27.7.2023
Kategorie: Ze světa

Poplašné zprávy z Ruska

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak nám proběhl další pokus o ofenzívu na východní frontě. Ukrajina prý nasadila tři brigády a skoro to vypadalo na průlom. Ale dopadlo to jako obvykle. Postup se zadrhl v minových polích a o zbytek se postaralo ruské dělostřelectvo. Čím větší síly vyjedou do útoku, tím větší ztráty… Stejně jako bylo nutné před půl rokem vzít lupu, aby byl na mapě vidět ruský postup vpřed, je teď zapotřebí koukat přes zvětšovací sklo, aby byla vidět ukrajinská ofenzíva. Ale to už jste si ode mě přečetli několikrát…

Přesto mám důvod pro takový úvodník. Po delší době se mi podařilo se spojit se s jedním mým příbuzným z ruské větve mé rodiny. A víte, o čem se teď v Rusku šušká? O další mobilizaci. Možná to šuškanda zveličila, ale prý se objevují známky toho, že tentokrát nepůjde o další nábor kanonenfutru na frontu. Tentokrát prý půjde o mobilizaci všeobecnou.

Prý jsou různí důstojníci v záloze povoláváni, dalším vojákům náhle zrušili dovolenou, kadetům zrušili prázdniny… prostě lidé si začínají povídat, že ten policajt, voják, hasič a další, se prostě museli ohlásit, nikdo neví nic určitého, ale prý je to podobné, jako před loňskou mobilizací, jen v mnohem větším. A prý na těch různých rekrutačních úřadech už nesedí ti vysloužilí plukovničtí dědkové, kteří tam vydrželi vlastně ještě od Brežněva, ale jsou tam mladí sekáči, co se nezakecají.

Chci vyzvat všechny, kdo mě čtou a sledují ukrajinský konflikt, aby se poohlédli po svých zdrojích, jestli se o tom nemluví i někde jinde. Máme mezi sebou lidi, kteří se mají v Rusku koho zeptat… Zkuste v tomto ohledu něco zjistit.

Jak nám jde dohromady Ruskem úspěšně odrážená ofenzíva s případnou ruskou všeobecnou mobilizací? Na frontě si Rusko nemůže stěžovat. Ukrajinci se nikam nedostali, díky tomu ani nedostali nic ve Vilniusu, v Evropě sílí hlasy, že Ukrajinci stejně nevyhrají, dokonce i v USA je to slyšet čím dál častěji a čím dál z vyšších míst… Rusko si nemůže stěžovat ani na geopolitickou situaci. Kromě papalášů z EU, všichni ostatní už za Gosudarem jezdí, dělat byznys. Má další mobilizace nějaký důvod?

Mohl bych rozjet celou škálu úvah… Začněme třeba tím, že západní zbraně opravdu docházejí a zakrátko se budou ruské tanky zase valit stepí směrem na Kyjev a tentokrát už nebudou žádné Javeliny a Himarsy, které ruský postup zastaví. Prigožin něco povídal o začátku srpna, že se Wagner zase dostaví do boje. Že by Putin prostě potřeboval hodně moc mužů, aby měl čím ten kus Ukrajiny pořádně obsadit? Na hlídkování nepotřebujete žádného elitního výsadkáře. Stačí záklaďák se samopalem.

Nebo jsou síly tam na frontě pořád vyrovnané a když tady mluvím o velkých ukrajinských ztrátách, tak analogicky mají velké ztráty i Rusové? Pozabíjeli si tam navzájem zhruba stejné množství lidí a tak je zapotřebí dostat na frontu další jatečné maso? Hodlá Rusko nakonec válku vyhrát tak, že jich ještě dost zbude, až padne poslední Ukrajinec?

Nebo situace zdaleka není tak dobrá, jak líčí ruská propaganda? Ale to by zase musely být vidět nějaké ukrajinské úspěchy. Alespoň nějaké podstatnější množství zničené ruské techniky. Nebylo by nutné, aby BBC ukazovala údajně ruský tank, který zničili Ukrajinci a přitom šlo o Leoparda…

Nebo se na hentom summitu ve Vilniusu pěkně potajmu upeklo něco, na co Rusko musí reagovat? Poláci prý přesouvají na východ spoustu jednotek. Američanů tam také pořád přibývá. Nebylo to celé divadýlko k uchlácholení Putina, kdy se horlivě deklarovalo, že NATO do války nepůjde, ale ruské družice teď prozradily opak?

Hentu obranou dohodu už máme schválenou, prezident ji už jen podepíše a už můžeme být ten loghistický týl pro válku NATO a Ruska ve které, budeme od první minuty, jak řekl Řehka.

Dneska nemám žádnou odpověď. Jen otázky. A podobný pocit, jako tenkrát v zimě, kdy se kolem Ukrajiny dělaly velké manévry a skoro všichni tvrdili, že válka nebude, a jen pár z nás tvrdilo, že pro vojenský konflikt jsou splněny všechny podmínky. Jako by měl nastat nějaký další moment překvapení, protože jak dnes už víme, to bylo to jediné, co Rusům umožnilo se uchytit na Ukrajině. Pak už vypadala válka jinak než všechny předchozí. Jako kdyby se čas naplnil. Jako by Rus odhazoval rukavice a Putin se chystal uposlechnout rady všech těch jestřábů, kteří by rádi Kyjev srovnali se zemí.

Možná je to jen hloupost. Šeptanda mezi lidmi, která nemá s realitou nic společného. Možná tentokrát svítím do prázdného zaprášeného kouta. Ale říkal jsem si, že to nevynechám. Co kdyby… Měli bychom ten tichá cvrkot sledovat.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,13 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)