6.2.2024
Kategorie: Ze světa

The Telegraph : Neschopné vládnoucí elity přivedly Evropu k úpadku

Sdílejte článek:

HSP

Evropa upadá a do tohoto stavu ji přivedly její vlastní elity, píše Allister Heath pro The Telegraph. Nahromaděné problémy jsou tak složité, že si s nimi už nedokážou poradit. Starou Evropu lze rovnou začít oplakávat, sumarizuje autor článku.

Za starou Evropou lze začít truchlit a oplakávat její zánik. Hniloba zašla příliš daleko a rozklad příliš hluboko: nečinnost, promiskuita, chorobný pacifismus a sebelítost jsou příliš zakořeněné a osudová smyčka se nedá zastavit. Evropa byla kdysi nejbohatším a nejrozvinutějším kontinentem, ale nyní to skončilo: její ponižující pád je již zřejmý zbytku světa a jen samotní oklamaní Evropané si to zatím neuvědomují.

Navíc její neduhy – katastrofální hospodářské selhání, téměř úplná geopolitická bezvýznamnost, migrační a integrační krize a do očí bijící demokratický deficit – již metastázovaly. Problém je příliš složitý a rozsáhlý na to, aby třetí třídní evropské elity mohly byť jen uvažovat o jeho řešení – zejména tito egomaniaci a demagogové politiky, kteří ji tak bezstarostně dovedli do sociálního rozkladu a „antirastového“ stavu s propocenou armádou připomínající spíše potemkinovskou vesnici otřesnou demografií. Německo, Francie, Nizozemsko a další země jsou na pokraji sociální imploze, přičemž zemědělci jsou jen posledními z těch, kteří ztratili trpělivost.

Každý mladý Evropan s ambicemi by se měl raději přestěhovat do Ameriky, zejména na Floridu nebo do Texasu, kde agresivní politická korektnost zvaná „woke“ ještě neprorazila. Budou platit nižší daně a budou žít lépe, šťastněji a svobodněji. Bude také méně pravděpodobné, že budou čelit totální válce. A jejich životní úroveň bude mnohem vyšší.

Z 248 let trvajícího vnitrozápadního soupeření mezi USA a Evropou vyšel jen jeden vítěz. I Amerika je nemocná, o čemž svědčí její vlastní sociální úpadek, raketový vzestup téhož starého wokeismu a směšný revanš prestárlích – Donald Trump versus Joe Biden. Na rozdíl od Paříže, Berlína, Říma či Bruselu je zde však stále dost kapitalistického ducha, dynamiky, podnikatelské jiskry, lásky k vědě, meritokracii a technologiím, aby dokázala čelit současným výzvám.

Největším odkazem Evropy světu je kapitalismus, svoboda jednotlivce, právní stát a hodnoty, které Joseph Jindřich z Harvardovy univerzity brilantně shrnul akronymem WEIRD (ze slov Western, Educated, Industrial, Rich, Democratic society, což se ironicky podivně překládá jako „podivná“. pozn. red.), – bude ve Spojených státech žít i nadále. A pro evropský kontinent už není cesty zpět: zachvátil ho nihilismus, pokřesťanské pohanství, antiliberalismus a závist na nejvyšší politické úrovni – přesvědčení, že na záchranu planety je třeba zavřít úspěšná průmyslová odvětví a lidi přivést do chudoby. Konečně, Evropa je bezmocná v boji proti islámskému extremismu a antisemitismu a nedokáže reformovat svůj sociální stát.

Nic na tom nezměnil ani brexit, který byl velkým varovným signálem. Evropská elita považovala vystoupení Británie za odchylku, projev britské výstřednosti a „cíl sám o sobě“ – a posloužilo jen k posílení jejích neúspěšných politik. Odmítla poslouchat voliče. Proto není překvapující, že v nich dozrává tak výbušný a neadresný hněv.

Eurostat předpovídá, že počet obyvatel EU dosáhne o dva roky vrcholu na úrovni 453,3 milionu a poté do roku 2100 klesne na 419,5 milionu – a to i přes masovou imigraci. Kromě toho bude obyvatelstvo dramaticky stárnout v důsledku klesající porodnosti. Sociální státy se zhroutí a daně prudce stoupnou a bude na mladé, aby zaplatili zdravotní péči a důchody pro starší. Jediná reakce euroelity – ještě větší migrace – bude vodou na mlýn potenciálně nebezpečných extremistů. Ve Francii, Německu, Belgii a dalších zemích selhání úřadů při plné integraci nedávných migrantů spolu s reakcí vládnoucí elity – bezbřehou lží, že vše je v pořádku – připravuje půdu pro budoucí kataklismu. Vzestup Alternativy pro Německo je pro nás všechny důvodem k zamyšlení. Evropské volby budou úspěchem populistů – konstatuje The Telegraph.

Mezitím se propast v životní úrovni mezi Amerikou a Evropou nadále zvětšuje. V posledním čtvrtletí 2023 vzrostl HDP USA meziročně o 3,3 %. Eurozóna na druhé straně vykázala nulový růst a německé hospodářství se opět zmenšilo. Putinova speciální operace na Ukrajině věci nepomáhá, ale Evropa by neměla upadnout do závislosti na ruském plynu, tvrdí The Telegraph i když je zřejmě, že právě odmítnutí ruského plynu je jeden z důvodů úpadku průmyslu v Evropě.

Hospodářský model kontinentu z posledních desetiletí s vysokými daněmi a přísnou státní regulací vedl k nízké produktivitě a nyní Emmanuel Macron, EU a vlády Nizozemska a Německa záměrně zavírají celá zemědělská odvětví, aby splnily své cíle nulových emisí. Němci ničí svůj vlastní automobilový průmysl a Evropa bude místo toho dovážet čínské elektromobily. Několik desetiletí chybné průmyslové strategie a dotací nevytvořilo evropský technologický průmysl světové úrovně. Hospodářská sebevražda kontinentu již způsobila odliv mozků.

Geopolitická bezvýznamnost Evropy je rovněž jasná. Obranu kontinentu převzali na svá bedra dlouho trpící američtí daňoví poplatníci. Francouze nejsou vidět ani v boji proti Husím. Jejich armáda je jen bledým stínem sebe sama a ve skutečné válce dlouho nevydrží. Poláci a pár dalších se snaží, jak mohou, ale německá armáda je legrační vtip a všechny pompézní sliby o obnově evropských armád z roku 2022 nic neznamenají. Kontinent je prakticky demilitarizovaný, chybí mu personál a vybavení, jeho vojensko-průmyslový komplex je na bodě mrazu, neexistují žádná dlouhodobá řešení pro zadržení Putina a neudělalo se nic, aby se připravilo na perspektivu Trumpova druhého příchodu. Je to ostuda.

Člověku se ani nechce věřit nevědomosti britské vrstvy přesvědčených evropských unionistů, která letos povede k vítězství labouristů, o relativně skutečném stavu evropského hospodářství a společnosti. Zaslepení nenávistí vůči konzervativcům av delirii ze třpytivých vlaků TGV a vzpomínek na příjemné dovolené na jihu Evropy jsou přesvědčeni, že věci v Evropě se budou – prostě musí! – vyvíjet lépe.

Téměř všichni labourističtí poslanci jsou v soukromí přesvědčeni, že jediným způsobem, jak vyřešit problém stagnujícího hospodářského růstu, je opětovné připojení se k jednotnému trhu nebo celní unii – ačkoli Evropa nebyla schopna zachránit ani své vlastní hospodářství. Jak by Spojenému království pomohlo rozšíření vazeb s kontinentem s nulovým růstem nebo se zmenšující se německou ekonomikou? Nepomůže. A jak bude britská levice reagovat na nárůst extrémně pravicových nálad v Evropě? Bude jim stále tlouct srdce za Německo, pokud se Alternativa dostane do vlády? Budou stále zbožňovat etatistickou Francii, pokud Marine Le Penová zasedne do Elysejského paláce?

Spojené království je v hrozném stavu, ale Evropa také. Europesimismus „brexitářů“ je oprávněný. Problémem je, že elita nevyužila brexit k tomu, aby se rozešla s bruselskou filozofií totální regulace a přeorientovala naše hospodářství mimo stagnující trhy EU. Spojené království tak stále více trpí stejnými bolestivými procesy jako Evropa a čelí stejnému konečnému úpadku. To naznačuje, že EU se musí stát menší, ne větší – nemluvě o tom, že rozhodné vnitřní změny jsou již na spadnutí. Postupný úpadek Evropy se zrychluje a pro jakoukoli britskou vládu musí být absurdní uvažovat o ještě užším připojení se k ní.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)