13.1.2019
Kategorie: Ekonomika

Budeme si spořit, i když nechceme

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

Ministryně práce a sociálních věcí J. Maláčová (ČSSD) přichází s dalším návrhem, který je útokem na naše peněženky, a sice zavedením povinného 3. pilíře důchodového spoření.

[ad#textova1]

Toto spoření, resp. důchodové připojištění je zatím dobrovolné. Pokud by se zavedla povinnost si toto spoření zřídit, opět by se snížil reálný příjem českých pracujících. Je třeba si uvědomit, že již nyní každý zaměstnanec odvádí 28 % své superhrubé mzdy do povinného prvního pilíře. Paní ministryně by nám chtěla nyní přikazovat, abychom odváděli peníze další.

Na jedné straně je pravdou, že ČR potřebuje důchodovou reformu, a to relativně rychle, protože současný systém je dlouhodobě neudržitelný. Tento návrh ovšem žádnou reformou není – je to jen další snaha socialistů vytahovat více peněz z kapes lidem a pak je přerozdělovat podle svého.

Tento pilíř, tedy penzijní připojištění, využívá cca 4,5 milionů obyvatel. Mohlo by se tedy zdát, že se skoro nic nezmění, protože občanů, kteří mají příjem ze zaměstnání nebo podnikání, je v ČR cca 5 milionů. Nicméně každý si spoří částku podle svého uvážení a podle svých možností. Předpokládám, že kdyby se uzákonila povinnost, stanovila by se i částka, kterou musí každý odvádět, ať již pevnou sazbou, nebo v procentech z příjmu. Já osobně považuju tuto možnost spoření za dobrou věc, sám ji využívám, ale využívám ji tak, jak to vyhovuje mně, ne tak, jak mi to chce diktovat stát. Na druhou stranu jsou lidé, kteří se rozhodli zajistit se na důchod jinak, a nechápu, proč by jim měl úředník diktovat, kam mají vkládat své peníze. Také je třeba brát v úvahu nízkopříjmové kategorie pracujících, kteří si prostě nemohou dovolit spořit. Pokud by jim to bylo nařízeno, snížil by se jejich disponibilní příjem a to pro ně může být problém. Má paní ministryně vymyšleno, jak by jejich situaci řešila? Zatím jsem žádný návrh nezaznamenal, ale je možné, že nějaké nápady má. Předpokládám, že by to řešila dalším přerozdělováním. Protože paní ministryně od svého nástupu neustále předkládá návrhy, které by zajistily, že stát bude na jedné straně poskytovat čím dál více věcí „zdarma“, a na straně druhé si bude brát stále více peněz z kapes občanů. Asi se budu opakovat, ale zdarma opravdu není nic, vše má svou cenu a vše musí někdo zaplatit.

Oceňuji, že proti návrhu se vyjádřily s výjimkou ANO všechny další parlamentní strany. Jak jsem uvedl výše, důchodová reforma je věc nutná, ale měla by být zpracována komplexně, nikoliv takovýmito výstřely do tmy. Zatím nevím, jak bude její návrh vypadat, nemůžu se k němu tedy vyjádřit, protože první verze má být zpracována v průběhu tohoto roku, ale bojím se, že pokud ho má v gesci ministerstvo vedené paní Maláčovou, bude to především o dalším daňovém zatížení občanů. Proč třeba paní ministryně nezkusí zvýšit motivaci lidí spořit si na důchod navýšením daňové úlevy a zvýšením částky, kterou je možno odečíst od daňového základu? Toto by byl krok, který bych já, a určitě nejen já ocenil a motivovalo by to lidi, aby si odkládali na důchod větší částku. O současné penzisty se musíme postarat a zajistit jim určitý životní standard, ale mladší generace by již měla sama myslet na zadní vrátka, zajistit si na důchod zdroje a nečekat s nataženou rukou na pomoc státu. Ten by jim měl jen umožnit rozhodovat o jejich penězích.

Proto věřím, že tento návrh neprojde. Není sociální, ale asociální. Já prostě věřím, že lidé se umí rozhodovat vlastní hlavou a chtěl bych, abychom měli takovou vládu, která by tomu věřila také.

 

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...