16.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Podnikatelé, kterým nuceně zavřeli provozovny, se mají ze všech nejlíp, protože dostávají více, než by si vydělali ve svých roky budovaných podnicích

Sdílejte článek:

TEREZA HYŤHOVÁ

Jak dobře od premiéra víte, podnikatelé, kterým nuceně zavřeli provozovny, se mají ze všech nejlíp, protože dostávají více, než by si vydělali ve svých roky budovaných podnicích.

Pravidelně dostávám zprávy od občanů, kteří se momentálně nachází ve finanční tísni a žádají mě o pomoc. Ihned se obracím na jednotlivé ministry s interpelací a otázkami – jak stát v dané situaci může pomoci, či jaké možnosti občan má.
Covidová situace dovedla na mizinu spoustu poctivých živnostníků a rodin s dětmi, kteří jsou nyní bez příjmů. Situace je opravdu kritická. Vláda uzavřela republiku a naslibovala “hory doly”, ale zázrak se nekoná.

Jak dlouho tato kritická situace potrvá a co se stane s našimi občany? Zajímá to ve vládě vůbec někoho?

Zde je příběh člověka, které jsem i s dotazy na pomoc zaslala ministryni financí Aleně Schillerové (bez konkrétních údajů kvůli zveřejnění):

Před lety jsme si s manželkou udělali určité dluhy. Vzhledem k tomu že nebyla šance je rozumně splatit, požádali jsme v r. 2017 o insolvenci. Všechno proběhlo jak má, soud nám insolvenci schválil a určil částku pravidelných splátek. Vše je zaevidováno v Insolvenčním rejstříku a i insolvenční správce schvaluje další trvání insolvence. V prosinci 2020 to byly již tři roky od zahájení insolvence.

Živím se jako provozovatel malé kavárny, kde jsem v nájmu. Vše se za pomoci rodiny dařilo splácet, až do doby, kdy se začala šířit pandemie koronaviru Covid 19. První zavření provozovny přišlo v polovině března 2020 a trvala do poloviny června, kdy jsme začali znovu pomalu vydělávat.

Bohužel v polovině října 2020 jsme byli opět nuceni zavřít a to až do poloviny prosince, kdy jsme mohli s omezením otevřít na 14 dní. Od té doby jsme zase zavření a tudíž absolutně bez příjmů (manželka je vedena na úřadu práce, kde nedostává žádnou podporu!)

Jde o to, že v první vlně byla všem OSVČ poskytnuta tzv. pětadvacítka (25000 + 19500,-Kč), nájemce odpustil dva holé nájmy a nemusely se platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění (do srpna 2020)

První kompenzace mi byla vyplacena, ale to bylo poslední, co jsem dostal. Při další žádosti o kompenzaci od kraje jsem dostal zamítavý dopis, že jsem sice splnil podmínky přijetí žádosti, ale že se žádost zamítá z důvodu dluhů.

V říjnu jsem požádal písemně o další kompenzaci a tam jsem pro jistotu ani nedostal zamítavý dopis. Že nemám na kompenzaci nárok, jsem se dozvěděl až telefonicky, kdy jsem se poptával, kdy peníze přijdou.

Stejné to bylo i při žádosti o nájemné na portálu Ministerstva průmyslu. Po všech různých přihlášeních, potvrzování e-mailem, na poště a SMSkami jsem skončil u vyplňování dotazníku, kde přímo vyloučili žadatele s dluhy či v insolvenci.

Jsme v docela zoufalé situaci, protože veškeré zálohy se platit musí, včetně nájmů za uzavřenou provozovnu.

Po dohodě s insolvenčním správcem máme sice splátky odloženy, ale to neřeší naší situaci, kdy jsme zůstali prakticky bez prostředků. Pokud budu muset zrušit pronájem kavárny, přijdu i o poslední možnost dostat se někdy z dluhové pasti, která se může opět roztočit. Mně i mé manželce se blíží 60. rok života, o to více je naše situace složitá.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...