopné jednotky ruské armády, umírají
a invalidizují se mladí práceschopní občané.
Trpí také ekonomika země: zahraniční firmy odcházejí z trhu, zahraniční komponenty se stávají nedostupnými pro výrobce a nejvzdělanější občané opouštějí zemi, zdůrazňují poslanci.
„Blok NATO expanduje na východ,“ píše se ve výzvě. V důsledku války na Ukrajině se k bloku připojují Švédsko a Finsko a délka ruských hranic s NATO se zdvojnásobila. Jedním z cílů vojenské operace na Ukrajině byla „demilitarizace“ sousední země, ale „bylo dosaženo opačného efektu“: Ukrajina od začátku války obdržela vojenské vybavení a zbraně v hodnotě 38 miliard dolarů.
Poslanec zastupitelstva „Smolninskoye“ Dmitrij Paljuga potvrdil „agentuře“ pravost dokumentu a řekl, že od Státní dumy neočekává „zázraky. Je důležité, abychom vyjádřili svůj postoj a dali to jasně najevo ostatním lidem: věříme, že prezident Putin naší zemi škodí,
a jsme připraveni o tom otevřeně mluvit,“ řekl Paljuga.
Podle Mundepa Radislava Poluikova petrohradští poslanci počítají s podporou „jiných obcí po celé zemi“. Poznamenal, že poslanci doufají, že „zasévají alespoň semínko pochybností mezi ty, kteří podporují válku. „Nyní děláme to, co může udělat každá ruská obec,“ zdůraznil Poluikov.