22.2.2018
Kategorie: Ekonomika

Smutné konce norského elektrického autoexperimentu

Sdílejte článek:

AF

Norsko dokola ukazuje světu, že umělá podpora elektromobilů bez adekvátního zázemí je akorát cestou k problémům. Tamních elektromobilů je už zkrátka teď příliš.

[ad#textova1]

Prakticky celý vyspělý svět v posledních letech přemýšlí, jak co nejrychleji změnit typický způsob pohonu osobních aut. Spalovací motory se nezdají být dostatečně ohleduplné k přírodě, a tak přednost dostávají ty elektrické. A i když takový závěr není nezpochybnitelný, politická i úřednická mašinérie dávno míří tímto směrem.

Podpora elektromobilů napříč Evropou je už léta ohromná, dotovány jsou na straně výroby i prodeje, od Evropské unie i jednotlivých států. Na jejich popularitu to nemělo a nemá dramatický vliv, Norsko se ale svého času rozhodlo ukázat světu, že to jde. Motivace od norských úřadů k nákupu elektromobilu zahrnují osvobození od daní při registraci auta, od DPH, mýtného, parkovacích poplatků a u veřejných nabíječek od platby za elektřinu, řidičům byly k dispozici i pruhy pro autobus. Seveřané tak podporují nový směr s nadšením, ale bez dlouhodobé strategie. Velkorysé dotace a nemalé úlevy skutečně spustily vlnu zájmu o elektroauta, jenže přehnanému nárůstu nestíhá sekundovat výstavba infrastruktury.

Svolení k využití autobusových pruhů bylo zrušeno, přesto ke konci roku 2017 jeden ze tří nových zákazníků odjížděl v tichosti čistého elektromotoru nebo hybridem. V hlavním městě je odhadem 80 000 takových aut, ale k tomu jen asi 1 300 veřejných dobíjecích stanic. Představte si, že nabíjení trvá reálně několik hodin, najednou jsou čísla v nepoměru.

Byrokracie nakloněná elektromobilně pochopila, že se přepočítala. „Každý rok zvyšujeme počet dobíjecích míst o 26 %, ale počet elektromobilů roste ročně o více než 100 %. Nůžky se rozevírají víc a víc,” popsal celý problém Sture Portvik z vedení Osla. Nedostatek nabíječek je základní hrozba, protože studené klima kapacitě baterii nepřidá, ale hlavně 60 % obyvatel Osla nemá možnost nabíjet svůj elektromobil jinde, než u veřejných stanic – bydlí v bytě bez garáže.

Norové jsou ale nepoučitelní a do roku 2025 by chtěli mít dopravu stoprocentně elektrickou. Budou muset přehodnotit plány? To je otázka, už i asociace elektrických vozidel ale doporučuje kupovat ekologická auta jen v případě, že může vlastník připojit nabíjecí kabel z domu. Jinak se totiž z dobíjení stává potíž.

Jak moc velká může být, ukazují záběry Tesly Model X jednoho z norských majitelů, který na cestách vyřešil doplnění energie po svém. Asi si těžko dokážeme představit, že by majitel třeba Mercedesu třídy S, podobně luxusního vozu za podobnou cenu, tankoval palivo u nějakého pokoutného prodejce podobným způsobem. Když se ale necháte dotacemi zlákat ke koupi elektromobilu v době, kdy pro ně neexistuje adekvátní zázemí, může to dopadnout i tak.

Řidič bzučícího SUV zjevně v zoufalosti raději „vyskočil” na krajnici těsně k domu, aby k jeho vozu dosáhla nabíjecí šňůra, nejspíše v Smutné konce norského elektrického experimentu. Lidé „tankují” auta, kde se dá - 1 - Tesla Model X nabijeni na strme krajnici Nizozemsko 01situaci, kdy se k tomuto zdroji pokusilo připojit více podobných vozů. Auto se div nepřevrátí, ale aspoň má jistotu, že se dostane „k lizu”, což je pro vůbec možnost pokračování v cestě rozhodující. Není to… smutné?

Elektromobily, proč ne, ale pokud jejich rozmach bude probíhat pod takovým nátlakem, jako v Norsku, nemůže to nikdy skončit jinak než problémem. A právě s tím se teď Norové musí potýkat, i když má většina prodaných aut pořád čistě nebo alespoň také spalovací motor a rozmach elektrické mobility nepřišel jako blesk z čistého nebe…

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: Auto Junk, autoforum.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...