19.9.2023
Kategorie: Společnost

Nenápadný půvab objektivity zpravodajství veřejnoprávní ČT

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

V sobotu Česká republika odstonala další protivládní demonstraci. Jindřich Rajchl a jeho suita věrných vzkázala vládě, že ničí republiku a že cesta by měla vést jinudy. Akci konkurovaly Dny NATO v Ostravě, kde se předvedla i stíhačka F-35, kterou bychom tak, tak chtěli, ač na ni nemáme dost peněz. Logicky, už očesáváme i důchodce, na stíhačky tedy nemůžeme mít. A na celou věc upřela i svůj nestranný pohled Česká televize. My si srovnáme dvě reportáže ze zpravodajství. Reportáž ze sobotní demonstrace a z podobně velké demonstrace Milionu chvilek ze dne 4. června 2019 také na Václavském náměstí.

16. září 2023

Česká televize ukázala Rajchla při pronášení věty, že chce jít cestou Viktora Orbána. Následovalo benevolentní vyjádření premiéra Fialy o svobodě se seskupit a vykřičet na náměstí, premiér konstatuje, že podobní lidé protestují proti tomu, co nepochopili. Střih na Jaroslava Foldynu z SPD u mikrofonu. Poté vyjádření ministra pro digitalizaci Bartoše, kde zmiňoval, že nemá nic proti srocení, ale vadí mu lži, kterými se srocení a různí politici obalují. Informace o petičních stáncích odpůrců demonstrace. Poté jsme v podání České televize viděli konflikt demonstrantů s aktivistou, který na demonstraci vyrazil mávat vlajkou Evropské unie. Srdcervoucí záběr na zatýkaného člověka, který měl na triku znak Wagnerovy skupiny. Při záběru na celou demonstraci nebyl vidět žádný přenosový vůz ČT.

4. června 2019

Podrobně vysvětleny požadavky Milionu chvilek pro demokracii reportérem přímo na místě. Připomenutí všech předchozích demonstrací spolku. Reportér popsal, co řekl na pořádání demonstrace Andrej Babiš, samotnému Babišovi nebyl dán prostor. Zásadní sdělení reportéra: Dění na demonstraci mohou diváci sledovat ve speciálním přenosu na zpravodajské ČT24, tedy přímý přenos z demonstrace. Poté následovala reportáž o tom, kterak se lidé na demonstraci sjížděli z celé ČR. V záběru pán, montér nábytku. Ten říká, že skončí v práci o hodinu dřív, pak si to napracuje, a že vyráží na demonstraci. Kvůli ní bude spát v noci jen čtyři hodiny, a pak hybaj do práce. Ale stojí mu to za to. Informace, jak vyráží na demonstraci lidé z Brna. A technikálie z bezpečnosti dopravy v Praze při konání demonstrace. Při záběru na celou demonstraci čtyři přenosové vozy ČT.

Na Rajchlovu demonstraci se tedy sjeli zlí lidé, kteří podlehli lžím, vyzněla reportáž ČT. Na demonstraci Milionu chvilek dorazili uvědomělí pionýři naší doby, kteří i vzdor nepohodlí musí vzdorovat zlu, vyzněla reportáž. U Rajchlovy demonstrace dala ČT prostor vládním politikům, proti kterým se demonstrovalo. U demonstrace Milionu chvilek nikdo z vlády prostor nedostal. U Rajchlovy demonstrace vyzdviženy kontroverze. U demonstrace Milionu chvilek vyzdvižena osobní oběť a pochopení pro takový vzdor vládě.

Pak je tu onen prostor pro přímý přenos z demonstrace na ČT24. Milion chvilek takový prostor dostal, ač Rajchlova demonstrace byla podobná jak počtem protestujících, tak i významem. I v době konání Rajchlovy demonstrace probíhal na ČT24 přímý přenos. Ovšem nikoliv z Václavského náměstí, ale ze Dnů NATO v Ostravě, ale to klidně mohli sestříhat, tam se nemluvilo o ničem zajímavém. Jen se předváděly mladým i přestárlým dětem letadýlka a vedle byl stánek s pivem a klobásou. To mohli, když už museli, promítat v přímém přenosu na Déčku, ne na ČT24.

Nutno dodat, že požadavek Milionu chvilek, aby odstoupila tehdejší ministryně spravedlnosti Benešová, byl trochu předčasný, protože u Benešové pouze předpokládal zasahování do živých kauz, ke kterému za jejího angažmá v Babišově vládě nedošlo… zato při současné vládě v podání ministra Blažka ano. Nutno i zmínit, že Rajchlova demonstrace reaguje na spoustu konkrétních nešvarů, které se s vládou Petra Fialy táhnou. Od chudnutí obyvatel, vysoké inflace, vysokých cen energií, propadu české ekonomiky ve srovnání s okolními státy po výpadky léků nebo pochybné nákupy vojenského arzenálu. U Milionu chvilek šlo, zdá se mi, o čistou averzi vůči Babišově vládě, u Rajchla o reakci na celkový současný stav v ČR.

Vyznění obou reportáží ČT bylo zcela protichůdné. V sobotu se na Václavském náměstí sešli zmatení blbouni, 4. června 2019 se sešli obránci státu, snad až Blaničtí rytíři, kteří vyjeli zemi na pomoc v nouzi nejvyšší.

Otázkou je, jestli je něco takového ze strany veřejnoprávní televize v pořádku. U ní nejde o to, jestli souhlasí s pořádanou demonstrací, jestli jsou jí organizátoři sympatičtí a zda s jejich programem souhlasí. Zpravodajství ČT má pouze objektivně informovat a předávat informace bez redakčního komentáře nebo ovlivňování ve smyslu vyznění reportáže. Tedy nejlépe u takto významné události v přímém přenosu. A to s pravidlem – na nás není, abychom divákovi utvořili názor, na nás je, abychom mu přinesli nezkreslené informace, aby si názor mohl vytvořit sám. U Milionu chvilek se s přímým přenosem ČT zachovala správně. S celkovým vyzněním reportáže už ne, protože organizátory adorovala. U Rajchlovy demonstrace pak pohořela zcela. Nepřinesla přímý přenos, reportáže vyzněly jako obžaloba.

A nejde o to, jestli člověk souhlasí, nebo nesouhlasí s Rajchlovou demonstrací. Ten princip nyní očividně názorového veřejnoprávního média může kdykoliv dopadnout na kohokoliv. Co se redaktorům ČT nebude líbit, s čím nebudou souhlasit, to může a skončí buďto v odpadkovém koši ve střižně, nebo to ČT pojme jako obžalobu. Kdo ví. U obou popsaných demonstrací už víme. Milionu chvilek se dostalo vřelé podpory, Rajchlovi se vysmáli, demonstrující ponížili. Samotný princip je špatně. Na Pulitzerovu cenu to moc nevypadá, ale na nějakou fiktivní Kojzarovu cenu pro ČT, kterou bychom měli pomalu zavést, na tu je Česká televize horkým kandidátem.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)