16.4.2023
Kategorie: Politika

Pavle střep se Bendy a nejen jeho

Sdílejte článek:

OTO KADĚRKA

Používáte či znáte sloveso střepat se. U nás v rodině je to používáno jako druhá mocnina slova zbavit se. Prakticky tedy značí opustit daný problém v případě lidském pak se na věky se myšlenkově rozejít, anžto jesme vrazi.

Když jsem si přečetl, že politická soldateska dneška má za lubem instalovat na stolec ústavního soudce „mladého“ Bendu tak mi to roztáhlo koutky. Jako dítě a student jsem byl hodně veselá kopa. Pravda trochu mne život povalchoval a tak jsem se vrátil opět ke spíše humornému či úsměvnému vnímání okolí a oprášil jsem mou studentskou charakteristiku „ My Gun is Fun“ tedy mou zbraní je humor. Ono mít nad věcí nadhled , tedy aspoň z vlastního pohledu je celkem osvobozující, to ovšem neznamená, že se člověk stane netečným ke svému okolí a bude mít vše na salámu, jak se říká.

Tedy jsem ty koutky zase spustil. Víte já jsem velice brzy , asi tak dva týdny po 17.listopadu 1989 pochopil, že nastává období vylézání zalezlých a zapšklých ven. V Olomouci u Trojice, kde bylo místo exhibice se začali objevovat zejména „osmašedesátníci“. Tedy lidé, kteří to už jednou zpackali a začali své dvacet let staré sny uskutečňovat a to zejména s vidinou ekonomické rehabilitace – slušně řečeno. Ostatně dnes to v Olomouci vidíme v tom, jak nejsme schopni kvůli nedostatku veřejných či obecních pozemků cokoliv potřebného realizovat. To jen jako příklad a s omluvou té první partě jako byl primátor Hořínek či rektor Jařab.

Velká většina těchto lidí , pokud jsou ještě na tomto světě, jsou dnes starodůchodci. Pravda však je, že s jistým vlivem. Namlouvat si, že Klaus a Zeman, ať dám aspoň nějaký příklad jsou bez vlivu je lhaním si do vlastní kapsy. Za předlistopadového režimu vedle vůdčí komunistické strany byl druhou a možná ještě silnější silou tzv. Svaz příbuzných a známých. Ten na rozdíl od dějinného myšlenkového či politického směru nejde zakázat. No a podle mne nestudent , nedoktor a životní neprakta praktikující jen politiku neJudr. Marek Benda je dítětem tohoto svazu. V politice je dlouho a zjevně si vybudoval nějakou pozici o kterou již pomalu přichází, protože znáte to každý ze svého života, svým dětem v jistém věku začnete překážet. V politice pak nastává otázka – kam vás uklidit.

No a pár lidí z jeho okolí seznalo, že Ústavní soud je asi taková tlachárna, kde se schází nářky politiků a tomu by měl Marek Benda rozumět. Není to tak. Já jsem ve svém životě měl vlastně štěstí na své okolí. Takže se mi přihodilo, že mám možnost více jak padesát let znát jednoho, který to na ústavního soudce svou profesní způsobilostí dosáhl. K té pozici se tak nějak „prosoudil“ a dost tomu obětoval.Také jsem měl představu, že jeho prací bude rozhodovat pár věcí ročně s nadhledem mudrce. Byl jsem jim vyveden ze svého omylu, když mi popsal kolik kauz on osobně má měsíčně k vyřešení a u kolika je členem senátu soudu a tedy si je taky musí přinejmenším přečíst, tak si tak opravdu nepředstavuji profesní důchod. No a už vůbec ne, že by to mělo být odkladiště nepotřebných politiků.Jo a za těch padesát let vím, že dotyčný soudce moc lhát neumí :-)

Pane presidente Pavle. Jsem vám sbíral podpisy, roznášel noviny a rozdával placky. Z počátku než jste se dostal do hledáčku medií jsem byl i vysmíván, že jsem taky „guma“. Když jsem sháněl důstojný prostor k vaší možné prezentaci tak i jedna aula v Olomouci díky jejímu vedení byla nedostupná a to jste ještě ani kandidaturu oficiálně neoznámil. Vše jsem dělal ve víře, no proč to nenapsat když tak byl označován jeden z vašich předchůdců v kandidatuře, že jste „chlap z guľama“.

Jsem již člověk před důchodem a jak jsem psal výše, život mne už zvalchoval a naučil. Takže vím, že život přináší emoce a je na nás se s nimi popasovat. Emocí je v základu osm a jen jedna je positivní. A tou je radost. I radost jednoho může být zklamáním druhého. Zkuste mi tu mou nekazit. Máte na to jako jediný na tomto světě – možnost.

Já bych to bral jako opravdové odstřižení od toho co „bývalo“.

Oto Kaděrka

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 1,35 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)