16.10.2020
Kategorie: Politika

Vláda a opozice spolu zřejmě soutěží v tom, kdo z nich je trapnější

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Když za současné stále se zhoršující situace člověk sleduje projevy některých našich politiků, nemůže jinak než kroutit hlavou. A je jedno, zda jde o členy stran vládních nebo těch opozičních.

Psát o tom, že česká vláda boj s pandemií koronaviru dobře nezvládla a zaspala zejména v přípravě na její druhou vlnu, by asi bylo nošením dříví do lesa. Ostatně, každodenní čísla v počtu nově nakažených, a bohužel i zemřelých na následky Covidu-19, u nás stále rostou. Je samozřejmě jasné, že to, jak rychle se z této takřka kritické situace dostaneme, nezávisí jenom na krocích vlády, ale především na zodpovědném chování každého z nás. To poslední je však podmíněno i tím, aby komunikace vlády směrem k občanům byla srozumitelná a přesvědčivá.

A to se současnému vládnímu kabinetu stále nedaří, o čemž jsme se mohli přesvědčit i v tomto týdnu. Názornou ukázkou byla pondělní tisková konference, na níž premiér a někteří vybraní ministři oznamovali, na jakých restriktivních opatřeních se po celodenním jednání dohodli. Dle jejich slov bylo nejtěžší shodnout se na uzavření prvního stupně základních škol. Premiér Babiš nicméně v této souvislosti prohlásil: „Co je důležité a pozitivní, že už dnes víme, kdy tyto školy otevřeme. A to bude 2. listopadu.“ Ve stejném duchu mluvil i ministr zdravotnictví Prymula (viz odkaz zde).

Jenže ani ne 24 hodin poté ministr školství Plaga v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že návrat žáků prvního stupně ZŠ hned začátkem listopadu jistý není, neboť je podmíněn snížením reprodukčního čísla. V reakci na to pan Prymula sice občany opětovně ujistil, že se malí školáci vrátí do lavic bez ohledu na vývoj pandemie, ale otázkou je, kolik lidí tomu po takových protichůdných výrocích některých členů vlády skutečně věří. Zvlášť, když by to nebylo zdaleka poprvé, co vláda ujišťovala občany, že se zaručeně nebude zavírat to či ono, a za pár dnů byla realita jiná.

Největším skvostem zmiňované tiskové konference ovšem nejspíš byla odpověď premiéra na otázku, zda vláda cítí odpovědnost za své pochybení v boji s koronavirem. Andrej Babiš na ni odpověděl slovy: „Já nevím, kde se staly chyby, nevidím nějaký zásadní problém, my jsme teď přijali nějaké rozhodnutí a samozřejmě ano, my jsme hygieny, odevzdala armáda na ministerstvo zdravotnictví 1.6. a potom jsem dospěl k názoru, že je potřeba znovu vrátit armádu do hry s panem Dzurilou, to bylo 27. července, kdy sem viděl, že na odběrném místě na Bulovce, že to nefunguje. Takže já si myslím, že se v tom angažuju od rána do večera, nemám žádný pocit, že by sem pochybil. My jsme zkrátka rozhodovali a v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo sice byl to ten stejný člověk, ale už přišel v nějakém čase a ty, který měli přijít, nepřišli…“

Na sociálních sítích jsem v této souvislosti zaregistroval nápad, že by tato památná premiérova slova mohla být použita u příštího maturitního testu z českého jazyka jako výchozí text, za nímž by následovaly úkoly jako například:
a) v každé větě vyznač podmět a přísudek
b) zjisti, kdo měl dle uvedeného textu přijít a nepřišel
c) najdi v textu větu, která dává smysl
Asi by to pro maturanty nebyly úkoly zrovna jednoduché…

Ale abych netepal jenom vládu, které opravdu není za současné situace co závidět, zkusím se rovněž zamyslet nad chováním některých opozičních politiků. Je jistě v pořádku, když po příslušných ministrech žádají odpovědi na otázky typu, jakých kompenzací se dostane lidem, kteří v důsledku nařízených opatření budou nuceni zavřít své provozovny, jaká bude výše ošetřovného pro rodiče, kteří kvůli zavření prvního stupně ZŠ budou muset zůstat se svými dětmi doma, zda je v nemocnicích stále dostatek lůžek pro vážné případy atd.

Ale nemohu jinak než kroutit hlavou například nad tím, když předseda ODS Petr Fiala tento týden prohlásí, že hned po skončení nouzového stavu by měla vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Nebo když senátoři na své poslední schůzi před tím, než se sejdou v novém složení, přijímají usnesení o Babišově střetu zájmů v souvislosti s dotacemi pro Agrofert místo toho, aby řešili nějaké užitečné návrhy ohledně pandemie Covid-19 a jejích následků.

Jestliže totiž za situace, kdy denní nárůst nově nakažených již atakuje číslo 10 000 a nemocnice v některých regionech již pomalu přestávají nápor nových pacientů zvládat, je pro některé opoziční politiky prioritou takovéto politikaření, tak je to minimálně stejně trapné jako mediální výstupy některých členů naší vlády.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...