18.4.2022
Kategorie: Společnost

Trocha proruské propagandy

Sdílejte článek:

APOŠTOL

Včera se u mě objevila dlouho očekávaná návštěva. Můj kamarád, co si vzal za manželku holku z Ruska a co střídavě žije v Permu a tady u nás. Zajisté si z Kydů pamatujete moje občasné články, protože kdykoliv se objevil, jeho informace mi doplnily celou řadu střípků, které by mě ohledně Ruska vůbec nenapadly. Nebudu sem psát, čím je, moji staří čtenáři si to pamatují, a vzhledem k tomu, jak dnešní doba stojí za houby, nebudu mu komplikovat život víc, než mu ho komplikuje naše demokratická vláda.

Vy, co tohoto člověka ode mě ještě neznáte, tak vězte, že pracuje ve velmi prestižním a specializovaném fyzikálním oboru, kde pracuje absolutní světová špička dokonce i v Rusku. Zároveň je ten obor tak komplexní, že v něm uspějí jen lidé, co mají opravdu velký technický rozhled. Značná část jeho práce spočívá v návštěvách světových vědeckých konferencí, takže nejenže je to takový Ajnštajn, ale zároveň nemůže být vědecký mimoň, který neví, co se kolem něj děje.

Společně strávený velikonoční večer za to stál (jako pokaždé). Není nad to, mít někde insidera, který nemá důvod vám lhát nebo se za něco schovávat. Popíjeli jsme Dolskou medovinu, kterou mám rád, protože moje portské ještě není hotové. Jako obvykle vám ty informace naservíruju bez ladu a skladu, jak jsem je vyposlechl a pochopil.

Takže:

  1. Válka je značně zasáhla. Především v tom smyslu, že i oni vnímají tu závažnost konfliktu. Tohle prostě není nějaká hloupá přetlačovaná v Sýrii. Tohle bude mít obrovský dosah, obrovské náklady a bude to mít vliv na jednotivce, protože tentokrát nikomu nebude prominuta nějaká chyba v osobním postoji. Ruská manželka mého kamaráda si dává velmi pozor na jazyk a sama o ničem moc nechce mluvit. Protože se snadno může tam i tady dostat do průseru. Běžný člověk může být snadno obviněn a snadno použit jako exemplární případ. Z tohoto hlediska to velká válka prostě je a Rusové to tak od začátku berou. Od první chvíle je to válka mezi Ruskem a NATO. Ukrajina se k tomu víceméně jen připletla. Řekl mi to asi takhle: „Kolik myslíš, že je možné obětovat vojáků ve válce s Ukrajinou?“ Odpověděl jsem, že dvacet tisíc se snese. „A kolik vojáků je možné obětovat ve válce proti NATO a USA? Desetkrát tolik?“ Takhle to Rusové berou. Putinovi se už teď podařilo národu vysvětlit, že nebojují proti nýmandovi Zelenskému, ale proti Bidenovi, proti americké hegemonii, proti Polsku, Německu, Francii, Británii… Tam se snesou větší ztráty, ne?
  2. Ty platby za plyn v rublech… Vůbec nejde o to, jak to vypadá navenek. Nejde o to, že evropské státy platí v eurech a Gazprombank z toho dělá rubly. Tedy vlk se nažere a koza zůstane celá… To jsou jen technikálie. Původní problém Ruska byl v tom, že dostávalo zaplaceno v eurech nebo dolarech a to na účtech různých mezinárodních bank. A když přišly sankce, tak Rusové sice měli spoustu peněz, ale reálně s nimi nemohli disponovat. Putin prostě nově říká, že plyn je zaplacen až tehdy, kdy Rusko dostane rubly na účet v Rusku u ruských bank. Čili v praxi – kdy se eura a dolary přestěhují pod ruskou moc. Protože v té chvíli z nich Gazprombank teprve udělá ty rubly. Původně bylo zaplaceno tím, že RWE odeslala prachy ze svého účtu (na nějaký jiný účet, který americké sankce zablokovaly). Nově je zaplaceno až tím, že prachy překročí ruské hranice a dostanou se pod ochranu ruské armády. Všechno ostatní jsou kecy pro neznalou veřejnost a tupé novináře. Podstatou celého procesu je to, aby všechny ty penízky pěkně byly v ruských rukách od A do Z. A samozřejmě, to se EU a USA nelíbí. Protože postaru ty peníze někde po cestě zadrželi, zablokovali, zmrazili a nebo prachsprostě ukradli a Putin byl rád, když měl k dispozici alespoň něco.
  3. Když už jsme u toho kradačství peněz za plyn… Už v předchozích mírových letech byl Gazprom v jednom kuse u arbitrážních soudů, protože Němcům se nelíbily ceny za plyn…. že jsou moc vysoké. A spustili arbitráž, kterou Gazprom samozřejmě prohrál a bylo mu nařízeno cenu o něco snížit a rozdíl peněz vrátit. Tedy to ani nemusel, protože až po arbitráži se teprve platby za plyn dostaly do ruských rukou. Bylo v tom hodně politiky, ale Rusko tím ztrácelo hodně peněz. To teď také skončilo. Odteď Rusko dodává měsíc plyn a pak očekává penízky. A až bude mít Putin grošíky v ruce, tak pak teprve je to zaplacené a pak teprve bude pouštět plyn dál. Tedy… tohle nové pravidlo teď bude podrobeno zkoušce v reálných podmínkách. Podle mého kamaráda prostě musí dojít na evropský pokus to nezaplatit, protože pokud tento spor Rusko vyhraje, tak tím skončí poslední neblahé chyby Jelcinova režimu, který dopustil takové smlouvy. Hraje se opravdu o hodně. Můj kamarád očekává, že se teď celé léto budou štengrovat a na podzim se ukáže, kdo je na delší straně páky.
  4. Když se bavíme o smlouvách… Putin hned na začátku války řekl další důležitou věc – Rusko si chartu OSN a mezinárodní právo bude vykládat samo… a od začátku války se úzkostlivě snaží, aby před celým rozvojovým světem a Čínou vypadali jako ti, kdo dodržují smlouvy a dodržují chartu OSN. Proto pořád mluví o genocidě na Donbasu, protože genocida legitimizuje invazi. Takhle to je. Proto také USA mluvili o genocidě v Kosovu, protože to opravňuje zásah. Pravdu má samozřejmě ta strana, která má větší kanóny, ale Rus se bude velmi velmi snažit, aby si tam v Mariupolu i jinde vysbíral nějaké zajatce s vytetovaným hákenkrojcem (ty bude mít pro svojí veřejnost – to je ta denacifikace), ale hlavně se postarají, aby měli nějaké plukovníky, generály, majory, nebo tak něco, kteří se přiznají k rozkazům proti civilistům na Donbasu (to potřebují pro Čínu, Indii, Saúdskou Arábii a Afriku). To bude světu stačit, aby ruskou invazi schválil.
  5. A samozřejmě Rusko zcela a úplně od prvního dne kašle na to, co si myslí Západ. Všechno, co Putin dělá, to dělá kvůli těm 6,5 miliardám lidí, kteří nejsou EU a USA. My sledujeme nelogické kroky na válečném poli. Nechápeme, proč už dávno nejsou vybombardované trati vedoucí do Polska, nechápeme, proč se Rusové až teď zaměřují za sklady paliv. To všechno je proto, že se Rus snaží před nezápadním světem vypadat jako někdo, kdo dodržuje úmluvy. Nejde vůbec o to, jestli nám budou nebo nebudou dodávat ropu a plyn. Vůbec nejde o to, jestli nám budou dodávat ocel a nebo jestli budeme mít neprodyšnou hranici. Jde jen a jen o to, aby indický Modi nemohl říct, že s Ruskem nemohou uzavřít smlouvu, protože se nemohou spolehnout na její dodržování. Proto je možné válčit/neválčit, proto je možné útočit/neútočit, proto se děje spousta věcí, které z vojenského hlediska nedávají smysl. Ano, nedávají, protože Putin má vojenské hledisko až na druhém místě. Na první místě je hledisko politické. Nejde o to, co říká Západ, ale co říká Peking a Dillí. Nejde o to, co říká Berlín, ale co říká Teherán a Almata. Nejde o to, co říká Londýn, ale co říká Djakarta a Kábul. Putin prostě vždycky musí až reagovat. On nemůže vypovědět smlouvy, které Rusko podepsalo. Rusko z celého tohoto konfliktu musí před nezápadním světem vyjít jako někdo, s kým je možné obchodovat až za hrob. Proto musí smlouvy porušit nejprve Západ. Putin bude v tomto ohledu vždycky až druhý, ale to nic nemění na tom, že se v Kremlu modlí ostošest, aby Západ zase něco porušil a on toho mohl využít pro posílení své pozice.
  6. Putin nemá předem namíchané karty. Ani není jisté, zda a jak velké vítězství s tím, co má v ruce, uhraje. Nemá v ruce moc žolíků a jeho soupeři hrají tvrdě. Ale Putinovi jde o víc než tuhle partii. Hraje tak, aby šest a půl miliardy přihlížejících vidělo, že hraje poctivě. Je mu úplně jedno, že Západní soupeři na něj pokřikují. S těmi hraje vabank, nějak to dopadne, ale pak si Rusko sedne k dalším stolům. Větším a plnějším. Pro tuto budoucnost teď teče zbytečná krev na frontě.

Tolik můj kamarád… neberte to jako slovo Boží. Je to prostě jen názor insidera, který se v Rusku pohybuje ve společnosti lidí, kteří jednak umějí anglicky, mají zcela volný přístup do světa, ale přitom sdílejí Putinovo vidění budoucnosti. Je to prostě další střípek do mozaiky.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (44 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
82 komentářů