![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Když se hloupost nazývá zkušeností
PETR BURIAN
[ad#textova1]
Pamlsková vyhláška začala platit na počátku školního roku 2016 a byla další z řady totalitních nařízení ČSSD ve stylu: je nám jedno co voliči říkají, co je pro ně dobré víme nejlépe jen my. A tak se průběžně ukázalo, že kuřáci v pivních pajzlech včetně jejich hospodských ani nevěděli, že jim cigárko nejlépe chutná na mrazu za svistu vichru, že prodavačky v supermarketech nestojí o 100% příplatek za šichtu ve svátek a raději si to odmakají ve zvýšeném tempu den před tím i den potom za normální mzdu, a že dětem nejvíce chutná impotentní hmota bez chuti a bez zápachu ve stylu válečných potravinových přídělů a že pro živnostníky je to ta správná „zlatá žíla“.
Sama Kateřina Valachová, velká zastánkyně dětských ultra zdravých potravin, které nevrhají ani vlastní stín, to viděla pro podnikatele jako průmyslový dějinný zlom:
Valachová ale v tomto plně důvěřuje trhu. Nepochybuje o tom, že během nedlouhé doby se objeví řada výrobků, které budou plně odpovídat podmínkám. „Skoro bych se vsadila, že poznámka ,vhodné pro prodej ve školách ́ se stane jistou reklamní značkou i v běžných obchodech,“nechala se slyšet Valachová.
Jaksi přitom ale nebrala v úvahu, že výrobci nezačnou automaticky vyrábět to, co jim vláda doporučí a svými zákazy vnutí, ale to, o co má trh zájem. A děti si opravdu nebudou kupovat suchary pro žlučníkáře jenom proto, že jsou neutrální pro naše zažívání.
Ó ty hloupý národe, kde by jsi byl nebýt těchto vizionářů. Hle, bufety ve školách se přizpůsobí, až jich většina zavře, zbylých 20% hostů v pivnicích si zvykne na nekuřácký režim a průběžný důchodový pilíř se sám revitalizuje hned poté, co vláda zvedne sociální odvody a věk odchodu do důchodu.
Odkaz k důchodům: Vláda také obnovila nastavení budoucího stropu pro odchod do penze na úrovni 65 let. Ten se bude moci každých pět let měnit....a je třeba usilovat o postupné navyšování podílu výdajů na penze k HDP České republiky, který je jeden z nejnižších v Evropě…
Ale zpět k onomu podnikatelskému pamlskovému boomu. Bohužel se žádný nekonal a to i přesto, že vyhláška byla tak vybroušená, že se podařilo najít shodu:
„Vyjednávání bylo skutečně velmi složité, nakonec se nám ale podařilo najít shodu,“ uvedla ministryně školství Kateřina Valachová v rozhovoru pro HN.
Před tím, že je příliš přísná, však varovali dokonce i mnozí odborníci na zdravou výživu a většina ředitelů škol a provozovatelů školních bufetů. Jenže jejich hlasy nebyly do oné „shody“ vůbec započítány. Ve svatém boji o zdraví naší drobotiny totiž přes index nezávadnosti neprošly ani takové veličiny, jako je máslo, většina pečiva a sýrů, jogurty, nebo Pribiňáčky. Jenže dítě odmítá jíst to, co mu nechutná, to bude raději o hladu. Tohle vědí všichni rodiče bez rozdílu dosaženého vzdělání. Očividně se zde potom tedy nabízel nejhlasitější protiargument a to: dítě, které má kapesné na svačinu a nemůže si za něj koupit limonádu a housku se salámem ve školním bufetu, to si naproti v krámě raději koupí energetický drink a sladké tyčinky, než pomazánku z červené řepy (ta sítem prošla a byla doporučovaná). Tato selská logika, která by napadla kdejakého prostého flyboye, však nenapadla renomované a vysoce titulované odborníky z Fóra zdravé výživy a museli tak získat novou zkušenost:
„Je to objektivní zhodnocení dosavadní zkušenosti,“ komentují nové limity Tamara Starnovská a Jana Dostálová z Fóra zdravé výživy.
Tedy já to shrnu: poté, co zlikvidovali provozovatele školních bufetů a naučili děti kupovat si energetické bomby po cestě do školy, získali novou zkušenost, před kterou je varovala i kdejaká vesnická selka v šátku. No díky Bohu, že po nich konečně nastoupila vláda odborníků!
[ad#pp-clanek-ctverec]