16.11.2023
Kategorie: Politika

PRO?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Vcelku perspektivní strana PRO 2022 slibující být dostatečně vhodnou opozicí současné Pětikoalici prochází bouřlivým obdobím. V době konání důležitého sněmu ji opustilo plno známých tváří a Jindřich Rajchl si dosadil své nejbližší spolupracovníky do vedoucích funkcí. Naopak odešla Petra Rédová známá především z doby covidové, jakožto výrazná odpůrkyně vakcinace.

Jindřich Rajchl je z historického pohledu velmi rozporuplná osoba. Má dost dobrou školu politiky z dob, kdy se pohyboval v českém fotbalu, tedy v totálním morálním bahnu. Kdo se v něm aspoň na chvilku neocitnul, může mít na tuto sféru naivně pozitivní pohled. Bohužel, obchod a peníze výrazně významem přesahují sportovní umění a talent jednotlivců, takže jde v podstatě o drtičku mládeže, z níž projdou nejvýše nikoliv ti nejlepší, ale často ti nejohebnější. Pokud má tedy někdo žaludek na to účastnit se na funkcionářské špíně naší kopané, je dokonale připraven na kariéru profesionálního politika.

Kauz kolem Rajchla je více, otázkou zůstává, nakolik v nich měl dotyčný stěžejní roli. Trochu jiné to bylo v Trikoloře, kde zastával post místopředsedy a po pro mnohé nepochopitelném konci Václava Klause ml. se pokusil stát jeho nástupcem. Nestalo se, tedy odešel a založil vlastní stranu. Kdo zažil vzestup i pomalý pád Trikolory na vlastní kůži, tak dobře ví, že nejhorším pro začínající perspektivní stranu je předčasný boj o možné funkce, které by v případu volebního úspěchu mohly přijít. Trikolora na to doplatila, PRO dělá stejné chyby, zdá se. Rajchl přes všechna negativa udělal dost práce a svou aktivitou dokázal stranu dostat mezi subjekty, kterých si všímají média i vládní strany. Na jeho besedách je plno a přivedl na Václavák desítky tisíc odpůrců současného režimu. Pro plno lidí se stal určitou formou spasitele, který má dostatečnou schopnost proniknout do nejvyšší politiky a působí jako silný protihráč současné vlády. Opět je třeba se ptát, je li tomu tak a nakolik dokáže bojovat za potencionální voliče, případně nejde li pouze za svým cílem a za zájmy, které se nakonec vůbec nemusí promítnout do představ ,,dezolátů“ o budoucím vývoji naší země. Pár náznaků by tu bylo.

Rozvrat v PRO rozhodně na solidnosti straně nepřidá. Jde opět o další tříštění sil, které musí Pětikoalici dělat doslova radost. Rajchl evidentně využil jistého absolutismu, který mu zajišťuje rozhodující slovo. Budoucnost ukáže, zda li byl tento krok tím pro partaj správným. Dovolíme si predikovat, že nikoliv a oslabí ji to. Nevnímáte li Rajchla jako Mesiáše nové opozice či jeho obdobu, pak se stalo něco, co jste očekávali. PRO má však nadále plno věrných podporovatelů, kteří Rajchlovi věří a berou ho, jako vůdčí osobnost. Je věcí každého, jak současnou situaci vnímá. Jisté je, že tu něco příliš nevoní a pozadí PRO není křišťálově čisté. Rajchl je velmi ambiciózním mužem a ve svém okolí bude chtít mít jen takové lidi, kteří nebudou mít ambici vyšplhat na stejný stupínek. Pamatujete na Vita Bártu a Věci veřejné? Bohužel to nebudí zrovna důvěru. Nicméně je třeba sledovat budoucí vývoj. Neodsuzujme s předstihem, buďme však velmi ostražití. Naše věštba? Rajchl právě prohrál volby do EU a dost možná přišel o pár zásadních lidí.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
122 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)