6.8.2015
Kategorie: Společnost

Otázky k případu Březina

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH 06|08|2015

Premiér Sobotka, jeho domovská strana a zejména její pražská buňka mají staronový problém. Jmenuje se Karel Březina. Důvodem, proč nyní tento až příliš zkušený sociální demokrat není náměstkem primátorky a musí se spokojit s rolí v zákulisí, je jeho několik let stará kauza. Ta se nyní dostala do velmi nepříjemného a nového světla.

Březina v roce 2008 zamlčel, že se jeho firma dostala do konkurzu: podle zákona proto nemohl od března 2009 zastávat funkci předsedy dozorčí rady pražského dopravního podniku, kde ale byl až do roku 2011. V DPP jednak pobíral odměny, především tam ale uplatňoval politický vliv. Při rozpočtu okolo 14 miliard ročně jde o nezanedbatelnou věc. Technicky se dopustil podvodu, za což byl po dlouhých peripetiích v roce 2014 pravomocně odsouzen. Proto se nestal náměstkem primátorky, ačkoliv byl hlavním vyjednavačem ČSSD o nové koalici.

crop-816559-havlin

Nové souvislosti

V těchto dnech se ukázalo, že pražský obvodní soud, který stál na jeho straně, reprezentoval soudce Ondřej Havlín. Ten samý člověk, který byl nedávno odsouzen za korupci na 6,5 roku do vězení. A ze spisu vyplývá, že se snažil pomoci i právě Březinovi. Dostal za to údajně slib pomoci při návratu do diplomacie, o což prý usiloval více než o peníze. Potvrdí-li se tato již nyní věrohodná podezření, plyne z nich i několik velice nepěkných závěrů:

Za prvé, že hvězda pražské ČSSD je nejenom odsouzený podvodník, ale že se účastnil i korupce v justici.

Za druhé, že nástrojem korupce byla místa v diplomacii; s nimi chtěl tento funkcionář obchodovat nejenom jako se stranickým lénem (což bylo běžné v minulosti a je i nyní), ale přímo jako s institučním úplatkem.

Za třetí, že Březina je hlavní figurou pražské ČSSD. A na ní stála jak podpora B. Sobotky během „lánského puče“, tak je i hlavní oporou současné pražské koalice. Budeme proto vědět, s kým máme tu čest.

Otázky několika směry

Kdyby nebyla okurková sezóna, kdy se politika odkládá na okraj zpravodajské plotny, rezonovala by tato kauza ještě hlasitěji. Vlivný stranický boss, který pravděpodobně zatáhl do korupce justici a chtěl tak učinit i v diplomacii, poškozuje stranu jako celek. Za normálních okolností by se rozjela smršť mediálních dotazů, nyní si tak jistí být nemůžeme. Je však důležité ty otázky formulovat.

Především otázka na předsedu ČSSD Sobotku: hodlá ze situace vyvodit nějaké závěry? Prosadí nějaká opatření? Aby si jeho velký podpůrce zachraňoval kožich tím, že nabízí peníze a funkce soudci, to je i na české poměry solidní kal. Jeho kusy má nyní chtě nechtě pan premiér i na sobě.

Pak je zde otázka na pražskou ČSSD: bude na nové informace nějak reagovat? Březina je stále zastupitelem a předsedou jejich klubu v Praze. Bude se s tím něco dělat?

Vedlejší, ale ne nepodstatná otázka míří na ANO i pražskou trojkoalici zelených, lidovců a STANu: Vedení města se opírá o většinu jednoho hlasu. Například toho Březinova. Když se toto dělo ve Sněmovně, všichni se spravedlivě rozhořčili; vydrží tento morální postoj i na největší české radnici? A bude mít ANO se svými stranickými médii (LN, MfD a další) vůli věc otevírat?

A poslední, malá otázka na okraj: jak zareaguje pražská ODS? Situace se jí netýká, nicméně Březina byl nerozlučným spojencem vedení města v jeho temně oranžovo-modré minulosti. ODS se dokázala na rozdíl od ČSSD v hlavním městě obměnit, problematické politiky za velkou cenu vypudila. Za to jí patří chvála. Ukáže nyní svým razantním postojem, že pan Březina už není tak trochu „jejich“?

Odpovědi na otázky možná uslyšíme, možná ale ne. Příběh stojí za to sledovat. Ukáže nám, jak (ne-)zdravá je ČSSD uvnitř. A ukáže nám, jestli politické nástroje Agrofertu budou Březinu hájit, či zda jej naopak využijí proti svému koaličnímu partnerovi. Kdyby obě strany věc nechávaly usnout, alespoň uvidíme, zda existuje jiná síla, která by to nedopustila. Nechme se překvapit.

ZDROJ: Antonín Berdych

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg