„Jak prezident (Biden) řekl prezidentu Si, hájení lidských práv je v DNA Američanů, máme základní závazek podporovat lidská práva,“ řekla Psakiová na každodenním tiskovém brífinku 6. prosince s odkazem na virtuální setkání amerického prezidenta Joea Bidena a čínského vůdce Si Ťin-pchinga, které proběhlo 15. listopadu.
Rozsáhlou represivní kampaň Pekingu proti Ujgurům a dalším muslimským menšinám v čínském regionu Sin-ťiang na západě země odsoudila řada zemí coby genocidu, což vyvolalo mezinárodní odsouzení a vedlo k výzvám k různým úrovním bojkotu olympijských her v Pekingu.
![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Výzva ještě zesílila po zmizení čínské tenistky Pcheng Šuaj, která tvrdí, že ji bývalý vicepremiér Komunistické strany Číny Čang Gao-li sexuálně obtěžoval.
Diplomatický bojkot Spojených států se nedotkne sportovců, kteří se zúčastní olympijských her v Pekingu.
Australský liberální senátor za Tasmánii Eric Abetz, první poslanec federálního parlamentu, který vyzval k diplomatickému bojkotu olympijských her v Pekingu, vyzval vládu ve své zemi, aby následovala jeho příkladu a důrazně se postavila proti soustavenému porušování lidských práv ze strany KS Číny.
„Rozhodnutí Spojených států, našeho blízkého spojence a přítele, diplomaticky bojkotovat zimní olympijské hry v Pekingu je velmi vítaným krokem, který musí Austrálie následovat. Austrálie nesmí polevit, ale musí urychleně jednat a prokázat svůj dlouhodobý závazek dodržovat lidská práva a upozorňovat na jejich porušování,“ uvedl Abetz ve svém prohlášení.