
Vidle si do té naší „demokracie“ házet nenecháme
ŠTĚPÁN CHÁB
Jedno Maďarsko ještě evropská „demokracie“ snese. S těžkostmi k tomu snese i jedno zlobivé Slovensko. Pokud by přešlo do režimu těch zlobivých Rumunsko, už by začala unie funět námahou. A tak v Rumunsku došlo k bezprecedentnímu kroku a odstavení „toxického“ kandidáta soudní cestou. Rumunsko je přece jenom příliš veliké. Jenže co je jednou bezprecedentní, když se stane podruhé, stává se to zvykem. A ve Francii jsme si začali nově zvykat.
Když se za socialismu měly konat volby, začaly se věznice plnit starými známými kverulanty. Z dobrého a pochopitelného důvodu. Kverulovali. Pomohla poslušná soudní moc, která podle zákona kverulanty pozavírat mohla. A také to dělala.
My v České republice jsme si udělali po nabytí svobody a demokracie své jedno malé repete u druhé volby Václava Havla na post prezidenta. Prezident se v tu dobu volil v Poslanecké sněmovně. A protože Havla tehdejší sněmovna nevynášela na piedestal jako ta dnešní, došlo k pošťouchnutí demokracie za pomoci vždy ochotné soudní moci. Na ten den hlasování o další hlavě státu si policie odchytila tehdejšího kverulanta Miroslava Sládka, který se pak místo hlasování šťoural za nehty ve vazbě. Havel se stal prezidentem díky jednomu chybějícímu hlasu, který dlel ve vazbě. Ano, vím, Sládkův hlas by sice Havla zastavil v druhém kole volby, ale Havel by se musel dočkat i potupného třetího kola, čtvrtého, pátého,… kde by už byl nejspíš zvolen. Ale na jeho zvolení by ulpěla skvrna jakési nechtěnosti.
Ve Francii byla soudem zbavena práva být volena nejhlasitější zástupkyně opozičních sil Marine Le Penová. Přičemž Le Penové průzkumy přisuzovaly velkou naději, že se po Emmanuelu Macronovi stane hlavou galského kohouta.
Jaký by Le Penová v čele Francie měla dopad na bývalé evropské protiválečné společenství uhlí a oceli? Děsivý. Do věrchušky jednoho názoru a jednoho postoje Evropské unie by dopadl Donald Trump v sukních. A to navíc v jedné ze dvou nejvlivnějších zemí unie. Takové Maďarsko nebo Slovensko, to se dá umlátit hlasováním kvalifikovanou většinou. Ale Francie? Ta už by nešla obejít. Kdyby se do jejího čela dostala Le Penová, sen o bezemisní ekonomice, kterou pohání kupředu migrace z Afriky a Blízkého východu, by skončil noční můrou racionality a pragmatismu. Francie jako kverulant by strhla lavinu změn. A to nelze dopustit. A tak pomohla vždy ochotná soudní moc. Le Penová dostala zákaz kandidovat do volené funkce plných pět let. Za dva roky se mají konat ve Francii prezidentské volby. Ty dva roky má Le Penová strávit doma v domácím vězení s elektronickým náramkem na noze.
A ano, pak je tu ona soudem potrestaná zpronevěra 470 tisíc euro od roku 2004 až 2016, za které Le Penová získala tak exkluzivní pozornost soudu. Peníze určené na asistenty europoslanců podle všeho Národní sdružení využívalo pro hrazení stranických zaměstnanců. Takže jde spíše o výklad využití nárokových finančních zdrojů nežli o faktickou zpronevěru. Za což padl drakonický trest zákazu kandidovat a dva roky s elektronickým náramkem na noze a dvou letech podmínky. Jde čistě o výklad, vlastně svým způsobem o formalismus.
Abych předešel tomu, že je třeba trestat i za pomoci podobného formalismu, dovolím si poukázat na bývalého eurokomisaře Franse Timmermanse, otce zakladatele nynějších smrtelných křečí ve formě Green Dealu. Připomeňme si jeho praktiku, kdy z veřejných peněz financoval zelené neziskovky, které pak hlasitě lobbovaly za Timmermansovu politiku zavádění Green Dealu. Z veřejných peněz platil společenskou objednávku na jím zaváděnou legislativu a tím předstíral, že je na ni ve veřejnosti objednávka. Frans Timmermans nesedí doma s elektronickým náramkem a nestaví se kolem něho plot. Na svou činnost měl 5,4 miliardy euro. O dost víc než Le Penová, které soud zničil ambice a posadil demokracii ve Francii na zadek.
Podobně můžeme nahlédnout i na předsedkyni Evropské komise Ursulu Leyenovou. Její Pfizergate je doposud bez následků. S šéfem Pfizeru, dobrým kamarádem z mládí, přes SMS objednávala stovky milionů vakcín a zaváděla pořádky, které šly na ruku právě Pfizeru. Načež svou komunikaci s ním vymazala, aby nemohly být prozkoumány. Hysterie závazných společných objednávek vedla i k tomu, že v letech 2025 až 2026 musí Česká republika odebrat od Pfizeru v 1,6 milionu vakcín proti covidu za bezmála jednu miliardu korun. Přičemž drtivá většina těch vakcín bude zničena ve spalovnách. Do roku 2024 jsme v ČR do spalovny poslali 17 milionů vakcín za 7,5 miliardy. A nakupujeme další. To vše na podkladu SMS zpráv Leyenové, Babišovy vlády, která společné nákupy s nadšením odsouhlasila, a Fialovy vlády, která se jim nedokáže vzepřít. Padají tresty? Nosí někdo elektronický náramek a je mu znemožněno kandidovat? Ne. Ursula Leyenová si šla v závěru minulého roku pro dalších pět let v čele Evropské komise.
Všechno to vede k jedinému – k tragické nedůvěře v demokracii. Pomalu začínám čekat, kudy se vydáme my. Čeká Okamuru kriminál za billboard? Čeká spojení Stačilo! nebo spojení SPD, PRO, Trikolory a Svobodných zákaz? Nebo že by zase ožila zombie soudní kauza Čapí hnízdo a ze Švýcarska byl povolán Babišův postižený syn? V tomto ohledu není od věci se ptát, proč se soudní moc v ČR bojí rýpnout do kauzy Dozimetr hnutí STAN, která je lemovaná ne zpronevěrou, ale miliardovým korupčním skandálem, drogami a mrtvolami. Soudní moc vždy ráda poslouží té správné politické moci. Příklady vidíme kolem sebe. Množí se a začínají zasahovat do demokratického směrování zemí. Začínají občanům brát možnost volby.
- Jestli něco mělo smysl - 23.4.2025
- Proč je panika z ruských útoků na území NATO neopodstatněná - 23.4.2025
- Čau Praho! Petr Fiala má nový skandál - 23.4.2025
Rychetského Scénář >- Rumunský scénář – > Je suis Le PEN.
Rychetského Scénář >- Rumunský scénář – > Je suis Le PEN.
Rychetského Scénář >- Rumunský scénář – > Je suis Le PEN.
Evropská Commie-SS-e