25.3.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Ukrajinská stopa

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Do čtyřiadvaceti hodin od teroristického útoku v Moskvě, byly světovým médiím rozdány noty. Tón udala mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost Adrienne Watsonová : “Islámský stát nese jako jediný zodpovědnost za tento útok. Ukrajina se do něho nijak nezapojila.”  Na ta slova zareagovali naši mainstreamoví novináři bryskně, s reflexy dobře cvičeného služebního vlčáka. Jejich jednotné, upocené úsilí, ve snaze odvrátit pozornost od Ukrajiny kamkoli jinam, si teď můžete užívat v přímém přenosu. Nicméně je tu řada nepříjemných faktů a souvislostí které nepůjde jen tak okecat či zamlčet.

Základním problémem je, že zapojení bojovníků ISIL do bojů na ukrajinské frontě, není už dlouho žádným tajemstvím. Ve vzácné shodě o něm referují média západníarabská i izraelská. Obzvláště často se ve zprávách z bojů zmiňuje jedno důležité jméno – Abdul Hakim al-Shishani. Jedná se o původem Čečence. Narodil se v roce 1981 jako Ruslan Ažijev v malé osadě nedaleko Grozného. Krátce po začátku druhé čečenské války (v roce 1999) se zapojil do čečenského odboje. Byl raněn, a hned, jak se trochu vylízal, přesunul své působení do Sýrie, k Islámskému státu. Bojoval proti režimu presidenta Asada a pak proti Rusům, kteří Asadovi pomáhali ISIL porazit. Neblaze se proslavil masakry a terorem vůči civilnímu obyvatelstvu v syrském Idlíbu. No a v roce 2022 se nám najednou vynořil na Ukrajině. Jeho přítomnost zde dosvědčuje přehršel fotografií a videí, některé třeba jen pár dní staré.

Ale proč tolik zájmu o jednoho Čečence? Proto, že nejde o obyčejného, tuctového bojovníka. Shishani  je považován za hlavu velikého kontingentu islámských bojovníků, pocházejících z ISIL, kteří v současné době  válčí na Ukrajině. Podle izraelských zdrojů byl loni, 15. října, povýšen do hodnosti plukovníka tak zvaných ozbrojených sil v exilu Čečenské republiky Ičkeria. Formace, která působí v rámci ukrajinské cizinecké legie.

Takže je jakýmsi cizineckým legionářem. Ale nemávejte rukou. Jde o legionáře poněkud zvláštního typu. Čečenci byli, na přímý rozkaz ukrajinského brigádního generála Kyrylo Budanova, vyčleněni z  Mezinárodní obranné legie Ukrajiny do samostatné jednotky speciálních sil. Že se tak prý lépe využije jejich potenciál. Čečenské zkušenosti s podzemními aktivitami, sabotážními operacemi a partyzánskou válkou ve městech i na venkově se prý v budoucnu mohou ukázat jako neocenitelné…

Oficiálním úkolem této čečenské jednotky má být „průzkum, shromažďování zpravodajských informací, sledování pozemních cílů a tajný boj”. Jak se ovšem tahle šedivá teorie uplatňuje v praxi, o tom jsme se mohli přesvědčit nedávno, při březnovém útoku Ukrajinců a tak zvaných „protiputinovských Rusů” na města Belgorod a Kursk v hloubi ruského vnitrozemí. Západní zdroje potvrzují, že al-Shishaního Čečenci byli základem této diverzní formace, stejně jako tomu bylo i v případě loňského útoku na Belgorod. Vraždy civilistů, zapalování domů, teror…

Takže si to shrňme. Bojovníci Islámského státu se prokazatelně na Ukrajině vyskytují, a to v množství větším, než malém. Ukrajina také nijak netají, že je nasazuje do boje proti Rusům. Ti „nejlepší” z nich jsou zařazeni v jednotkách speciálních sil. Kdo byl na vojně tuší, čím se takové jednotky zabývají. Kdo nebyl, ale viděl alespoň nějakou střílečku s Jamesem Bondem, tak má taky nějakou představu.  I západní zdroje pak uvádějí, že se tyto jednotky, tvořené čečenskými bojovníky ISIL, účastní „výpadů” na Ruské území, za účelem teroru a sabotáží.

Ano, žádný přímý důkaz zapojení Ukrajiny do teroru v Moskvě není dosud veřejnosti k dispozici. Ale indicie jsou zatraceně silné.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
56 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)