21.6.2023
Kategorie: Ze světa

Ukrajině schází pracovní síla. Při drtivém propadu jejího hospodářství …

Sdílejte článek:

PETR VLK

Psát o tuzemských mediích a jejich referování o Ukrajině, tam probíhající  válce nebo životě  v Zelenského říši nemá žádný smysl. Jde o bezuzdnou  a  leckdy  velmi hloupou jednosměrnou propagandu. Opakuji znovu to, co  už  jste  za rok a půl té nesmyslné  války  četli bezpočtukrát  – pokud se  chcete opravdu  něco reálného dozvědět, nezbývá nic  jiného než se podívat na  ukrajinský exilový  web Strana. ua

Už  nějaký  čas mám  z něj nachystaný  článek pojednávající  o tom,  jak  vypadá v  dohledné budoucnosti bude  vypadat pracovní trh na Ukrajině. A je  to opravdu  zajímavé po všech stránkách  drsné čtení. Originál lze nalézt pod názvem

„Некому работать руками“. Украинский бизнес не может найти рабочих из-за эмиграции и мобилизации

podle překladače

„Není tu nikdo, kdo by pracoval rukama.“ Ukrajinský byznys nemůže najít pracovníky kvůli emigraci a mobilizaci

Na ukrajinském trhu práce je opět nedostatek pracovníků. Jestliže se od začátku války snížil počet volných pracovních míst a zvýšila se nezaměstnanost, nyní podniky hovoří o nedostatku personálu. Zejména mluvíme o dělnících.

„Ředitelé se najdou, nejsou problémy s účetními a dalším kancelářským personálem. Ale dělnických profesí je málo. Chybí například mechanici, zámečníci, elektrikáři, což vlastně paralyzuje například  práci čerpacích stanic,“ uvedl. řekl nám spolumajitel Elite Taxi (jedna z oblastí podnikání – autoservis) Andrey Antonyuk.

O problémech s dělníky hovoří i šéf Jaroslavského koncernu Alexander Barsuk. „Nedostatek je téměř veškerého kvalifikovaného personálu,“ konstatuje.

Podle ředitele Institutu pro odborné kvalifikace Rodiona Kolyška je nyní podle statistik  z roku 2021 nedostatek pracovníků o 20–25 % větší než před válkou.

Antonyuk říká, že jedním z důvodů nedostatku pracovníků je masová mobilizace. „Z 6 mechaniků 5  nás obdrželo předvolání. Ozbrojené síly Ukrajiny, stejně jako obchod, potřebují kvalifikované specialisty,“ vysvětlil Antonyuk. Podniky říkají, že nějaká ochrana  zaměstnanců ne vždy funguje, zejména pokud jde o malé a „nestrategické“ společnosti.

„V zemi probíhá válka, mnozí jsou mobilizováni, mnozí umírají. Přesná čísla neznáme, protože jsou utajovaná, můžeme reálný obrázek posoudit podle počtu volných míst a jejich obsazení,“ Kolyshko přidal.

Dalším důvodem je masový odchod pracujících žen do zahraničí, které si na rozdíl od kancelářských pracovnic v EU, mající většinou žádanou  kvalifikaci a  rychle najdou dobře placenou práci. Status uprchlíka zároveň dává právo na oficiální zaměstnání.

Situace s nedostatkem personálu podle něj „vyrovnává“ recesi ekonomiky, takže ke kolapsu, alespoň zatím, nedochází. Nedochází ani k masivnímu nárůstu mezd pracovníků.

Ale zejména nedostatkoví specialisté se přesto začali platit více – platy se oproti loňsku zvýšily o 10-20 %. A například služby stavařů a opravářů, na které se nyní stojí fronty, zdražily o třetinu.

Zjišťovali jsme, co se děje na trhu práce a kam zmizeli pracovníci.

Nedostatek pracovníků

Od jara došlo k oživení trhu práce. Více volných míst je jak ve státní správě zaměstnanosti, tak v personalistice. Tisková služba kabinetu ministrů uvádí následující údaje o pracovních místech.

K 11. květnu bylo v databázi ÚP evidováno 36 tisíc volných pracovních míst. Na Jednotném pracovním portálu (vytvořil jej loni Státní úřad zaměstnanosti a personální platformy work.ua, rabota.ua, grc.ua atd.). – 184 tisíc volných míst.

To je výrazně více než na začátku roku. I když podle Kolyška je to stále méně než před válkou. „Ve srovnání s 1. čtvrtletím 2021 je pokles na trhu práce o 30 % nebo 60–70 tisíc volných míst,“ řekl nám Kolyshko.

Jedním z důvodů nárůstu počtu volných míst odborníci  jmenují  aktivaci podnikání. Skutečné oživení, soudě podle stavu ukrajinské ekonomiky, však není tak velké. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se HDP propadl o 30,8 %, v prvním čtvrtletí roku 2023 se podle prognóz NBÚ pokles zpomalí na 19 %, ve druhém se očekává nárůst o 11,7 % (ale velmi nízká srovnávací základna, protože ve druhém čtvrtletí 2022 došlo ke kolapsu o 37,2 %. Obecně lze říci, že na konci roku reálný HDP poroste o 0,3 %.

Iluze o boomu na trhu práce je z velké části dána fluktuací zaměstnanců, za které jsou zaměstnavatelé nuceni neustále hledat náhradu.

Firmy přitom svorně hovoří o rostoucích problémech se sháněním pracovníků.

Podle Antonyuka vše směřuje k tomu, že brzy „nebude mít kdo pracovat rukama“. Zároveň podle něj nejsou žádné zvláštní problémy s jinými specialisty – účetními, zaměstnanci administrativy, manažery.

Skutečnost, že téměř všichni zástupci dělnických profesí jsou nedostatkoví, potvrzuje i Barsuk.

Šéfka společnosti VGMK (Lvovská oblast) Irina Matsepura nám řekla o nedostatku personálu v oboru zpracování dřeva. „Když říkají, že po vítězství nastanou zběsilé investice a oživení, velmi mě zajímá, s číma rukama se  to oživení  zrealizuje,  není s kým pracovat,“ říká Matsepura.

Státní služba zaměstnanosti poznamenává, že většina volných pracovních míst je otevřena speciálně pro manuální  pracovníky. 22 % podaných žádostí hledá  kvalifikované pracovníky  dělníky (švadleny, elektrikáři, opraváři, svářeči elektro a plyn, elektrikáři, pekaři, instalatéři atd.).

Dalších 17 % volných pracovních míst je pro pracovníky údržby zařízení a strojů (řidiči, traktoristé, soustružníci, obsluha čerpacích stanic, řidiči bagrů, frézaři, strojníci atd.).

Pro srovnání, pro specialisty s vyšším vzděláním je pouze 15% z celkového počtu volných míst (nejhledanější jsou  farmaceuti, inženýři, lékaři, učitelé atd.) Následují  servisní pracovníci – 13% (nejvíce –  prodejci, číšníci). , ostraha, kadeřnictví) .

Mezi 10 nejžádanějších specialistů v květnu proto patřili řidiči (cca 1 800 volných míst), švadleny (více než 1 500 volných míst), elektrikáři, svářeči elektro a plyn, zámečníci, soustružníci, traktoristé (až 500 volných míst v každé kategorii).

„Jedním z hlavních problémů trhu práce je profesní a kvalifikační nerovnováha a rozdíly mezi poptávkou a nabídkou pracovní síly. Největší poptávka ze strany zaměstnavatelů je dnes pozorována po kvalifikovaných zástupcích dělnických profesí. Přitom mezi registrovaných nezaměstnaných, 43 % má vysokoškolské vzdělání, v některých velkých městech až 60 % a více. Počet nezaměstnaných z řad bývalých manažerů a specialistů je třikrát vyšší než počet volných míst,“ Kabinet ministrů uvádí.

Zároveň se podle Rodiona Kolyška ve srovnání s předválečným rokem 2021 zvýšil nedostatek pracovníků o 20–25 %. A to i přesto, že obrat firem za tuto dobu zřetelně klesl a počet pracovních míst se snížil.

„Jsou posláni  do války nebo se „schovávají“ před mobilizací“

Proč deficit roste a kam zmizeli pracovníci?

Antonyuk říká, že jedním z důvodů nedostatku pracovníků je masová mobilizace. „Z 6 mechaniků 5   obdrželo předvolání. Ozbrojené síly Ukrajiny, stejně jako obchod, potřebují kvalifikované specialisty,“ vysvětlil Antonyuk. Podniky říkají, že rezervace zaměstnanců ne vždy funguje, zejména pokud jde o malé a „nestrategické“ společnosti.

To byl jeden z důvodů, proč muži nechtějí oficiálně vůbec pracovat (protože seznamy povinných vojenskou službou  jsou okamžitě předány vojenským evidenčním a odvodním úřadům a jsou jim následně zaslány předvolání).

„Mnoho mužů se „skrývá“ před válkou a úřady s tím nic nedělají. Země nebyla převedena na válečný základ a během války žijeme podle zákonů mírové doby. Nemá kdo pracovat, ekonomika je devastována,“ domnívá se Barsuk.

Je vidět, že muži úplně nepřestali pracovat, protože potřebují  z něčeho žít. Ale zvýšilo se procento těch, kteří se snaží získat neoficiální práci a přitom nikde „ na sebe neupozornit“. To nám řekl šéf veřejného sdružení SAVEFOP Sergei Dorotich. O neformální zaměstnání mají podle něj nyní zájem jak zaměstnavatelé (kteří takto mohou ušetřit na daních), tak i samotní pracovníci. Proto kvete  šedá ekonomika a práce. A v případě kontrol se vedení firem domlouvá s pracovníky, co ají inspektorům odpovědět. Údajně „přišel jsem se zeptat na práci“ nebo „přišel ke kamarádovi“. Je jasné, že takové systémy fungují hlavně pro malé podniky.

Zároveň je jednou z nevýhod neformálního zaměstnávání to, že dělníky ve  firmě „nic nedrží“. To znamená, že dnes specialista pracuje v jedné společnosti a zítra – v jiné. Proto se zvýšila fluktuace zaměstnanců. A zaměstnavatelé neustále hledají lidi.

Irina Matsepura také vysvětluje nedostatek pracovníků tím, že „muži nechtějí chodit do práce, protože se bojí povolání armády – to je hlavní důvod“. Dělnice podle ní nadále cestují do zahraničí, kde je možnost získat vyšší mzdy.

Je třeba poznamenat, že ukrajinští muži také nadále unikají do zahraničí, kdykoli je to možné. Cestu k odchodu aktivně hledají zejména zástupci profesí žádaných v Evropě, například stavaři a řidiči kamionů.

To do značné míry vysvětluje nedostatek stavebních kapacit. I přes prudké snížení objemu stavebních prací na Ukrajině je velmi obtížné najít kvalifikované řemeslníky. A ti, kteří přestavují nebo opravují domy a byty, se s tím už setkali – stavební kapacity jsou naplánovány na měsíce dopředu a ceny za práce rostou.

K otázce platů se ale vrátíme o něco později.

Rodion Kolyshko také říká, že válečná realita ovlivňuje trh práce – mnoha Ukrajincům jsou předávány soudní obsílky, mnozí jsou zabiti nebo zraněni a není tak snadné rychle obsadit volná místa. „Zatím můžeme jen odhadovat skutečný rozsah ztrát, protože data jsou tajná,“ řekl Kolyshko.

To, že mobilizace tvrdě dopadá na situaci především  v segmentu dělníků, si sami zaměstnavatelé vysvětlují tím, že „na vojenských registračních a evidenčních úřadech jsou upřednostňováni kvalifikovaní specialisté“, protože jsou údajně potřeba stejní řidiči, elektrikáři, zámečníci v ozbrojených silách Ukrajiny více než bílé límečky. Ve skutečnosti však neexistuje oficiální potvrzení takové personální podjatosti během mobilizace.

Platy pro dělníky a systém „odborná škola“

Nedostatek pracovníků zatím neovlivnil  průměrné mzdy. Podle Státní služby zaměstnanosti činila průměrná mzda v předložených volných pracovních místech 11 tisíc hřiven. Pracovníkům obchodu je přitom nabízeno 12 000 a kvalifikovaným pracovníkům – od 8 000 (v zemědělství a lesnictví) do 11 000.

Je jasné, že se bavíme o oficiálních platech. Skutečné platy mohou být vyšší, ale ne občas, – říká Kolyshko. Například podle oficiálních volných míst je švadlenám nabízeno 10 tisíc, v tržních oznámeních jsou ale inzerovány  12-12,5 tisíce,“ dodal.

Průměrná úroveň platů za neobsazená místa podle Kolyška klesla ve srovnání s předválečným rokem 2021 z 12 tisíc na 10,7 tisíce. A růst se zatím neplánuje. „Situace v ekonomice to zatím neumožňuje,“ vysvětluje Kolyshko.

Irina Matsepura nám řekla, že například v dřevozpracujícím průmyslu se nyní vyplatí vyrábět pouze drahé výrobky – nábytek nebo dýhu, ale výroba hrubých nábytkových přířezů jde do červených čísel. „Podporujeme zadávání zakázek na úkor nábytkářské skupiny, takže nemáme moc příležitostí zvýšit platy,“ říká Matsepura.

Někteří zvláště vzácní specialisté se však  začali platit více.

Státní služba zaměstnanosti poskytuje vysoce kvalifikovanému personálu následující mzdové návrhy. Například pro slévače kovů a slitin jsou nabídky s platy 70 tisíc hřiven, pro nástrojáře – až 60 tisíc, elektrikáře na opravy jeřábů a strojů, řidiče – až 50 tisíc. Řidiči buldozerů mohou dostat plat až 46 000 hřiven, řidiči traktorů – 43 000, soustružníci – 40 000. Takové platové nabídky ale nejsou pro každého.

„U stejných řidičů se o vysoké platy mohou ucházet kamioňáci, kteří mají potřebné kategorie  řidičských průkazů, všechna povolení, pracovní zkušenosti v Evropě, znají zahraniční. Nabídka nestačí a má největší počet volných míst v zemi,“ vysvětlil Kolyshko.

Nedostatek pracovníků však podle něj již letos může radikálně změnit situaci s odborným školstvím v zemi, které, jak připomínáme, není v posledních letech mezi absolventy, mírně řečeno, příliš oblíbené. „V letošním roce očekáváme prudký nárůst aktivity v segmentu odborného vzdělávání. Kromě toho, že situace na trhu práce je stále příznivější, je faktem, že studentům je dán odklad mobilizace na dobu studia.“ (1-1,5 roku) může posloužit i jako karierní impuls.A navíc není potřeba dělat testy při přijetí.Je možné, že bude více uchazečů z kategorie 40 plus (která loni atakovala vysoké školy, která se už stalo schématem, o kterém už  dříve psala Strana),“ shrnul Kolyshko.


Tak takhle  vyhlíží současný pracovní trh na Ukrajině. Válka  určitě jednou nějak skončí.  Už nebud e hrozit  obsílka  s povolávacím rozkazem. Nicméně  obyčejný Ukrajinec  náhle zjistí obrovský počet  zabitých  a  nejméně takové  číslo  pro hospodářství neupotřebitelných mrzáků.

Navíc  celá  Evropa  stoná po dělnických profesích, přesně těch, které s e už dnes nedostávají na Ukrajině. Ti z následně demobilizovaných, pokud  budou mít navíc  rodinu  někde  v  EU a  tam částečně  adoptovanou, copak asi udělají???  Už vidím,  jak nadšeně  zůstanou  v báječném a kvetoucím Zelenskolandu…..

Řekl bych, že  to daleko nejhorší pro ukrajinský trh práce  teprv přijde!

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)