11.3.2015
Kategorie: Ekonomika

Klesající euro ekonomice nepomůže

Sdílejte článek:

MARTIN VLACHYNSKÝ 11|03|2015

Díky řeckým volbám a tancům ECB kolem možného kvantitativního uvolňování je v eurozóně slušná dávka nejistoty. Euro dosáhlo vůči dolaru nejnižší hodnotu za více než dekádu. Z paměti se začínají vynořovat události krátce po přelomu tisíciletí, kdy dolar stál méně než jedno euro.

[ad#hornisiroka]
 .
V takových dobách se pravidelně zvykne objevovat tvrzeníslabší euro pomůže evropské ekonomice! Logika je následující: slabší měna potáhne export a přibrzdí import. Díky klasické formuli výpočtu HDP (domácí spotřeba + investice + export – import) to pomůže k hospodářskému růstu. Ledaže by to nepomohlo. Oslabení měny totiž neznamená nic jiného, ​​než to, že daná ekonomika v globálním měřítku zchudne, protože v globálním měřítku je relativní hodnota její produkce vůči produkci jiných zemí nižší. Jinak řečeno, dřív nám na pořízení lahve tequily stačilo vyexportovat kilo brynzy, dnes musíme vyexportovat kila dvě. Ano, výroba exportní brynzy se zvýšila na dvě kila, ale hodnota za ni dostaneme takovou, jako před tím.
.
00EUROBANKROT
.
Část vzácných zdrojů (železo, cement, elektřina, kvalifikovaná pracovní síla …) v ekonomice se přesune do exportních odvětví, které navyšují výrobu . A protože v každém okamžiku je v ekonomice jen omezené množství vzácných zdrojů, tyto zdroje ubude z části výroby pro domácí spotřebu. Přichází tedy k přerozdělování zdrojů. To platí, jen dokud nezareagují domácí ceny na pokles kurzu. A ty zareagují. Každá exportní ekonomika musí také importovat (stálý jednosměrný !provoz” by znamenal jen nesmyslné hromadění deviz), zvýšené ceny importů začnou dříve nebo později přelévat do ekonomiky.
 .
[ad#velkadolni]
 .
Pěkně jsme to viděli v roce 2013, kdy ČNB intervenovala a oslabila českou korunu. Ceny škodovek krátce nato narostly . To je vcelku pochopitelné, většina součástek se vyrábí v rámci koncernu VW a je oceněna v eurech. Ale co taková ruská Lada? Více než 80% součástí tohoto auta je z domácí výroby, přesto automobilka musela kvůli poklesu ceny rublu přistoupit k 9% navýšení ceny . Samozřejmě, v krátkém časovém období (a do voleb jsou jen krátké časové období …) může dojít k ” ukořistění “podílu na světovém exportu a nárůstu HDP. Ale to je jen krátkodobá iluze zvýšení blahobytu. Netřeba se hrát s mikroekonomickými ukázkami, podívejme se na dějiny. Pokud se řekne historický exportní šampion, napadne vás spíše Švýcarsko, nebo (západní) Německo? Ne náhodou to (byly) jsou země s “tvrdými” jmény . Kvalitní jména podněcuje investice, umožňuje ve světě levněji nakupovat suroviny, technický i lidský kapitál. 
 .
Spotřebou se bohatství nevybuduje.
 .

ZDROJ: Martin Vlachynský

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...