27.4.2023
Kategorie: Politika

Smlouva o obranné spolupráci

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Takovou smlouvu samozřejmě nemůže uzavřít vláda. To bude muset schválit parlament.

A tak bych předpokládal, že právě postoj k této smlouvě nám všechno a všechny ukáže. Každý poslanec, každá parlamentní strana, všichni budou muset zaujmout postoj a hlasovat. Tohle je něco víc, než „jen“ úprava branného zákona, kdy se zrychluje případné povolávaní rekrutů. Tohle je něco jiného než české hraní na vojáčky. Je to i něco jiného, než nákup americké vojenské techniky. Je to něco jiného než cvičení, kdy pár vojáků přijede a pak zase odjede.

Toto už je smlouva, která slušně zasahuje do naší suverenity.

Zároveň je to smlouva s někým, kdo už dávno není zvyklý na odmlouvání. Smlouva s těmi, kteří tu provozují hentu soft power. Jsou to právě Američané, kteří platí neziskovky a kteří školí novináře v tom správném psaní. Jsou to Američané, kteří si připravují budoucí kádry už na školách. To oni si tu už dávno vybudovali podpůrné struktury a hojně jich využívají. Americký velvyslanec není zvyklý na odpor ani v Rusku, jak jsme se nedávno dozvěděli. U nás se něco takového, jako odmlouvání naprosto nepředpokládá.

Je to smlouva s někým, kdo u nás dokáže zavařit každé veřejně působící osobě. Smlouva s těmi, kteří lusknutím prstu zajistí výrobu kauzy, kteří z blba udělají premiéra a z premiéra blba. Kteří se postarají, aby premiér letěl kvůli kabelkám, když začne přemýšlet, že by dostavbu Dukovan zadal Rosatomu.

Ale zároveň je to smlouva s těmi, kteří v posledních letech jdou od porážky k porážce. Kteří museli ustoupit z Afghanistánu, i Iráku, kteří neudrželi pozice v Sýrii, nedokázali změnit režim v Turecku, přišli o skvělé vztahy se Saúdskou Arábií, otřásá se jejich postavení v Africe, ztrácejí Indii v poslední době to vypadá, že ani Ukrajinu zřejmě neudrží. Je to smlouva s těmi, kteří už nedokáží udržet ani životní úroveň vlastního obyvatelstva a jejichž dolar už není všemocný. Je to smlouva s těmi, kteří si nechali utéct pupek světa do Dubaje, připravili Evropu o levné ruské suroviny, aniž by je dokázali nahradit, kteří vyhodili do povětří kritickou energetickou infrastrukturu svým spojencům a které vede senilní stařík, který chce ve svém úkolu zničit Ameriku pokračovat ještě další čtyři roky.

Je to samozřejmě jen metafora, každý správný liberální demokrat ví, že Amerika je nejlepší země na světě a její hodnoty jsou tak skvělé, že stojí za to je udržovat klidně i pomocí kriminalizace cizích názorů a cenzury. Americké úsilí o demokracii je třeba podporovat i pomocí humanitárního bombardování.

Tohle všechno všichni víme. Já jsem to prostě jen položil na misky vah. A nikdo z politiků, ať už těch stávajících i budoucích neunikne otázce, jestli je pro nebo proti této smlouvě. Text se brzy dozvíme. Budou toho plné noviny. A každý k tomu bude muset zaujmout postoj, protože tak velikou věc jsme tu už dlouho neměli. Tohle se nedá okecat ani vymlžit. Tady je to jednoduché – podporuješ tuto smlouvu a nebo nepodporuješ? Hlasuješ pro, nebo proti? Je tato smlouva správným krokem k lepší budoucnosti naší země a nebo není?

Málokdy se stává, že je něco takhle pěkně jednoznačné a jednoduché.

Jak bude hlasovat pětikolka, to je jasné. Nedivil bych se, kdyby to byl jejich poslední počin, než budou vyneseni v zubech za svoje hříchy proti ekonomice a rozpočtu. Než definitivně vyhřezne ta sekera, kterou zatnuli do futer. Ale bude zajímavé sledovat, jak bude hlasovat opozice. Tohle bude prubířský kámen budoucích voleb. Stejně tak se k této smlouvě budou muset postavit i ti mimo sněmovnu. Na této smlouvě se ukáže, jak na tom všichni jsou a za koho kopou. Z postoje k této smlouvě se pozná všechno.

Takže, vládo… kde je ten text?

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)