17.1.2024
Kategorie: Ze světa

Vítězové berou vše

Sdílejte článek:

GILBERT DOCTOROW

Včera jsem četl projev o rusko-ukrajinské válce, který nedávno přednesl jeden z nejzkušenějších a nejnezávislejších amerických diplomatů, který je nyní v částečném důchodu. Projev ilustroval přednosti i nevýhody jeho profese.

Diplomaté ze své podstaty hledají kompromisy, které mohou vyústit ve vyjednané urovnání konfliktů.

V daném případě logika diplomacie říká, že žádný z protagonistů rusko-ukrajinské války, ať už jmenovaných nebo nejmenovaných, tedy zahraničních podporovatelů Zelenského režimu, nedosáhl svých maximálních cílů, a tak by si všichni měli sednout ke stolu a dosáhnout dohody, která nikoho neuspokojí, ale ukončí zabíjení.

Někdy jsou však jasní vítězové a poražení

Pokud bychom měli hledat poraženého, Ukrajina je nejvýraznější. Ztratila se ve všech dimenzích: ztratila území; více než 500 000 zabitých a zmrzačených vojáků; zničená vojenská technika, včetně Wunderwaffe obdržené z USA a Evropy; ekonomický kolaps; těžké ztráty na obyvatelstvu, když miliony uprchlíků prchaly ze západu a na východ. Tato nenapravitelná katastrofa je každým dnem přiznávána stále více mainstreamovými médii na Západě a vysvětluje neochotu politiků ve Washingtonu a Bruselu pokračovat ve financování války.

Pokud jde o vítěze, většina komentátorů na Západě, včetně zmíněného diplomata v jeho nedávném projevu, se zdráhá připustit to, co je zřejmé. Velkými vítězi této války jsou Spojené státy a Rusko.

Tito komentátoři poměřují úspěch či neúspěch Spojených států v tomto posledním zahraničním dobrodružství s jejich deklarovaným cílem od samého počátku: zasadit zničující rány ruským ozbrojeným silám a ruské ekonomice, a tím zajistit, že země nebude schopna rozpoutat agresivní válku proti žádnému ze svých sousedů v nadcházejících desetiletích. Mohu-li to přeložit do standardní angličtiny: vyřadit Rusko z krátkého seznamu světových mocností a umožnit Spojeným státům, aby se posunuly ke svému většímu úkolu porazit Čínu, a tak nerušeně vládnout hřadu.

Samozřejmě, že Spojené státy v této misi selhaly, jak uvidíme za chvíli, až se podíváme na druhou stranu mince, konkrétně na to, jak se dařilo Rusku.

Bylo by však neodpustitelnou chybou brát Washington za slovo. Troufám si tvrdit, že vyšším cílem, který nemohl být veřejně vyjádřen, bylo posílit americkou porobu Evropy kvůli finančnímu zisku a připravit se na konfrontaci s Čínou.

V tomto ohledu se válka na Ukrajině Washingtonu bohatě vyplatila. Zničení Nord Streamu za spoluúčasti německé vlády završilo odříznutí Evropy od levného ruského plynovodu, který byl neochvějným americkým cílem od poloviny 90. let. Místo toho se Evropa stala závislou na americkém LNG, což Spojené státy posunulo do pozice světové jedničky na energetických trzích a přineslo neočekávané zisky z prodeje na starý kontinent.

Přemrštěné náklady na energie urychlily deindustrializaci Evropy a přesměrování investic evropských firem do průmyslových kapacit do Spojených států, kde jsou náklady na energii třikrát až čtyřikrát nižší. Mezitím vyčištění skladů vojenských zbraní v Evropě, aby se pomohlo Kyjevu pod vedením Washingtonu, znamenalo, že všechny evropské země NATO jsou naprosto závislé na nových amerických zbraních, aby doplnily své arzenály. Bez těchto dodávek nemohou v současné době odolávat ruské pozemní ofenzívě déle než několik dní intenzivních dělostřeleckých bojů. Evropské vedení chápe tuto fatální slabost velmi dobře a díky tomu je ve všech záležitostech naprosto v souladu s přáními Washingtonu.

Domnívám se však, že toto podmanění Evropy je proti přírodním zákonům a je neudržitelné. V dohledné budoucnosti dojde ke vzpouře proti Washingtonu a/nebo ke kolapsu Evropské unie kvůli její roli zprostředkovatele americké nadvlády. Můžeme očekávat, že politické síly, které jsou nyní západními médii kategorizovány jako “extrémní pravice”, povedou boj za národní osvobození a svrhnou okovy, které Washington ukoval. Celoevropské volby, které se budou konat v červnu 2024, budou důležitou zkouškou.

A co Rusko?

Seriózní komentátoři na Západě uznávají, že ruská ekonomika prokázala nečekanou odolnost a že válečná ekonomika přinesla pozitivní růst, zatímco Evropa stagnuje nebo vstupuje do recese. Zajímavé je, že pozornost je věnována důležité roli vojenských zakázek v expandující ruské ekonomice, jako by to byl negativní faktor pro předpovídání budoucích ekonomických vyhlídek Ruska. Ale pokud vojensko-průmyslový komplex byl po desetiletí a zůstává i dnes hlavním sponzorem výzkumu a průmyslových inovací ve Spojených státech, což je zřejmé jako den každému investorovi například do Boeingu, tak proč by tomu mělo být jinak pro ruskou ekonomiku? Těm, kteří mají oči k vidění a mysl otevřenou faktům, je jasné, že Rusko prochází velmi rychlou reindustrializací ve všech sektorech.

Pozorovatelé Číny nám již dlouho říkají, že tuto zemi nelze snadno nahradit Vietnamem nebo Indií jako světovou továrnou, protože se naučili optimalizovat organizaci výroby v továrních halách a v tomto ohledu daleko překonali západní společnosti, jejichž návrhy přeměňují na zboží.

Rusko mezitím učinilo své vlastní průlomy. Čas strávený od stanovení nových požadavků na produkty pro ozbrojené síly v terénu přes čas potřebný k hromadnému návrhu a výrobě vhodných produktů se během roku 2023 zkrátil ze 7 let na 7 měsíců a tato energie se šíří celou ekonomikou. Vazby mezi základním vědou, aplikovanou vědou a sériovou výrobou byly v Rusku vždy velmi slabé. Už ne.

Nahrazování dovozu je v Rusku sloganem od doby, kdy Západ v létě 2014 uvalil na ekonomiku tvrdé sankce. Nyní, se všeobecnou reindustrializací Ruska, tato představa narostla.

Rusko zároveň pokračuje ve svém programu velkých investic do civilní infrastruktury. Důraz je samozřejmě kladen na evropské Rusko, které je stále těsněji propojeno nově otevřenými meziměstskými dálnicemi světové úrovně, vysokorychlostními vlaky a novými letišti obsluhovanými civilními letadly ruské výroby. Stále více finančních prostředků je však vyčleňováno na logistická řešení pro oblasti Dálného severu, východní Sibiře a Tichomoří na podporu Severní mořské cesty a na podporu těžebního průmyslu. To vše pokládá základy pro rychle rostoucí národní ekonomiku v budoucnosti.

A co vojenská síla Ruska?

Na úrovni strategických zbraňových systémů jsme byli v posledních několika letech svědky dokončení modernizačního programu ruské jaderné triády, který v této oblasti staví zemi daleko před Spojené státy. Mezi strategickými zbraněmi, které jsou nyní uváděny do pravidelného provozu, je nová mezikontinentální balistická raketa, která nese několik hypersonických útočných střel, které mohou rozdrtit celé národy najednou.

Připomeňme si však, že ještě v devadesátých letech nebylo zpochybňováno postavení Ruska jako jaderné supervelmoci, i když hlasití američtí politici trvali na tom, že jaderné zbraně jsou k ničemu, protože jaderná výměna by nepřinesla žádné vítěze. Místo toho poukázali na naprosto demoralizované a nedostatečně vybavené ruské konvenční síly, které si vedly tak špatně v čečenských válkách na konci minulého století a během gruzínské války v roce 2008 prý zůstaly nedostatečně silné a nevýrazné.

Dnešní situace je diametrálně odlišná. Výzvy války na Ukrajině donutily Rusko vybavit a vycvičit pravděpodobně nejsilnější konvenční ozbrojené síly na kontinentu, ne-li na světě.

Mnoho ruských IT géniů možná od 90. let emigrovalo do Spojených států, aby pracovali pro Google a další v Silicon Valley. Ještě více jich uprchlo do zahraničí v prvních měsících speciální vojenské operace. Ale v oboru, jako je tento, je vždy nadbytek talentů a loajální duše, které zůstaly u svých pracovních stolů, vytvořily technologie elektronického boje, průzkumné a útočné drony, stejně jako další základní nástroje obrany a útoku pro bojiště, které jsou dokonce i rusofobové z The Financial Times nuceni uznat za světové. jak jsme viděli na jejich stránkách před několika dny. Ruské tanky, obrněné transportéry, útočné vrtulníky každý den prokazují svou převahu nad analogy NATO na bojišti, a to pomáhá vysvětlit převahu 8:1 nebo 10:1 v poměru zabití ruských armád proti spojeným jednotkám Ukrajiny a NATO dnes.

Až donedávna bylo běžné najít naše mainstreamové komentátory, kteří mluvili o Číně jako o zemi s druhou nejsilnější armádou na světě po Spojených státech. Nyní čtu na stránkách FT, že endemická korupce je pohromou pro čínskou armádu. Zdálo by se, že tím, že redakční rada zahazuje Čínu, připravuje cestu k tomu, aby mohla konstatovat to, co je všem na očích: že Rusko je nyní armádou číslo dvě na světě.

Proč Rusko není číslo jedna? Protože ruské vedení má hlavu na míči. Sovětský svaz usiloval o to, aby se stal supervelmocí, což znamená, že by byl schopen promítat sílu po celém světě. Ruská federace takové ambice nemá. Snaží se být hegemonem ve své vlastní části světa, tedy v bývalém Sovětském svazu a východní Evropě, a být významným hráčem v globální Radě guvernérů spolu s protějšky, mezi něž patří mimo jiné USA a Čína. K tomu Rusko téměř nepotřebuje vojenské základny v zahraničí a nemá víc, než byste spočítali na prstech jedné ruky. Nepotřebuje letadlové lodě, které nestaví, místo toho se soustředí na námořní plavidla velikosti korvety, která jsou vyzbrojena hypersonickými a jinými ničivými střelami, stejně jako jaderné ponorky nesoucí mezikontinentální balistické rakety a také hypersonické střely pro použití v regionálních hotspotech. Ty jsou v loděnicích vyráběny a uváděny do provozu rychlým tempem, jak jsme slyšeli a viděli v posledních několika měsících oficiálního uvádění do provozu. Tyto loděnice jsou mimochodem nyní řízeny jedním z nejschopnějších manažerů v zemi, generálním ředitelem VTB Bank Andrejem Kostinem.

Přednášející, jehož projev jsem četl včera, hovořil o přerušení vazeb Ruska se západní Evropou jako o konci 300 let ponoření se do evropské kultury a o současném obratu ruské zahraniční politiky vůči Číně a globálnímu Jihu jako o poháněném nutností, jakýmsi druhem nucené izolace.

Jistěže, současné odloučení od Evropy může trvat celou generaci, protože pocity jsou na obou stranách velmi hořké. I v současných podmínkách však politika “zrušit Rusko” v Evropě, kterou jsme viděli na začátku války na Ukrajině, slábne. V oblasti kultury je Rusko nepostradatelné, nemá-li publikum zemřít nudou, a ruské divy jsou opět na našich operních scénách. Nepochybuji o tom, že se zde brzy znovu objeví ruské hvězdy jiných divadelních umění. Až konečně dojde k nějakému urovnání války, Rusko se pomalu vrátí do Evropy.

Je však mylným a nedostatečně informovaným názorem považovat příklon Ruska k tomu, co jsme si zvykli nazývat třetím světem, za něco nového. Zahraničněpolitická orientace Sovětského svazu byla internacionalistická v nejširším slova smyslu. Rychle a věrně se spřátelila po celé Africe tím, že podporovala národně osvobozenecká hnutí. Totéž udělala tím, že podpořila Castra a další vůdce v Latinské Americe, kteří se snažili vymanit se zpod kopačky Washingtonu na jejich polokouli. Pokud jde o východní Asii, kromě Číny, s níž byly vztahy horké, se v sovětských dobách aktivně pěstovaly vztahy s Indonésií a se zeměmi Indočíny. Ale zatímco cílem sovětské politiky bylo vytváření bloků tam, kde to bylo možné, cílem RF je osvobodit země z kontroly Washingtonu a jeho spojenců, aby mohly sledovat své vlastní národní zájmy, které se mohou v mnoha ohledech lišit od ruských.

Nejkřiklavější chybou v analýze osvíceného a nezávisle smýšlejícího diplomata, jehož přednáška upoutala mou pozornost, bylo poměřování ruského úspěchu či neúspěchu ve válce na Ukrajině podle toho, co Rusku připisujeme, a ne podle toho, co Rusové sami definují jako své cíle. V této válce Vladimir Putin hned na začátku vyjmenoval tři úkoly: demilitarizovat Ukrajinu, denacifikovat zemi a zajistit, aby nevstoupila do NATO. Nejdůležitější z nich je samozřejmě “demilitarizace”, což znamená rozdrcení ukrajinských ozbrojených sil. Z toho nutně vyplývají další dva. A zničení ukrajinské armády je nyní realistickým očekáváním v dohledné budoucnosti.

Nepochybuji o tom, že tato válka skončí, dost možná v nadcházejících šesti měsících, mírovým urovnáním, které se rovná kapitulaci Ukrajiny a Západu před ruskými požadavky.

Vítězové berou vše!

 

Gilbert Doctorow
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)