31.3.2016
Kategorie: Společnost

Svobodný pohyb po lese? Občane, až jak řekne myslivec!

Sdílejte článek:

EVA VALERIE MAXOVÁ 31|03|2016

Ministerstvo zemědělství připravuje v rámci novely zákona o myslivosti rozšíření možností, jak omezit návštěvníkům vstup do lesa. Prý z důvodů narušování honiteb, na což si stále častěji stěžují myslivci.

Myslivecká lobby zřejmě zafungovala a tak v případě schválení novely hrozí narušiteli honitby pokuta ve výši až 30 tisíc korun. Podle zprávy na idnes vyrazí každý obyvatel naší země průměrně dvacetkrát do lesa. Zajímalo by mě, který úředník na ministerstvu zemědělství tento údaj zaznamenal, aby z něj následně mohl vyvodit to, že rostoucí obliba lesů vyústila v konflikty návštěvníků lesa s myslivci.

[ad#clanek-respo]

Máme krásnou zemi, příroda v ní je okouzlující. Nastupující jaro, zpěv ptactva, množící se zvěř, vůně mechu, kapradí a šum v korunách lesních stromů. Česká příroda je neustálou inspirací pro všechny básníky, spisovatele, hudebníky, kteří v klidu a svém rozjímání usedali do mechu, nebo uléhali na louku pod modré nebe, aby mohli spokojeně snít. A později i tvořit.

Přiznám se, že vnímat přírodu, tlukot jejího srdce, považuji za něco nezaměnitelného. Lze přírodu vlastnit? Jistě lze být majitelem pozemků, parcel, lesů, luk a polí. Mít v tom určitý kapitál, žít s pocitem momentálního vlastníka. Ve skutečnosti ale opravdové bohatství přírody a její svobodu vlastnit nelze. Příroda a její nespoutanost tu byla, je a bude, nehledě na státní systém a jeho úředníky, kteří se mu klaní a shrbeni nad svými papíry sepisují další a další nesmyslná nařízení, která mají znepříjemnit řadovým občanům, z jejichž daní jsou placeni, poklidný život.

Zdá se, že nám ke “spokojenosti” občana české země nemají stačit nesmyslné zákazy a stupidní nařízení z Evropské unie, potřebujeme čas od času zaslechnout nevítaný štěkot i z našich ministerstev.

Tentokrát se probudili páni na ministerstvu zemědělství, aby nám ukázali, že to s pohybem v našich lesích není a nebude tak snadné, jak dosud. Návštěvníci lesa se prý moc roztahují, skotačí, turistikují, sbírají lesní plody a houby a vůbec moc nasávají ten zdravý lesní vzduch. A to je třeba zarazit!

Když se řekne návštěva českého lesa, vybaví se mi nezapomenutelná scéna z filmu Ecce Homo Homolka“ (1969). Rodina Homolkových, často nazývaná maloměšťáckou, sošáckou či buranskou, si o víkendu vyrazila do letního lesa, pánská část rodiny se s komentáři osvěžila v potoce, zatímco Heduš Homolková v podání Heleny Růžičkové i přes svou korpulentnost velmi ladně baletila mezi stromy.

Následně ve známém dialogu, volně nazvaném “Příroda – to je chrám”, tchán s tchýní vleže na dece hodnotí za zpěvu ptáků svůj dojem z návštěvy lesa:

Homolka:„To je ráj. To je žrádlo.“¨

Homolková:„Dyť říkám, že ráj.“

Homolka:„No a teď mně řekni, co člověk potřebuje. Jenom toho trochu klidu a míru a je člověk spokojenej, ne?“

Homolková:„To víš, že jo. Dyť toho klid maj lidi dneska ze všeho nejmíň.“

Homolka:„Hele, já ti něco řeknu. Kdyby bylo na mě. Já bych to sem zahnal ty lidi všecky a povinně.” (zkráceno)

Nepředpokládám, že v době natáčení filmu (1969), v éře nastupující normalizace v naší socialistické republice, řešil někdo na tehdejším ministerstvu zemědělství, kolik návštěvníků a s jakým úmyslem vstupuje do lesa a nakolik svou přítomností narušuje mysliveckou honitbu.

V brožuře „Myslivost v České republice“ od autorů Šeplavého, Růžičky a Pondělíčka (2014) se můžeme dočíst, že honitba je právně jasně definovaný prostor, kde je možné zákonem stanoveným způsobem, plánovaně myslivecky hospodařit. Celková výměra honební plochy v ČR (2013/2014) je 6 873 096 ha, počet honiteb činí 5 789.

Honitby se dělí na vlastní, které náležejí jednomu vlastníkovi, nebo společenstevní – ty patří vícero vlastníkům. Právní předpisy o myslivosti usměrňují chov zvěře, živého tvora bez pána, a její využívání lovem prostřednictvím plánu mysliveckého hospodaření. Ten je zpracován uživatelem honitby a projednán s držitelem honitby.

Pro informaci v letech 2012/2013 bylo v ČR registrováno 93 498 držitelů platného loveckého lístku.

V roce 2013 bylo např. uloveno kolem 23 tisíc jelenů evropských, více než 105 tisíc kusů srnce obecného, kolem 152 tisíc prasat divokých, přes 37 tisíc kusů zajíce polního a přes 69 tisíc kusů lišky obecné. O ostatní lesní zvěři nemluvě.

To jen pro zajímavost, jako doklad toho, že se páni myslivci, kterých je u nás přes 67 tisíc, patřících pod Českomoravskou mysliveckou jednotu, vyjma péče o zvěř, v lesích náležitě „realizovali“. Jsou to partneři státu a ministerstvo zemědělství oceňuje jejich péči o zvěř a její životní prostředí.

To je jistě v pořádku, nicméně, proč bych jejich spolupráce a míra nadšení pro myslivost měla omezovat přístup běžného českého občana do přírody, které se v tomto případě říká honitba a která v ČR zabírá téměř 7 milionů hektarů půdy?

Výmluva na neukázněné návštěvníky je cílenou zástěrkou, aby mohly být honitby následně s posvěcením ministerského zákona uzavírány na libovolnou dobu a nakonec pod pohrůžkou desetitisícové pokuty neomezeně. To nakonec připustilo i ministerstvo zemědělství, prý by tak mohlo dojít i k dlouhodobému zákazu vstupu veřejnosti do přírody.

Mluvčí ministerstva Hynek Jordán nás ale uklidnil slovy:Celoroční zákaz vstupu je zřejmě neodůvodnitelný. Příslušný správní orgán musí odůvodnit omezení či zákaz vstupu nejen z hlediska rozsahu, ale i z hlediska časového. V případě, že s tím dotčené osoby nebudou souhlasit, mají možnost se bránit způsobem, který jim poskytuje správní řád.“

Každý houbař, nebo turista se tedy musí připravit na to, že pokud vstoupí do uzavřené honitby, zaplatí státu vysokou pokutu, nebo se bude dohadovat se správním orgánem, kdy a kam vlastně vstoupit směl, nebo nesměl.

Jak je vidět stát může opravdu všechno, zakázat, omezit, vymezit, znechutit a trestat. Občane, ty jen plať, mlč, neprotestuj, choď po vymezených stezkách, nech tu houbu a nadechuj se méně! Hajný je lesa pán a zelený nimrod ten, co tě bude na lesní pěšině buzerovat, když mu to ministerský zákon dovolí! Honitební Absurdistán ve středu Evropy? Proč ne?!

[ad#clanek-respo]

Občané, nezoufejme ale. Buďme v klidu. Kdyby bylo nejhůř, a my bychom nebyli časem do naší české přírody a lesů vůbec vpuštěni, máme tu přece ještě kultovní lesní dialog Homolkových.

Pokud nám ho ministerští úředníci ve své snaživosti a z nějakého důvodu taky nezakážou.

ZDROJ: Eva Valerie Maxová

eva-valerie-maxova

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...