22.12.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Kterak si Erdogan vyrábí uprchlíky, aby jimi mohl vydírat Evropu

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Francouzský web Kurdistan au Feminin včera zveřejnil informace, které se kupodivu nikde v uplakaných žádostech o přijímání uprchlíků z Lesbu – třeba Somálců, o kterých jsem psal předevčírem – nedočtete. Turecko a jeho islamistické gangy zintenzivnily své útoky na kurdskou oblast Ain Issa v severní Sýrii na hranicích oblasti, kterou okupují od podzimu 2019, a na sousední dálnici M4. V důsledku toho odsud v zimě utíkají před tureckou palbou stovky a tisíce lidí. Rusové si v této oblasti zřídili po dohodě s kurdsko-arabskými silami SDF svá stanoviště, ale nijak nezasahují, i když civilisté se u jejich stanovišť dožadují ochrany, která byla součástí dohody.


„V posledních týdnech se zvýšila agrese a intenzita útoků Turecka a jeho žoldáků na region Ain Issa. Tváří v tvář této situaci zveřejnily úřady z Ain Issa zprávu, ve které shromáždily údaje o humanitárních důsledcích útoků, a o humanitární krizi. Jelikož se ostřelování Syrskou národní armádou podporovanou Tureckem v oblasti Ain Issa jižně od Tel Abyadu zintenzivňuje, bylo téměř 9 600 civilistů, kteří zůstali v zóně konfliktu, nuceno uprchnout. 38 lidí bylo zraněno v důsledku nevybíravého ostřelování a nejméně 8 lidí zemřelo. Některá těla ještě nebyla vyproštěna z trosek.“, píše Kurdistan au Feminin.

Zde jsou podrobnosti zprávy připravené kanceláří organizací v Tal Abyad – Ain Issa: „Ode dne 15. prosince 2020 se v poslední době zvýšilo utrpení obyvatel Ain Issa a okolních vesnic kvůli nárůstu útoků ozbrojených organizací podporovaných tureckým státem a dosáhlo úrovně humanitární katastrofy, zejména v zimním období, kdy mnoho lidí opustilo své vesnice a domovy a zanechalo za sebou veškerý svůj majetek, při útěku daleko od linií střetů a nevybíravého ostřelování tureckými houfnicemi, v naději, že se vrátí do svých domovů a zemí.

V poslední době bylo vysídleno velké množství místních obyvatel, zejména z vesnic na frontové linii, jako je (Al-Jahbl – Mashraqa – Ain Isa al-Hayy al-Sharqi), kromě západních vesnic Ain Issa v obavě z ostřelování a bombardování Turky.

Vesnice východní linie byly poškozeny po nedávném útoku zahájeném tureckou okupací. 1. – vesnice Al-Jahbel, počet obléhaných rodin je 30, počet rodin vysídlených je 25 rodin, z toho asi 120 lidí, počet mrtvých je 4, dva bratři jsou pod troskami a zraněných je 8. Uprchlíci utekli do města Al-Hisha a pobývají na volném poli kvůli nedostatku přístřeší po předchozím vysídlení mnoha lidí před deseti měsíci, kdy útoky začaly.

Vesnice Al-Mashraqa, počet vysídlených 34 rodin (155 osob), vysídlenci odešli do města Al-Hisha, oblasti Al-Shibl a vesnice Tawila s tím, že obyvatelé této vesnice museli překonat velké nebezpečí, aby se dostali ven kvůli nevybíravému bombardování tureckou stranou, bez pomoci ruských sil.

Sousedství Ain Issa – Asi 840 rodin, včetně přibližně 6500 lidí, uprchlo do města za posledních pět dní, do města Raqqa – vesnice severně od Rakká a vesnic v oblasti Ain Issa daleko od frontové linie.
Vesnice západní linie, které byly vyprázdněny, tedy Debs, Hoshan, Khalidiya, Atshana, Rummana, Koberlik, Korek, Qazali, Bir Arab Al-Jarin.

Konečné statistiky od začátku útoků od 1. října do 15. prosince 2020 jsou následující:

Počet vysídlených je 1600 rodin – téměř 9 600 lidí
15 vesnic a město Ain Issa byly zcela vyprázdněny od obyvatelstva
Vyhnaní obyvatelé směřují k vesnicím hraničícím s vyprázdněnými vesnicemi a zbytek směrem k Rakká a vesnicím v jejím okolí na severu a východě.
Počet zraněných je 38 zraněných – počet zabitých je 8.

Turecko-džihádistické síly se zaměřují na ty, kteří překračují silnici M4, včetně vysídlených civilistů, před očima ruských sil, které nereagují.“

Tolik citát z webu Kurdistan au Feminin. Dodávám, že zatímco jsou televize plné uprchlíků z táborů na Lesbu, dopravených tam pašeráky lidí a tzv. neziskovými organizacemi, které se na pašování lidí podílí, tyhle uprchlíky z Rojavy – severovýchodní Sýrie – nikde neuvidíte. A že by tam bylo plačících dětí, které se jinak mezi převážně mladými muži z Lesbu shánějí daleko hůře. Ale Turecko přece nic špatného nedělá, kromě toho, že kupuje Ruské S-400. A jak se zdá, dobře mu tento kalkul vychází. Provincie Rakká se zřejmě stane dalším tureckým „zásekem“ do Sýrie, a tak pořád dále – na sever, na východ, na jih, na západ, Sýrie, Irák, Kavkaz, Libye, Kypr, Řecko – všude Turecko rozšiřuje své území, vyhání lidi, stěhuje národy a celý svět přihlíží a přemítá, co mu to vynese. A neptá se, zda mu náhodou nezvoní hrana.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...