23.1.2021
Kategorie: Společnost

Přichází nová normalizace

Sdílejte článek:

EVA SVOBODOVÁ

Zakázaná slova, jména. Povinná třídní nenávist. Povinná konformita s jakýmkoli aktuálně prosazovaným světonázorem. Boj za mír, pokrok a demokracii. Nerozborná jednota. Přichází nová normalizace. A bohužel si to neuvědomují ani mnozí lidé, kteří aktivně bojovali proti té první. Proč? Je totiž trochu stejná, a trochu jiná…


Za předchozí normalizace na výkon ideologické čistoty dohlížely státy socialistické internacionály. Dnes na nás dohlížejí korporace, prodávající už ne zboží, ale aktivistické ideologie a woke životní styl. Dřív byly státy v rukou pokrokářské stranovlády a správné postoje, výklad historie a vymazávání nepřijatelného rozhodovala politbyra na svých zasedáních. Dnes o tomtéž rozhodují nadnárodní internetové korporace, které jsou zároveň jediným, nepřetržitě zasedajícím politbyrem libovolných woke aktivistů, tvořících kolektivní orgán, prosazující cenzuru, změny slovníku, přepisování historie a vymazávání ideozločinců z virtuální, finanční a pracovní existence. Marian Kechlibar tuto novou entitu pojmenoval “digitální Moloch”.

Ale kdo tu novou normalizaci řídí? Zapomeňte na konspirační teorie, tohle je čistý darwinismus, přírodní výběr vymknutý zpod kontroly a sunoucí se k vlastnímu sebezničení. Studenti evoluce znají příběh o dlouhých ocasech pávů a rajek, které jim znemožňují létat, nebo o jelenech, hynoucích zaklíněných v obrovitém paroží… A všechno začalo nevinně, chybným úkrokem evoluce. A jak jsme se na Západě dostali až k nové normalizaci? Zvrtlo se to někde u hippies a exaltovaného ekologického a lidskoprávního aktivismu osmdesátých let.

Pokud jste woke aktivista, nemáte na výběr – musíte si vymýšlet další a horší problémy, hrozby a nové ukřivděné menšiny, které je “potřeba chránit”, jinak nedostanete žádný grant, žádné peníze. Za čtyřicet let se vytvořila celá paralelní společenská struktura pokrokářského woke aktivismu se svým PR, školami, pracovními příležitostmi a mediálním obrazem, která je jako rakovina prorostlá do státních orgánů, na kterých parazituje. Nepřeháním, zapátrejte a budete se divit jako já.

Pokud jste korporace, která v těch osmdesátých letech vsadila na strategii prodeje postojů a životního stylu místo zboží, nemáte cestu zpět. “Barevné” reklamy Bennettonu už nestačí. Darwinův přírodní výběr chce víc. Musíte stanovovat morálku, hodnoty, vybízet své kdysi zákazníky, aby tvořili akční úderky a konali, zvelebovali, chránili, nebo likvidovali třídního nepřítele. A najímat aktivisty jako ředitele pro diverzitu nebo manažery sociální spravedlnosti.

A pokud jste tisk, rozhlas a televize, dříve nejmocnější hlásná trouba a ideologická pěst stranovlády, tak jste v háji. A nezbývá vám než vytvářet falešnou realitu a rozdělovat společnost na obraze třídního nepřítele, protože pocit ohrožení a vzájemná nenávist prodávají v dobách společenských změn víc než sex a drby. Vaši pozici převzaly internetové korporace, které jsou zároveň hlásnou troubou, železnou pěstí i politbyrem nepřetržitě zasedající ideopolicie.

Co můžeme dělat? Tedy pokud nechceme jen další desítky let bezmocně čekat, než se systém sám požere a zhroutí? Jediné co můžeme udělat, je donutit státy, aby poslední zbytky reálné moci v tomhle ideologickém šílenství věnovaly na oslabení digitálního molocha. Rozbít monopoly internetových gigantů, díky jimž jsou pány nad životem, penězi, myšlením i zaměstnáním každého z nás.

  • Eva Svobodová, fb
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...