28.4.2022
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

O plynu bez ideologie

Sdílejte článek:

JIŘÍ JOHN

Pár čísel k emotivním, ideologicky vyhraněným vyjádřením „našich“ politiků ve věci zásobování Evropské unie plynem.


Z Ruska státy Evropské unie ročně kupují cca 150 až 190 miliard m3 plynu. Tento objem politici chtějí nahradit z jiných zdrojů. Mluví o americkém zkapalněném plynu (CNG). USA v současné době exportují ročně cca 60 mld m3, většinu zatím do Asie, kde bývají vyšší ceny. USA exportní kapacity rychle navyšují. Píše se o navýšení o 70 mld m3 do 5 let. Nejde ale jen o výstavbu exportních zkapalňovacích terminálů, ale i o terminály v Evropě. V celé Evropě nyní bývá volná kapacita všech terminálů necelých 100 mld m3. Stavba takového terminálu, když to vše půjde bez zádrhelů, bude trvat cca 4 roky. Výroba speciálních ocelí, houževnatých při -162°C, což je teplota kapalného plynu, speciální armatury, projektování i montáž se nedá zvládnout rychleji.

Např. polský terminál ve Swinouscie má roční kapacitu cca 5 miliard m3. Spotřeba plynu v ČR je cca 8 mld m3. I když se za pár let podaří postavit terminály v Evropě, tak bude potřeba postavit tisíce km plynovodů od terminálů k místům spotřeby. Největší potrubí tranzitního plynovodu u nás, o průměru 1400 mm, má přepravní kapacitu cca 27 mld m3 ročně při tlaku cca 6 MPa. Kolik takových potrubí bude potřeba postavit? Jen příprava stavby, projednání věcných břemen s vlastníky, výroba trub (nejsou skladem, válcují se v kampaních na základě předchozích objednávek a kapacity oceláren a válcoven. Výroba bude trvat několik let, zejména když oceli bude nedostatek. Jen Azovstal vyráběl cca 20 mil. tun ročně). Bude to akce obrovského rozsahu. V Německu se již dvacet let pokoušejí postavit páteřní přenosové linky elektřiny od větrných turbín ze severu na jih a stále nejsou hotové. Stavba plynovodů je daleko obtížnější.

Bude vůbec možné CNG v takovém množství dopravit do Evropy? Zatím je na světě v provozu cca 700 tankerů, většina z nich má kapacitu 150 000 m3 CNG. Pro převod na plyn násobte cca 570. Kolik tankerů bude potřeba ihned vyrobit?

Další nepříjemnou vlastností CNG je jeho cena. Je vyšší než u „potrubního“ plynu, zejména pokud je potrubní plyn dodáván na základě dlouhodobého kontraktu. Energie na zkapalnění je potřeba cca 0,25 kWh/m3, i na zpětný převod do plynného skupenství se musí přidat energie. U nás je i „potrubní plyn“ násobně dražší, než v Německu nebo Maďarsku, protože čeští obchodníci ho nakupují na spotovém trhu, na burze za vyšší ceny. Kdo z toho má prospěch? Nejsou mezi beneficienty tohoto obchodování i nějací „přátelé“, napojení na tyto politiky? Proč politici neodkoupí podzemní zásobníky plynu, které nyní RWE prodává? Připomenu, že podnik Transgas byl prodán, vč. tranzitních plynovodů a zásobníků s kapacitou cca 30% roční spotřeby ČR, vládou M. Zemana. Stát by mohl na základě dlouhodobých smluv nakoupit v létě levnější plyn, alespoň na naplnění zásobníků. Cena pro odběratele by byla výrazně nižší. Komu současný absurdní stav vyhovuje?

Bude se plyn nakupovat i z takových států jako je Katar? Psalo se, že tento stát podporuje islámský fundamentalismus ve světě. Je větší hrozbou pro „Evropu“ Rus nebo islámský fundamentalista? Asi Rus. Psalo se, že firmu Westinghouse, která bude oslovena k dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, vlastnil (a možná vlastní) katarský státní investiční fond.

Hodně medializovaný je i požadavek Ruska na platby za dodávku plynu v rublech. Jestli jsem to dobře pochopil, tak změna je taková, že odběratel si pouze musí otevřít účet v Gazprombance a tam zaplatit za plyn, stále v € nebo USD. Tyto platby mu banka převede aktuálním kursem na ruble, které předá Gazpromu. Možná má toto opatření zamezit „zmrazení“ plateb za plyn v zahraničí nebo odlivu deviz a samozřejmě posílit kurs rublu.

Očekával bych, že politici s odborníky nejprve v tichosti připraví alternativu k zásobování Evropy plynem z jiných zemí než z Ruska a následně neprodlouží platné smlouvy. Výhrůžky sankcemi, které nelze splnit bez podstatných dopadů na ekonomiku, jen ukazují na jejich slabost.

Už nevěřím, že se někdy dočkáme politiků, kteří, když ne sami, tak prostřednictvím nápovědy odborníků, budou rozhodovat racionálně ve prospěch voličů. Zatím to vypadá, že politici věří, že se CNG dá dopravovat obyčejnými cisternami jako LPG nebo nosit v kýblech.

První přiložený graf ukazuje hlavní exportéry plynu v mld. m3 (světle „potrubní plyn“, tmavě CNG), druhý graf celkovou a využitou kapacitu evropských importních terminálů CNG.

Redakce
Sledujte PP
Latest posts by Redakce (see all)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)