18.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Nesmyslnost dotací EU už nemá žádné hranice

Sdílejte článek:

JIŘÍ STRŽÍNEK

Zaujala mě poněkud podivná dotace z EU, včetně spolufinancování našeho státu, určená na údajné navýšení produkce ryb v Česku.

Pokud ČTK nezveřejnila novinářskou kachnu i když to tak na první pohled vypadá, potom je její informace následující (zkráceně).

Současná produkce ryb v Česku je cca 20 tisíc tun ročně, stát ji chce pomocí dotací zvýšit až o 2%, tj. o 400 tun ročně. Na toto zvýšení produkce ryb v Česku má být dotacemi vynaloženo 780 milionů Kč z EU a 330 milionů Kč spolufinancování z národního účtu.

Celkem tedy 1 miliarda 110 milionů Kč na zvýšení produkce o 2%, tedy o 400 tun ryb ročně.

Kolísání roční produkce ryb je úplně běžné, protože od roku 2012 do roku 2020 se roční produkce pohybovala od 19.358 tun v roce 2013 až ke 21.751 tun v roce 2018. celkem tedy je v roční produkci ryb rozptyl 2.393 tun, což je cca 12%.

To vyvolává jednoduchou, ale nepříjemnou otázku, jak budou soudruzi přes dotační politiku vyhodnocovat úspěšnost vynaložené miliardové dotace, když jen vlivem rozdílu ročních přírodních podmínek kolísá produkce ryb o cca 12 %???

Ještě mnohem zajímavější (spíše smutné) je však vyhodnocení dotačních nákladů v poměru ke zvýšení produkce ryb. Každá dotace na zvýšení produkce by měla mít ekonomický smysl. Předpokládejme návratnost dotačních nákladů za 5 roků, což je rozumná ekonomická hranice. Během 5ti roků by se měla produkce ryb navýšit o 2.000 tun ryb (5 x 400 tun).

Kupeckými počty 4.třídy ZŠ tedy vydělíme dotaci 1.110.000.000,-Kč navýšenou produkcí 2.000 tun a vyjde nám náklad 555.000,-Kč na jednu tunu navíc vypěstovaných ryb.

Převedeno na úroveň běžného spotřebitele to znamená vynaložení dotace ve výši 555,-Kč na jeden kg navýšené produkce ryb. Ovšem vloni se 1 kg vánočního kapra prodával za cca 100,-Kč. Těšme se, že tito navíc vypěstovaní kapříci budou mít možná i zlaté šupiny.

Jak je tento dotační nesmysl (snad i podvod) možný?

V Českém rybářském svazu jsou možná mazaní fištróni, kteří při sledování dlouhodobé dotační politiky EU zjistili, že na dotační centrále EU v Bruselu (i u nás) sedí spousta pologramotných absolventů humanitních a sociálních fakult pro které je kupecká matematika téměř kosmickou vědou a tak to rybáři zkusili chytře využít a prostě bruselskou dotační kasu “trošku” podojit.

Lze oprávněně předpokládat, že takových naprosto nesmyslných, ale bohužel více jak miliardových dotací proplácí EU i stovky. Jak velký podíl asi bude mít podobné “vyhazování miliard do kanálu” v rozjíždějícím se bombastickém Green Dealu, ať si posoudí každý sám.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)