2.10.2020
Kategorie: Ekonomika

To, co tu teď máme, není žádný kapitalismus

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Nedávno se Peter Schiff objevil v Crosstalku RT a zakončil to debatou s marxistou.

Diskuse se soustředila na zotavení po „K-křivce“, z něhož někteří lidé ekonomicky profitují, jsme ale trvale ponecháni na pospas váznutí v ekonomické odpadlické vrstvě. Peter řekl, že si můžeme povídat o zotavení po K, L, U nebo V křivce, ale nic z toho opravdu neplatí, když se to všechno jen upečete – tak to není žádné zotavení. A kde má ten problém kořeny? Opustili jsme skutečný kapitalismus a přijali jsme socialismus s centrálním plánováním.

Richard Wolff slouží jako emeritní profesor ekonomie na University of Massachusetts Amhers a nedávno napsal knihu nazvanou „Porozumění marxismu.“ Ten své komentáře uváděl v typicky marxistických frázích – pandemie vedla k tomu, aby bohatí zbohatli a chudí zchudli, a on se zaměřuje na nerovnost bohatství.

Peter zaujal odlišný přístup:

Peter Schiff

Peter Schiff

Mně je jedno jaké písmeno chcete použít k popisu toho. Já mám problém už se slovem zotavení. Protože si nemyslím, že jsme se vůbec zotavili. Jistě na akciovém trhu došlo k zotavení, na tomto trhu se zotavily ty ztráty, k nimž došlo v prvních dnech COVIDu. A ano, tahle recese, v níž momentálně jsme, začala velice podstatným kolapsem. A ano, došlo k maličkému odražení ode dna tohoto kolapsu. Ale pořád jsme v recesi. A tak nevím, jestli zotavení do méně drsné recese, než v jaké jsme v určitém okamžiku byli, lze opravdu kvalifikovat jako zotavení.

A nemyslím si, že jsme už viděli veškerý propad. Myslím si, že se to vrátí. Myslím, že se ve skutečnosti propadáme a je dobrá šance, že i akciové trhy by mohly dosáhnout nových hlubin. Ale bez ohledu na to, k čemu u té bubliny krátkodobě dojde, realita je taková, že útrapy Lidí z běžné ulice jsou ve skutečnosti ziskem těch z Wall Streetu – a tak to právě je, protože ekonomika zůstává slabá. A tím, co je skutečným kořenem této slabosti, není kapitalismus. To je ten průšvih, že tu žádný kapitalismus nemáme. Jsou to Federální rezervy (centrální banka), co monetizuje ohromný vládní dluh (tj. snižuje inflací jeho reálnou výši), čímž se jen nafukují bubliny různých aktiv. Ale souběžně s tím to reálnou ekonomiku zbavuje nacházení východisek, kterých je ve skutečnosti k růstu zapotřebí a která by vybudovala skutečné zotavení, jež by ve skutečnosti zdvihlo všechny čluny.

Místo toho usilujeme o falešné zotavení, protože to je snadnější vytvořit. Protože abychom měli reálné zotavení, tak musíme mít určité krátkodobé útrapy, aby se to umožnilo. Protože tím, co se musí zotavit, není spotřeba, nýbrž produkce. Potřebujeme větší úspory. Potřebujeme větší kapitálové investice. A k zařízení, abychom to umožnili, ve skutečnosti potřebujeme vyšší úrokové sazby, ne nižší úrokové sazby. A potřebujeme menší vládu, ne větší vládu. Takže vše, co jsme od pandemie začali dělat je ve skutečnosti oslabování ekonomiky a přidáváme jen k všem těm chybám, které jsme dělali před pandemií.

Wolff se naježil, když Peter mluvil o mechanizaci „chyb“ Fedu. Řekl: „Tak je to, když se kapitalismus rozdmýchá.“ Peter řekl: „Nenechte se zmást tím, že to, co je teď v Americe, je kapitalismus.“

Myslím, že to, co z kapitalismu zbylo, bylo už zničeno socialismem. Takže je to socialismus, který se vplížit do systému, který může za tyto problémy a tu ohromnou nerovnoměrnost bohatství.“

Peter rovněž Wolffovi řekl, že vychází ze špatných předpokladů, když si myslí, že toto pro bohaté skoční dobře.

Ujišťuj vás, že ne. Tyto bubliny aktiv jsou dočasné. Spousta z toho bohatství existuje jen na papíře. To, co přichází, je ohromný kolaps hodnoty dolaru.“

I na bohaté se dostane, aby „si toho užili“ a všichni budou nakonec těmito politikami zbídačeni tím, či oním způsobem.

Peter a Wolff se pustili do debaty o kořenu tohoto problému. Peter řekl, že jsme v obrovské díře, protože jsme opustili kapitalismus a přijali jsme socialistickou formu vlády.

Máme tu vládní centrální plánování. Máme centrální plánování úrokových sazeb. Máme stanovování cen a manipulace s trhem. A máme ekonomiku, v níž se pokoušíme generovat růst tiskem peněz a jejich rozdáváním lidem, aby utráceli. A to nebude fungovat.“

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...