Lichváři jsou z nebankovního trhu půjček vyhozeni. Přesunou se na černý trh?
Od účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru uběhlo už půl roku. Pomohla regulace zamezit lichvářským půjčkám? Nevedlo pročištění trhu poskytovatelů nebankovních úvěrů k rozvoji šedé ekonomiky?
V České republice ještě do konce listopadu 2016 byl na trhu nebankovních půjček pořádný chaos. K sjednávání spotřebitelských úvěrů totiž postačil jen živnostenský list. Není divu, že desítky tisíc společností a zprostředkovatelů nabízelo půjčky bez jakéhokoliv finančního vzdělání a zajištění.
Jaké změny přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru?
Každý poskytovatel půjček v současné době musí splnit dvě podmínky, a to:
-
disponovat základním kapitálem ve výši 20 000 000 Kč,
-
získat licenci od České národní banky.
Dosáhnout zmíněných podmínek musí ti poskytovatelé a zprostředkovatelé, kteří chtějí ve své činnosti i nadále pokračovat, do tří měsíců od účinnosti nového zákona. Do konce února bylo zapotřebí zažádat u České národní banky o licenci. ČNB má nyní 15 měsíců na to, aby žádosti zkontrolovala a aby rozhodla, kdo licenci získá a kdo nikoliv. Během takzvaného přechodného období, mohou ti, kteří řádně a včas zažádali o licenci, dál poskytovat úvěry.
Kdo o udělení licence žádal až po termínu, nesmí uzavírat půjčky až do oficiálního vyjádření centrální banky. V případě porušení zákazu hrozí pokuta ve výši až 20 000 000 Kč. Navíc spotřebitelský úvěr sjednaný bez licence je neplatný.
Kolik poskytovatelů a zprostředkovatelů nebankovních úvěrů o licenci zažádalo?
Česká národní banka od 1. prosince 2016 do 28. února 2017 obdržela 17 žádostí o udělení akreditace, zároveň ve stanovené tříměsíční lhůtě zaslalo žádost o pokračování v činnosti:
-
109 nebankovních poskytovatelů,
-
346 samostatných zprostředkovatelů.
Další 2 žádosti od nebankovních poskytovatelů a 34 žádostí od zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů ČNB obdržela po 1. březnu.
V současné době centrální banka vede seznam všech poskytovatelů a zprostředkovatelů nebankovních půjček, kteří jsou v přechodném období a kteří tak mohou nadále sjednávat úvěry. V Jednotné evidenci regulovaných a registrovaných subjektů ale rozhodně nejsou vedeni jen ti poctiví a féroví. O licenci mohou žádat všichni, až vyjádření ČNB ukáže, kdo může pokračovat ve své činnosti a kdo nikoliv.
Ač je regulace nebankovního trhu vítána, nezodpovězenou otázkou zůstává, kam se lichváři přesunou. Kvůli nové legislativě tak hrozí, že se nepoctiví poskytovatelé přesunou do šedé a černé ekonomiky. Je tedy možné, že řada těch, kteří nezískají licenci, budou sjednávat úvěry ilegálně.
Spotřebitelé by si před podpisem smlouvy měli důkladně prověřit poskytovatele a zjistit, zda má oprávnění k uzavírání půjček. Není-li tomu tak, pak je zapotřebí obrátit se na orgány činné v trestním řízení. Kromě poctivosti poskytovatele by klienti neměli zapomínat ani na další parametry půjčky. Dobře si spočítat, zda se úvěr vyplatí, by mělo být samozřejmostí. Pomoci k tomu může kalkulačka půjček a online srovnávač jako je například portál http://www.pujcka.co.
(PR)