Určitě si mnozí z vás všimli, že Evropská komise navrhla zpřísnění technických kontrol vozidel. Nově by vozidla starší deseti let musela absolvovat technickou kontrolu minimálně jednou za rok. Tento článek se pokouší rozebrat, co tím skutečně získáme — a to zejména z pohledu hlavní funkce technických kontrol podle většiny občanů: ochrany života a zdraví obyvatel před nebezpečnými automobily.

Zpřísnění STK … za jakou cenu?
DF
O co se hraje?
Abychom zjistili, o co se vůbec hraje a kolik životů bychom mohli zachránit, vezmeme si na pomoc policejní statistiky nehodovosti za rok 2024:
Nyní tedy víme, že zpřísněním technických kontrol bychom dokázali zachránit maximálně jednoho člověka za rok.
Pro zajímavost si také spočítáme, jaká škoda byla těmito nehodami způsobena. Vycházet budeme z průměrné škody na jednu nehodu — 80 952 Kč. Po vynásobení počtem 110 nehod dostaneme částku 8 904 720 Kč.
Je samozřejmě nepravděpodobné, že by se zpřísněním technických kontrol podařilo zabránit úplně všem nehodám způsobeným technickým stavem vozidla, ale zatím se podívejme na náklady.
Co nás to bude stát
Stát nás to bude především peníze a také čas (ale čas jsou nakonec taky peníze).
Začněme u peněz: kolik vlastně technická kontrola stojí?
Pokud projdeme ceníky STK, zjistíme, že průměrná cena za technickou kontrolu se pohybuje kolem 1410 Kč.
Průměrná cena za měření emisí je přibližně 1167 Kč pro benzínové motory a 1293 Kč pro diesely.
Zdroj: ceníky STK na webu.
Jak můžete vidět v tabulce, počet dieselových automobilů tvoří zhruba 40 % všech vozidel.
Průměrná cena za technickou kontrolu a měření emisí tedy vychází na 2674 Kč.
Kolika automobilů se to týká?
Nyní musíme zjistit, kolik automobilů je starších deseti let a tedy se jich úprava bude týkat.
Ministerstvo dopravy sice zveřejňuje statistiky registrací vozidel, ale nejstarší kusy jsou často v depozitu a STK neviděly už mnoho let — tudy tedy cesta nevede.
Naštěstí si podobnou otázku už položila společnost Cebia, a její dokument obsahuje graf, ze kterého můžeme vyčíst, že počet vozidel starších deseti let se pohybuje kolem 60 %.
Celkový počet automobilů, které jsou podle registru provozované, je nyní přibližně 6,5 milionu.
Z toho zhruba 1,6 milionu vozidel zřejmě nemá platnou technickou kontrolu a ve skutečnosti tedy v provozu není.
Celá tato úprava se tak týká asi 2,94 milionu vozidel.
Po vynásobení průměrnou cenou 2674 Kč dostáváme 7 861 000 000 Kč každé dva roky, tedy přibližně 3930 milionů ročně, které by bylo možné využít jinak.
A to jsme zatím nezapočítali náklady na garážníky, servisy nebo různé zprostředkovatelské firmy, kterým lidé platí za to, že technickou kontrolu absolvují místo nich.
A co čas?
Žádná věrohodná statistika o průměrné době strávené na STK neexistuje, podle Allianz by však mělo jít zhruba o jednu hodinu.
Máme tedy 2,94 milionu vozidel každé dva roky, což znamená 1 470 000 hodin promarněných na STK.
Když tuto hodnotu vynásobíme průměrnou produktivitou práce v ČR (HDP na obyvatele za hodinu) — 601 Kč —, zjistíme, že na STK nově „pročekáme“ hodnotu práce ve výši 883 470 000 Kč za dva roky, tedy 441 milionů ročně.
Celkové náklady na zpřísnění STK tedy jsou 4 371 milionů Kč.
Cena lidského života
Podle mnohých je cena lidského života nevyčíslitelná, jenže tomu tak vůbec není.
- Doporučení WHO například uvádí, že léčba by neměla být považována za nákladově efektivní, pokud její cena na jeden získaný rok zdravého života překročí trojnásobek průměrného HDP na obyvatele: „each DALY at a cost between one and three times gross domestic product per head are cost effective; and the remainder are not cost effective“
- Náš stát zase při různých rozhodnutích operuje s hodnotou 1,2 milionu Kč za jeden QALY.
- Justici se zase z nějakého důvodu líbí částka 13 milionů Kč za jeden lidský život.
Nejde jen o nějaká bezduchá čísla — stanovení ceny lidského života je důležité. Jinak by se mohlo lehce stát, že v lednu vyléčíte někoho extrémně nákladnou procedurou, a v polovině roku vám v našem socialistickém zdravotnictví dojdou peníze a celý systém se zhroutí.
A pokud budete trvat na tom, že lidský život je nevyčíslitelný, můžete tím klidně způsobit hezký hladomor — anebo třeba zpřísnění STK.
Vyberme si například státní způsob výpočtu – 1,2 milionu Kč za rok života – a spočítejme si cenu jednoho průměrného člověka. Dejme tomu, že průměrný Čech má před sebou ještě 40 let života. Cena lidského života pro naše účely tedy vychází na 48 milionů Kč.
Závěr
Jak jsme si spočítali, kvůli zpřísnění STK přijdeme o 4 371 milionů Kč. Cenu lidského života průměrného Čecha jsme stanovili na 48 milionů Kč, což odpovídá 91,0625 životům. To jsou tedy naše náklady na zpřísnění STK – 91 lidských životů.
Přitom jsme klidně mohli těch 5 miliard dát do zdravotnictví a skutečně zachránit 91 lidí.
A co tím získáme? Možná zachráníme jednoho člověka! A k tomu navíc ušetříme asi 8 milionů Kč díky méně vážným nehodám, což odpovídá dalším 0,15 života. Celkem tedy maximálně (a velmi nerealisticky) 1,15 zachráněného života.
A to jsme ještě nezohlednili nehody, které se stanou cestou na STK a zpět. Je totiž dost dobře možné, že pravděpodobnost úmrtí při cestě na STK je vyšší než pravděpodobnost nehody způsobené špatným technickým stavem vozidla.
Závěrem lze tedy říci, že zpřísnění technických kontrol bude zabíjet – 90 lidí ročně. Kam se na to hrabe nějaký magor Kozák.
Co tenhle článek (ne)řeší
Tenhle článek si nehraje na úplnou analýzu všech nákladů a přínosů častějších technických kontrol a měření emisí. Na to by bylo potřeba mnohem víc času i dat. Snažil jsem se ale zahrnout to nejpodstatnější — hlavně co se týče technických kontrol. A i z těch čísel, která máme k dispozici, můžeme podle mě vcelku bezpečně odhadnout, že častější návštěvy STK se jednoduše nevyplatí. U samotných technických kontrol bych to považoval za téměř jisté.
- Už za rok a půl se nám kvůli zelenému šílenství neúnosně zdraží úplně všechno - 10.6.2025
- Kam až to zajde? - 10.6.2025
- Jedou v tom všichni! - 10.6.2025
Tento článek hlavně neřeší to hlavní. Podstatné. Jde o tzv. retroaktivita. To nehorší co lze udělat v právním systému. Padá jakákoliv jistota že jednotlivec může v budoucnu s jakýmkoliv svým majetkem svobodně nakládat. Navíc je mu de facto část majetku odebrána. Cena takto perzekuovaných vozidel se totiž razantně propadne. Příště podobným způsobem mohou omezit cokoliv co jste v dobré víře koupili a chtěli užívat. Dům, loď, pozemek, domácího mazlíčka. COKOLIV. Důvod si najdou jako vždy. Ekologie, bezpečnost, udržitelnost. Proto jsou pokusy o zavádění norem retroaktivně tak nesmírně nebezpečné. Takže….. Nasrat, soudruzi, nasrat.😉 Hezký den všem svobodným lidem přeji. Červený Jiří
kontrolovat tolik aut každý rok=science fiction, muselo by se vybudovat minimálně 100X víc STK. Čekání na opravu by trvalo mnohonásobně víc než jeden rok…
Nejde o životy, ale o poměry v uvedené Tabulce 2.
Podívejte se na nepoměr řádku 4 k řádkům 1 a 3. Na nepoměr minima elektrických vozidel k drtivé většině aut na benzín a naftu!
„Technická“ má být dalším donucovacím krokem, jak ten poměr změnit. Na sílu. Zkrátka – tvůj starý vrak už neodpovídá, jezdi vlakem, nebo šetři na elektrovehikl!
Jen tyto varianty jsou ekologicko-liberálně-evropsky správné, holoto!!
Jestli má můj jeden život zachránit to, že bude celý národ podroben šikaně, raději zemřu.
Tak ony se nám od covidu prudce propadly nákupy nových vozů. Vzhledem k obrovské inflaci způsobené cenami energií a potravin a zaviněné stupidní zahraniční politikou současné vlády, je to logické. A tento návrh je jen výsledkem lobbingu a korupce, ničim jiným.
Lide opravnene nadavaji stale na neco, ale reseni je jedno a universalni – CZEXIT!!!
HleDutch
a není lepší varianta, když zůstaneš naživu a zemře celý národ ? 🤣 mohlo by se přece jezdit na STK každý měsíc , tím by narostla statistika nezemřelých do zásoby 🤦♀️
Nějak mě tam chybí zmínka o Ukrajincích, co tady nechodí na STK, neplatí dálniční známky a pojištění jejich aut je také velmi nejasné. Kurník, co to tady ti vládní šmejdi na nás pořád zkouší? Češi jsou občané druhé kategorie ve své zemi?
adí vám to jako miliarda dalších věcí … donucovací hmaty chvaty s niam nechcete zkoušet ….. a co taková stávka … o té jste nikdy neslyšeli že …. až budou roboti připravovat erárníčkům vybrané lahůdky obshakovat je a loužit a dobívat nerosty a jiná pro ně potěšení víte k čemu tahle vlemi účinná zbra%n proti otrokářům zločincům bude? No k ničemu ..potom kldině všechny otroky vyhladí …. ale pohoda klídek … další práci další brigáda další nervy další uskromění samocenzura a vřit v dolby jinak držet huby a krok a nesvátkovat .. nenenen holoto …nechat se oškubat na krev …. věděli jste holoto že fízlové si jezdí v banderovských barvičkcáh bez poviného ručení? -nevěděli co …. tak šupšup pokolonit se erárníčkům s miliardou a jendou vyjímkou na všchno co holora musí dodržovat platit pokuty platit daně platit poplatky a jiné výdaje za to že si používá něco co si předtím sama ze zdaněných peněz zaplatila vydřela jako jsou veřejné komunikace …. no havně ře ta samá banda fízlů čumí celá desetiletí jak se tu staví desetkrát předraženě než to ve skutenosti stojí z daní samej jánabráchysmus a na koleni ještš ndoschnuté papíry z tiskárny založené firmyčky dostávají ty erární zakázky nemaje ani jeden barg natož kopáče ……… to neřešili a neřešej .. nějakou stk kontrolu vo ničem to se můžou fízláček a ouředníček potento že jestli někdo má nebo ne ….. úvahy o údajném donucení nejzdit ve strých autech si nechte pro strejčka příhodu jo … trojčlenku znáte? Ne? Ta šup šup z úřadu rovnou zpět na základu … novej auták sotjí moooc peněz .. i kdyby měsíčně stk tak to tolik nestojí … a kdo prostě nemá tak nemá a mít nebude .. takže to je vědomá lež jako s tím cočkem a miliardou tunelování a unelářů zlodějů erárníčků k tomu …
Vážený autore,
mohl jste si ušetřit práci, vůbec žádná analýza přece není potřeba. Jedná se jen o to, aby naše milovaná EU, potažmo náš neméně milovaný stát, vyrazily z občanů ještě víc peněz na své rozhazování za soláry, větrníky, přivandrovalce, … (dosaďte si podle svého) a aby ještě víc znechutily lidem automobily.
Takhle prosté to je.