
O plynu bez ideologie
JIŘÍ JOHN
Pár čísel k emotivním, ideologicky vyhraněným vyjádřením „našich“ politiků ve věci zásobování Evropské unie plynem.
Z Ruska státy Evropské unie ročně kupují cca 150 až 190 miliard m3 plynu. Tento objem politici chtějí nahradit z jiných zdrojů. Mluví o americkém zkapalněném plynu (CNG). USA v současné době exportují ročně cca 60 mld m3, většinu zatím do Asie, kde bývají vyšší ceny. USA exportní kapacity rychle navyšují. Píše se o navýšení o 70 mld m3 do 5 let. Nejde ale jen o výstavbu exportních zkapalňovacích terminálů, ale i o terminály v Evropě. V celé Evropě nyní bývá volná kapacita všech terminálů necelých 100 mld m3. Stavba takového terminálu, když to vše půjde bez zádrhelů, bude trvat cca 4 roky. Výroba speciálních ocelí, houževnatých při -162°C, což je teplota kapalného plynu, speciální armatury, projektování i montáž se nedá zvládnout rychleji.
Např. polský terminál ve Swinouscie má roční kapacitu cca 5 miliard m3. Spotřeba plynu v ČR je cca 8 mld m3. I když se za pár let podaří postavit terminály v Evropě, tak bude potřeba postavit tisíce km plynovodů od terminálů k místům spotřeby. Největší potrubí tranzitního plynovodu u nás, o průměru 1400 mm, má přepravní kapacitu cca 27 mld m3 ročně při tlaku cca 6 MPa. Kolik takových potrubí bude potřeba postavit? Jen příprava stavby, projednání věcných břemen s vlastníky, výroba trub (nejsou skladem, válcují se v kampaních na základě předchozích objednávek a kapacity oceláren a válcoven. Výroba bude trvat několik let, zejména když oceli bude nedostatek. Jen Azovstal vyráběl cca 20 mil. tun ročně). Bude to akce obrovského rozsahu. V Německu se již dvacet let pokoušejí postavit páteřní přenosové linky elektřiny od větrných turbín ze severu na jih a stále nejsou hotové. Stavba plynovodů je daleko obtížnější.
Bude vůbec možné CNG v takovém množství dopravit do Evropy? Zatím je na světě v provozu cca 700 tankerů, většina z nich má kapacitu 150 000 m3 CNG. Pro převod na plyn násobte cca 570. Kolik tankerů bude potřeba ihned vyrobit?
Další nepříjemnou vlastností CNG je jeho cena. Je vyšší než u „potrubního“ plynu, zejména pokud je potrubní plyn dodáván na základě dlouhodobého kontraktu. Energie na zkapalnění je potřeba cca 0,25 kWh/m3, i na zpětný převod do plynného skupenství se musí přidat energie. U nás je i „potrubní plyn“ násobně dražší, než v Německu nebo Maďarsku, protože čeští obchodníci ho nakupují na spotovém trhu, na burze za vyšší ceny. Kdo z toho má prospěch? Nejsou mezi beneficienty tohoto obchodování i nějací „přátelé“, napojení na tyto politiky? Proč politici neodkoupí podzemní zásobníky plynu, které nyní RWE prodává? Připomenu, že podnik Transgas byl prodán, vč. tranzitních plynovodů a zásobníků s kapacitou cca 30% roční spotřeby ČR, vládou M. Zemana. Stát by mohl na základě dlouhodobých smluv nakoupit v létě levnější plyn, alespoň na naplnění zásobníků. Cena pro odběratele by byla výrazně nižší. Komu současný absurdní stav vyhovuje?
Bude se plyn nakupovat i z takových států jako je Katar? Psalo se, že tento stát podporuje islámský fundamentalismus ve světě. Je větší hrozbou pro „Evropu“ Rus nebo islámský fundamentalista? Asi Rus. Psalo se, že firmu Westinghouse, která bude oslovena k dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, vlastnil (a možná vlastní) katarský státní investiční fond.
Hodně medializovaný je i požadavek Ruska na platby za dodávku plynu v rublech. Jestli jsem to dobře pochopil, tak změna je taková, že odběratel si pouze musí otevřít účet v Gazprombance a tam zaplatit za plyn, stále v € nebo USD. Tyto platby mu banka převede aktuálním kursem na ruble, které předá Gazpromu. Možná má toto opatření zamezit „zmrazení“ plateb za plyn v zahraničí nebo odlivu deviz a samozřejmě posílit kurs rublu.
Očekával bych, že politici s odborníky nejprve v tichosti připraví alternativu k zásobování Evropy plynem z jiných zemí než z Ruska a následně neprodlouží platné smlouvy. Výhrůžky sankcemi, které nelze splnit bez podstatných dopadů na ekonomiku, jen ukazují na jejich slabost.
Už nevěřím, že se někdy dočkáme politiků, kteří, když ne sami, tak prostřednictvím nápovědy odborníků, budou rozhodovat racionálně ve prospěch voličů. Zatím to vypadá, že politici věří, že se CNG dá dopravovat obyčejnými cisternami jako LPG nebo nosit v kýblech.
První přiložený graf ukazuje hlavní exportéry plynu v mld. m3 (světle „potrubní plyn“, tmavě CNG), druhý graf celkovou a využitou kapacitu evropských importních terminálů CNG.
Rambu Péťu asi marketingoví poradci trošku zkrotili, páč se jako korouhvička začíná lehounce otáčet po větru :)
https://www.youtube.com/watch?v=2jl_eN06TCw
Putin má s tím zrůdným západem svatou trpělivost !
Jeden z mých přátel k současné situaci, vzniklé bratrovražednou válkou na Ukrajině, kterou rozpoutal AGRESOR liliputin, napsal včera následující vyjádření, ke kterému se připojuji 👇
Byli jsme před ruským plynem, budeme i po něm ✌️
(Odpověď na jedno z mnoha vyjádření dnešních padesátníků, šedesátnic a dalších, kteří hledají vinu nejen na straně Evropské unie, USA, ale i Ukrajiny a minimálně nebo vůbec ne na straně ruského agresora a vyděračské politiky Putinova režimu.)
▶️ Nu, podfinancování armád oprávněně bylo a je i nyní v kritickém hledáčku administrativy USA. Severoatlantické alianci za posledních 23 let jsme nedokázali plnit členský příspěvek ve výši 2 %, stejně jako jsme po tuto dobu nedokázali podepsat obrannou smlouvu. Bez raketové síly USA bychom tu ruskou armádu měli už dávno.
▶️ Surovinová závislost České republiky, která je ve vztahu k českému průmyslu fatální, stejně jako závislost zemí EU, zejména Německa, Itálie, a dalších zemí, je neuvěřitelnou chybou všech předchozích českých vlád po roce 1993, a to i přes varující signály Bezpečnostní informační služby a jejího šéfa pana Koudelky. A řekl bych i selháním mediální politiky, která tyto obavy dlouhé roky bagatelizovala.
▶️ Připočteme-li k tomu poslední informaci Daily Telelegraph, že v letech 2015 – 2020 Francie a Německo dodaly v letech 2015 až 2020 Rusku navzdory embargu zbraně za 6,7 miliardy korun, Česko v hodnotě 349 milionů, (aktualne.cz), nezbývá než se znovu ptát, která z vlád to byla, zdali Sobotkova či Babišova nebo obě dvě, které se na tomto porušování embarga podílely.
▶️ A k tomu už jen malou osobní poznámku. Jsem ročník 47, takže si pamatuji padesátá, šedesátá a sedmdesátá léta. Žili jsme v Praze na Letné v jednom z činžáků, dnes zprivatizovaných. Celé ty roky se topilo uhlím v třípokojovém bytě, v padesátých letech obývaném dvěma nájemníky. Po celou zmíněnou dobu se v zimě topilo jen v kuchyni, v dalších pokojích pouze na vánoce v jídelně. A to se jednalo o byt o ploše 100 m². Koupání přicházelo v úvahu jednou přibližně za deset dní. Jinak večer s ohřívanou vodou, ráno studený odchov, dodnes se každé ráno sprchuji studenou vodou.
▶️ Proto si tuto újmu dokážu představit i dnes v panelovém domě, kde bydlím v podstatě menším bytě s šedesáti metrovou výměrou. Samozřejmě na dnešní pohodlí a komfort si člověk zvykne velmi rychle a považuje je za samozřejmost. Jak jsem si již napsal, ekonomické důsledky budou s velkou pravděpodobností daleko citelnější. Považuji ale tuto osobní zkušenost za to nejmenší, co pro svobodu a demokracii, mluvím za sebe, mohu přinést.
ZÁVĚR ▶️ Byli jsme před ruským plynem, budeme i po něm!
A už nemel mládě, tenkrát taky lidé co dnes krmí úžery nebyli v otrokárnách na doraz. taky bylo na videu jak na ulici v jedno kterém detroitově usa padají lidé jak feťáci a sotva stojí na nohou a potom jeden místní zasvětcený tam odtud povídal – no to jsou hypotékáři co sotva stojí na nohou z korporátoroven co čekají po noční na odvoz místními dročkami od úžerů.
A s plynem na který jedou 2/3 průmyslu prostě ti co platí otroky a z jejich mezd daně na poblitiky prostě platy a odvody pro ně nebudou. Půjčí si viť? Jestli to nebude bankrot státu, šmejdy.
Frigo, jeden z mála co jede na „mašině“.
Ty a tvůj přítel co nedohlédne ze svého panelového bytu dále než do oken protějšího paneláku jaksi nepochopil, že zemní plyn pro topení je marginální záležitostí.
Ale manažeři průmyslu a zejména podniky jako chemičky, automobilky, železárny, chovatelé zemědělských zvířat a zpracovatelé zemědělských plodin a výrobci potravin na rozdíl od vás dvou panelákových stratégů s Petrana a kýblem uhlí v obýváku dohlédnou dál.
https://www.youtube.com/watch?v=a_kqpSJNsnM&t=3s&ab_channel=V%C3%A1clavDvo%C5%99%C3%A1k
https://www.youtube.com/watch?v=4Bpvthw9L5M&ab_channel=XaverLive
https://www.novarepublika.online/2022/02/boj-o-zdroje-a-ceny-energii-3-beseda-nove-republiky-video-1-hod-42-minut
Kvalitni članek od člověka ktery vi o čem mluvi.
Pracoval v oboru skoro 30 let.
https://podcasty.seznam.cz/podcast/vlevo-dole/reaktor-jste-jako-babis-pet-tisic-je-malo-fiala-nastval-vsechny-72635
Zákon o spotřebních daních jasně uvádí, že pro osobní spotřebu je možné bez patřičných dokladů převážet pohonné hmoty pouze v běžné nádrži vozidla a k tomu maximálně 20 litrů v kanystru. Tato ustanovení zákona vychází ze směrnice Evropské unie
Tohle všechno zvládne vláda levou zadní, Jurečka s hnojem a Rambo s tankerama….připadám si nebo už jsem v blázinci…..
Střední a východní Evropa to odskáče.kolaborant fiala jako mopslik je největší zlo a nebezpečí pro ČR.
https://www.fxstreet.cz/bloomberg-ucet-v-rublech-uz-ma-deset-evropskych-odberatelu-ruskeho-plynu.html
V sobotu 23. dubna na sjezdu lidovců v Ostravě premiér Petr Fiala (ODS) mimo jiné prohlásil: „Musíme změnit energetiku, tak abychom nebyli závislí na libovůli Kremlu. Aby naše firmy a naše domácnosti měly dostatek energií a měly je za přijatelnou cenu.“ Delegáti sjezdu odměnili za tuto nesmlouvavost pana premiéra dlouhotrvajícím potleskem. Česká republika totiž utratí ročně za zemní plyn z Ruska, který jí za naprosto neuvěřitelné ceny zprostředkuje Německo, ročně více jak 200 miliard Kč. a to se vyplatí
V dubnu tohoto roku Evropský parlament velkou většinou odsouhlasil v rámci rezoluce „Sankce EU proti Rusku“ výzvu k absolutnímu zákazu dovozu všech zdrojů energie z Ruska včetně zemního plynu. Pro rezoluci hlasovala i většina europoslanců ODS.
Hlasoval bych s nimi pro absolutní sankce.
Po dobrém už nikdy zdebilizované a infantilní ojroovce svou mozkovou činnost neobnoví. Je to mnohokráte prokázáno empiricky.
Je nutno vymáchat nám huby v našich vlastních sračkách.
Ja, ja.
Fiala „Musíme změnit energetiku, tak abychom nebyli závislí na libovůli Kremlu. Aby naše firmy a naše domácnosti měly dostatek energií a měly je za přijatelnou cenu.“ Kura, dyk to je DEZINFORMACE JAK CYP. Odklon od stabilnich dodavek energii z Ruska trubkami k nestabilnim dodavkam SILNĚ PŘEDRAŽENEHO A NEEKOLOGICKEHO BŘIDLIČNEHO PLYNU nezajisti domacnostem ani jistotu dodavek a již vubec ne cenově přijatelneho plynu. Ten blabolista si oprotiřeči.
Řekl bych to asi takto: Hujere Fijalovy! Cenově dostupny plyn byl, než jste vy Hujeři 1/ zavedli protiruske sankce a než jste 2/ rozhodli, že plyn a veškere energie pujdou přes ruce BURZOVNICH SPEKULANTU.
Tim jste uměle zpusobili nedostatek plynu a vyhnali cenu do stratosfery. Čou*aci ulhani!