Konec sexistického prasátečka
DAVID ČERNOHORSKÝ
Posledních deset let nezisková organizace Nesehnutí udílí anticenu „sexistické prasátečko“. Tato anticena je udělována za údajný sexismus v reklamě. Nesehnutí patří mezi přibližně 30 % neziskových organizací, které parazitují na našem státním rozpočtu. Bere statisíce za udílení cen, v kterých hlasuje pár set lidí a všeobecně o to není vůbec zájem. Například v roce 2016 první devítka „nejvíce sexistických reklam“ obdržela dohromady pouhých 2206 hlasů. Mimochodem desátým v pořadí byla politická reklama TOP 09. Ironie, že?
[ad#textova1]
Jak to funguje?
V normálním světě by šlo jen o nesmyslnou anketu s nulovým dosahem, kterou vytvořilo pár šílenců, kteří nemají nic jiného na práci. Bohužel, jsou tu ještě ty státní dotace. I přes ně ale anketa měla minimální dosah a šlo by jen o nějaký tichý tunel placený z našich daní. Tedy nebýt médií. Z nepochopitelného důvodu tuto anketu někteří novináři podporují a dávají ji neuvěřitelný mediální prostor. Pro srovnání, představte si, že píšete blog, který čte měsíčně sto lidí. Najednou by vás začali zvát do České televize, MF Dnes, Hospodářských novin a dalších hlavních českých médií a to i několikrát ročně a dávali vám hlavní titulky. Také vám to připadá šílené? Mně rozhodně.
Nedovedu si to představit jinak, než že s názory ankety „sexistické prasátečko“ někteří novináři souzní a to je poměrně alarmující. Pokud totiž zastávají krajně extrémní pozici a snaží se ji vnutit našim občanům, nejde rozhodně o objektivní žurnalistiku a můj oblíbenec a skvělý novinář K. H. Borovský se v tomto případě musí obracet v hrobě.
Co dále?
Myslím, že v České republice stále panuje zdravý selský rozum. Rozhodně tu nehrozí situace jako například v Londýně, kde muslimský starosta zakázal obnažené ženy (například v plavkách) na reklamách v metru. Většina našich neziskových organizací jsou zařízení typu hospiců, různých charit, dětských krizových center a dalších sociálních služeb. Lidé v nich dělají skvělou a obětavou práci, která prospívá celé naší společnosti a je potřeba jim za to poděkovat. Rozhodně si nezaslouží být od některých politiků stavěny na roveň s absurdními genderovými a jinými ideologickými organizacemi, které si z peněz které dostávají nezaslouží ani haléř. Většinu jejich nákladů totiž tvoří mzdy jejich zaměstnanců a jejich výsledky jsou žalostné a pro společnost nepřínosné, ba často naopak škodlivé. Bylo by dobré tyto organizace nechat hospodařit s vlastními a ne státními penězi. Většina z nich pak pravděpodobně zanikne a alespoň bude mít náš pracovní trh pár potenciálních zaměstnanců navíc. Poté se ukáže, jak použitelní jsou tito lidé v reálném životě.
Na závěr vás pobavím reklamou, která také byla do této šílené ankety zařazena. Je to jedna z marketingově velmi dobře fungujících reklam na pivo Bernard. Tímto chci poděkovat majiteli pivovaru Stanislavu Bernardovi, že neztratil smysl pro humor a nenechal se strhnout mánií politické korektnosti. A autorům ankety sexistické prasátečko, která naštěstí letos končí, vzkazuji: Prosím najděte si pořádnou práci, neparazitujte na našich daních a přestaňte plnit veřejný prostor svými absurditami.
[ad#pp-clanek-ctverec]
Autor: David Černohorský