17.1.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Útok na Jemen nepřinesl očekávané výsledky

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Jedni z málai, kteří se opravdu Palestinců zastali byla skupina Houthi, z Jemenu. Jsou to Šia Muslimové, politicky a vojensky zaměření, kteří byli zorganizováni pod vedením Husseina al-Houthi někdy v 1990. letech. Jsou podporováni Iránem a v Jemenu bojují proti vládní koalici, podporované Saudskou Arábií a pravděpodobně dosazenou Spojenými státy.

Jemen je snad ten nejchudší ze všech arabských států. Zapsal se do historie již v r. 1990, když se Amerika rozhodla napadnout Kuvajt. Tehdy jemenští zástupci v OSN volili proti tomuto rozhodnutí a agitovali pro mírové řešení. Nikdo na ně samozřejmě nebral ohledy a ještě si tím znepřátelili nejen Američany, ale i své sousedy, Saudské Araby. Ti poté vypověděli ze země 800 000 Jemenců, jako trest za nesouhlas s invazí.

Tento ubohý státeček je z nějakého důvodu stále napadán. Již v r. 2009 je nechal tehdejší americký president Obama bombardovat, prý kvůli al-Kajída, i když tato organizace zahrnovala nejen jemenské občany, ale i saudské Araby. Přitom bylo opomenuto, že samy Spojené státy al-Kajidu založily, podporovaly a vycvičily.

V r. 2015 se situace ujali Houthi militanti, podporovaní Iránem a napadli al-Kajidu a ‘Islámský stát‘, což je Saudská Arábie a Irák. Saudové, v čele několika dalších arabských států a podporováni US, zahájili boj proti Houthi skupinám a do nekonečna bombardovali celou zemi. Způsobili nejen choleru, ale ještě hladomor, kterému podlehlo 50 000 jemenských dětí. Obrovské množství dětí bylo též zabito bombardováním.

Ta válkaii mezi jemenskými Houthi a Saudskou Arábií trvala až do nedávna a možná ještě jaksi pokračuje. A přesto se Houthi nenechali odradit a když 7. října loňského roku vypukl vojenský konflikt mezi Israelem a Hamas, Houthi se k Hamas přidali a začali Israel odstřelovat. Stříleli na ně rakety a také letecky je napadali. Vedení Houthi skupin prohlásilo, že „… nemohou dovolit, aby arogantní zionističtí nepřátelé zabíjeli jejich vlastní lidi.“

Spojené státyiii se jim okamžitě pomstily a zastavily Jemenu veškerou humanitární pomoc. Jelikož tato pomoc se sestávala z potravin pro hladovějící populaci, hlavně pak děti, tak je možno očekávat, že následky budou drastické.

US se ve skutečnosti rozhodli zastavit humanitární pomoc Jemenu již v červenci 2023, kdy ještě žádná válečná situace v Israeli neexistovala. Důvod pro něco takového nebyl zveřejněn, snad ani neexistoval. Jediné co řekli, že chtějí donutit Houthi, aby přestali bojovat. Že by nevěděli, že zastavení dodávek potravin není ten způsob jak donutit militanty přestat bojovat?

Napadání lodí, plujících skrze Suez

A pakiv, někdy v říjnu 2023, začali Houthi militanti napadat lodi, které buď patřily israelským podnikatelům, anebo měly do Israele namířeno. Bylo jim jedno, kterému národu ty lodi patří; jakmile směrovaly do Israele, zabránili jim v cestě. Prohlásili, že napadnou i lodi Spojených států a jejich spřízněnců, kdyby se jim pokoušeli v útocích zbraňovat. Podle nich, Američané se do toho nemají co plést. Což je pravda.

Americký ministr obranyv, Lloyd Austin na to zareagoval tím, že oznámil vytvoření mezinárodní válečné skupiny, kterou – samozřejmě – US chtěli vést a která měla chránit lodě, plující skrze Rudé moře, před Houthi útoky. Celá akce dostala název ‘Ochránce prosperity‘ (Operation Prosperity Guardian). Mezi členy této skupiny patřili Británie, Kanada, Francie, Itálie, Holandsko, Norsko, Sejčely a Španělsko. Z arabských států se otevřeně hlásil pouze jeden jediný a to byl Bahrajn. Některé další arabské státy se též mínily zúčastnit, ale nechtěly být jmenovány, aby se nevystavovaly pomstě Houthi jednotek a Iránu.

Je to zapeklitá situace, protože tím, že se arabské státy přidají k americké organizaci na ochranu lodí v Rudém moři, tím také dávají najevo svoji podporu israelské strany válečného konfliktu v Palestině. Proto se chtěli zúčastnit tajně. Vzhledem k tomu, že populace těchto států bývá opačného mínění a straní Palestincům, je to skutečně problematická záležitost.

Vedoucí Houthi, Mohammed Al-Buchaiti na to řekl, že budou tak dlouho napadat israelské lodi, dokud bude genocidální bombardování Palestinců pokračovat a dokud bude Israel zabraňovat dovozu potravin, léků a pohonných látek na Gaza. Poté oznámilo vedení jemenské armády, že se rovněž přidávají k Houthi jednotkám a budou zabraňovat průplavu israelských lodí skrze Rudé mořes.

Jinými slovy, praštili je tam, kde to nejvíc bolí – v peněžence.

Ohrožení obchodu

Israel si dobře uvědomujevi, že když Houthi nedovolí jejich lodím proplout Suezem, že to pro ně představuje vážné obchodní ohrožení. Zároveň jim to brání ve volném pohybu po moři, což všecko dohromady může způsobit nedostatek zboží v zemi a zvýšení již tak vysokých cen. Další následek je navýšení cen pojistného pro všecky lodi, směřující do Suezu.

Israelci vydávají Houthi aktivitu za ohrožení celého globálního obchodu a požadují, aby celý svět tuto situaci řešil a ne jen oni sami.

A vedoucívii Houthi části, zvané ‘Ansar Allah‘, Sajíd Abdul-Malik al-Houthi varoval Spojené státy, aby se neopovážily útočit na Jemen, jinak na jejich lodě bude zaútočeno vojensky. Řekl přímo, že kdyby byl Jemen napaden, že „… nebudou stát kolem nečinně a dívat se na to.“ V takovém případě chtějí napadnout přímo Spojené státy a žádné z jejich spojenců. Také vyzýval ostatní arabské státy, aby se s US nespolčovaly a aby odsoudily účast Spojených států, které zkoušejí z Rudého moře udělat bojové pole, ke škodě všech ostatních zemí.

Evropské lodi mohou podle něho projíždět Suezem volně, pokud ovšem neplují k israelským břehům. Nazval námořní snahu Spojených států ‘nezákonnou, hazardní a bláznivou agresivní akcí‘, která slouží pouze Israeli.

Podle něho, jestli chce Amerika útočit na pro-palestinské stanovisko, pak má proti sobě všechny obyvatele Jemenu. A pak je čeká mnohem horší situace než ta, kterou zažili v Afghanistánu a ve Vietnamu.

US nejsou schopni vyhrát

Zdá se to velký nepoměrviii, maličký Jemen s hladovějícím obyvatelstvem proti Spojeným státům a všem ostatním mocným zemím západní Evropy. Jenže ten nepoměr je pouze zdánlivý. Skutečná situace je taková, že US nemají šanci konflikt s Jemenem vyhrát, říká bývalý rozvědčík CIA, Larry Johnson.

Američané totiž nemají lodě, které by tento úkol zvládly. Po druhé světové válce začali stavět lodě, které spoléhají na možnosti přátelských přístavů k doplnění zásob a pohonných látek. Jenže loď, která má podstoupit déle trvající válku naprosto nutně potřebuje, aby byla soběstačná a měla všecky potřebnosti obsaženy v sobě. A na to nejsou americké lodě vybaveny. Jejich další nevýhoda je, že zásoby mohou být doplněny pouze v přístavu a ne volně, na moři, což je možné pouze u letadlových lodí.

Někdy v 1990. letech Američané upustili od výcviku námořníků k opravě lodi přímo na moři, bez nutnosti vyhledání přístavu. To samozřejmě bylo vrcholně nerozumné, ale měli bychom si uvědomit, že zhruba v té době se zachovalo stejně nerozumně větší množství zemí světa a zrušily učební obory. Byla to zjevná snaha o ohlupování lidstva.

Kvůli všem těmto změnám nemá běžná americká loď ani dostatečné množství nábojů a raket, protože spoléhá na zásoby letadlové lodi, kterou má za úkol ochraňovat.

Rakety, které tyto lodi používají jsou nesmírně drahé, každá z nich stojí $2 miliony. Takže kdyby Houthi napadli americkou loď shlukem laciných drónů a Američané by proti nim stříleli předražené rakety, to by nebylo ani trochu rozumné. Samozřejmě, že i těch raket je málo a dodávka nových je pomalá a nepravidelná.

Tím pádem by se mohlo stát, že by v polovině boje musela americká loď ustoupit, vyhledat nejbližší přístav, kde by musela získat novou munici, případně další zásoby. To by nebylo ani trochu výhodné. A kdyby Houthi některou z nich potopili, to už by opravdu byla hotová katastrofa. Ostatní lodě by musely napřed posbírat v moři plovoucí námořníky a pak vycouvat, aby doplnily své vlastní zásoby.

A pak nadšení ochladlo

Postupněix si některé státy zřejmě uvědomily, jak nesmyslná operace ‘Ochránce prosperity‘ je a odmítly na tomto plánu spolupracovat. Španělsko, které napřed všecky agitovalo, aby se připojili, náhle ochladlo a začalo před účastí varovat. Stejně tak změnili názor Italové, Francouzi a Australané.

Prý by se něčeho takového zúčastnili pouze pod vedením NATO, nebo Evropské unie, ale ne pod vedením Spojených států. To proto, že není jisté, jestli by US, pod vedením Bidenových klaunů dokázalo jejich lodě a posádku ochránit.

Situace v Rudém moři

Člověk, který si říká Aristophanes dal na X (dříve Twitter) zprávu o problematické situaci v Suezu. Podle něho, lodi jsou pravidelně napadány militanty Houthi, což jsou zástupci Iránu, umístění v Jemenu. Americký torpédoborec ‘Carney‘ tam hlídkuje a střílí po Houthi raketách a bezpilotních letadlech. Má toho hodně na práci!

Velké dopravní firmy, jako je Maersk vytvořily nátlak na americké Ministerstvo obrany, aby zařídilo nápravu, když se teda cítí bohem vyvolení k ochraně celého světa. Možná proto se do průplavu vydalo více amerických vojenských lodí, což ale nijak nepomáhá.

Pojišťovny zvedly podstatně pojistné, hlavní přepravci se Suezu vyhýbají a raději obeplouvají Afriku. Někteří z nich veřejně vyhlásili, že dočasně nebudou žádné zboží do Israele dodávat.

Pro Egypt tato situace představuje velký problém, protože 30% národního příjmu, což činí $9,4 miliard ročně, přichází právě z poplatků za průplav lodí Suezem. Takže když Suez nefunguje, tak Egypt nemá peníze. Irán je tím doslova drží za krk a ze všech sil je škrtí.

Nejen to, na jihu země mají problém s uprchlíky ze Sudánu a pak je zde Rafah přechod na Gaza. Ten je teď ve skutečnosti obhospodařován Iránem (není vysvětlen důvod) a tito dobře sledují, co je na Gaza dováženo. Mohou tam také dopravit chemické zbraně, špinavé (jaderné) bomby, nebo dokonce i plnohodnotné jaderné zbraně.

Přesto si nedali říct

Nepoučitelnéx Spojené státy, Británie a Israel si přesto nedali říct a zahájili palbu na hlavní město Sana’a v Jemenu. Útočili nejen letadly, ale i z lodí a z ponorek a napadli v zemi celkem 12 míst. Holandsko, Austrálie, Kanada a Bahrajn jim dodávali špionážní zprávy. Americký president Biden se později vyjádřil, že se jednalo o ‘sebeobrannou akci‘. Řekl, že tím zkoušel dát Houthi zprávu, že se Amerika a její spojenci nesmíří s útoky na své lidi, které navíc ohrožují svobodu mořské navigace na jedné z kritických obchodních cest.

Hned po útoku varoval náměstek jemenského ministra zahraničí, Hussein al-Azzi Spojené státy a Británii, aby byli připraveni platit vysokou cenu a nést následky jejich agresivního činu. A občané Jemenu uspořádalixi obrovskou, proti-americkou demonstraci, viz obrázek.

Podle jiných zpravodajů, US a Anglie brzy poznají, jak nerozumné bylo napadnout Jemen, protože ten je na přímou konfrontaci s Washingtonem připraven. Celé situaci také nepomáhá, že útokem nic nedocílili a Houthi budou nadále Palestince podporovat.

Ministerstvo zahraničí Saudské Arábie se přidalo a varovalo Američany a Brity před dalšími útoky. Ruský vyslanec do OSN požadoval okamžité jednání Bezpečnostního výboru a znepokojené byly i obě politické strany v Americe, Demokrati i Republikáni.

Ukázalo se totiž, že útoky na Jemen nebyly americkým Kongresem odsouhlaseny. A protože Kongres je jediný státní orgán, který může vydat příkaz k vojenskému zásahu, tak se jedná o přímé provinění proti zákonu. Ani president si v tomto směru nemůže dělat co chce, ale musí požadovat souhlas Kongresu. A v tomto případě se tak nestalo.

Sebeobrana pochybného druhu

Americký ministr zahraničíxii, Antony Blinken v současné době cestuje po arabských státech, kde zdůrazňuje jejich vedoucím osobnostem, že mají brát veškeré akce, které US proti Houthi podniká, jako sebeobranné činy. Američané tím prý chtějí zabránit militantům, aby napadali obchodní lodě, proplouvající Rudým mořem.

Současný útok na Jemen ale není ojedinělý. Spojené státy už toto území bombardovaly od r. 2002 celkem 400krát a to Houthi žádné israelské lodě neohrožovali. Proč se pletli do záležitostí jiného národa, jaké právo na to mají a proč jim v tom nikdo nezabránil, to je otázka. Správně jim mělo OSN něco takového zakázat, ale jak je vidět, když přijde na obranu malých zemí, OSN neudělá vůbec nic a nechá velkého agresora ničit co se mu zlíbí. Často mu s tím ještě pomohou.

Jenže tentokrát si zahrávají s ohněm, protože se ukázalo, že útoky Houthi na obchodní lodi jsou vedeny z Iránu. Iránci také dodávají militantům Houthi zprávy o majetnictví a nákladu jednotlivých lodí a o místě, kam má být zboží doručeno a koordinují jednotlivé útoky.

Vyskytly se rovněž obavy, že by Amerika mohla narušit příměří, které bylo docíleno opatrným diplomatickým jednáním a zastavilo válku mezi Saudskou Arábií a jemenskými Houthi. Podle jiných, americko-britsko-israelský útok na Jemen je přesně to, co chtěli Houthi docílit, aby mohli zatáhnout Spojené státy do války a zaměstnat je tím na dlouhou dobu.

Už hned začátkem roku se Američané provinili, když jejich vojenské helikoptéry zničily a potopily tři Houthi čluny – údajně taky v sebeobraně! – a zabili jejich posádku.

Následky

A hned po útokuxiii na Jemen byla napadena základna amerických okupačních jednotek v Syrii, v ropném okrsku Conoco, což následovalo několik výbuchů na její nedaleké pobočce. Americké protiletecké zbraně nebyly schopny tyto střely zadržet. Podle zpráv, útok provedly iránské militaristické jednotky jako odplatu jednak za pomoc Spojených států Israeli ve válce proti Hamas a také za současný útok US, Británie a Israele na jemenské Houthi.

Povídá se, že další útoky na americká okupační vojska v Syrii a v Iráku budou následovat, ale oficiálně potvrzeno to není. I když pochybovat o tom je bezpředmětné, protože od 7. října, kdy začala válka mezi Israelem a Hamas, americké základny v Syrii byly napadeny celkem 77krát a v Iráku 53krát.

Američané v těchto místech nemají co pohledávat. Nejsou tam vítáni a je značná snaha je odtud vypudit, která se zatím nesetkala s úspěchem. Původně měli být v Syrii proto, aby zničili teroristickou skupinu ISIS. Jenže jak je mohou zničit, když je sami zorganizovali a vycvičili a dodnes s nimi, anebo s jejich pobočkami podnikají teroristické útoky v okolí, kradou Syrii ropu a potraviny a ohrožují místní obyvatelstvo.

 

i https://en.wikipedia.org/wiki/Yemen

ii https://www.arabnews.com/node/2400726/middle-east

iii https://en.ypagency.net/310332

iv https://www.arabnews.com/node/2428036/middle-east

v https://www.middleeasteye.net/news/why-arab-states-steering-clear-anti-houthi-naval-task-force

vi https://english.almayadeen.net/news/politics/yemeni-threat-poses-very-serious-strategic-threat-to–israel

vii https://english.almayadeen.net/news/politics/if-us-attacks-yemen–its-battleships-will-be-struck–sayyed

viii https://www.unz.com/article/the-u-s-navy-is-unprepared-for-a-prolonged-war-with-yemen/

ix https://www.zerohedge.com/geopolitical/pentagons-operation-prosperity-guardian-falls-apart-spain-italy-france-reject-request

x https://english.almayadeen.net/news/politics/us–uk-carry-out-aggression-on-yemen–media

xi https://twitter.com/CitizenFreePres/status/1745831263074717993

xii https://www.cnn.com/2024/01/11/politics/us-strikes-houthis-yemen/index.html

xiii https://www.zerohedge.com/geopolitical/fresh-attack-us-base-syrian-oilfield-after-coalition-bombs-yemen-reports

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)