21.4.2023
Kategorie: Ekonomika

Kde by mohla vláda ušetřit miliardy? A co policajti a jejich renty?

Sdílejte článek:

JIŘÍ FIALA

I když asi jiné, než by vedoucí politici chtěli : Začalo se – KONEČNĚ – mluvit i o těch, kdo ze státního rozpočtu hrabou bezesporu nejvíc – a jsou až dosud nedotknutelní : Totiž soudci – a policajti. Tedy – přesněji – justice a vnitro.

KONEČNĚ si někdo povšimnul, že systém výsluh u policajtů, zděděný po předchozí totalitě (která – jak se říká – stála na bodácích, a nikoliv na dobrovolném souhlasu občanů), je ryze totalitní a nesnese srovnání s ostatní, zejména vyspělou, Evropou.

Když si přečtete, jak je tomu třeba v tradiční demokracii – Británii – nestačíte žasnout. A hned pochopíte, odkud se berou u nás ty pocity nadřazenosti a všemocnosti.

V Británii se výsluhy vyplácejí až od 60-ti let (!!!), tedy spolu s důchodem – řekl bych, že tak má také správná výsluha vypadat – tedy až “vysloužíte” – a jdete do důchodu – máte nárok na výsluhu – a ta je ještě spíše symbolická – jedna pětapadesátina z ročního příjmu… Prostě, drobná pozornost – ne celoživotní renta…

Ano, tak má výsluha vypadat. A ne tak, že kdejaký fracek si odkroutí – bůhví jak – povinných 15 let (jak známo, pokud se přímo nespojíte s organizovanou mafií a nikdo to neprokáže, tak Vás taky nikdo nevyhodí) – a pak jde – třeba v pětatřiceti – do “důchodu”, resp. vesele pracuje – někde jinde – dál – a stát mu, jako doslova dojná kráva, posílá doslova druhý plat k tomu prvnímu – už naprosto za nic.

Tohle velkorysé rozhazování přijde státní rozpočet na 6 miliard ročně.

Pokud by je někdo hledal, tak tady jsou…

Ve srovnání s justicí mám ovšem za to, že i ty policejní výsluhy jsou jen “drobné na svačinu”.

Protože teprve TAM, v justici, je třeba hledat především – a ze stotisícových platů doslova za nic je potřeba stanovit zcela nová pravidla, činící z povolání soudce poslání, a nikoliv zlatý důl při jakémkoliv výsledku.

Jsem rád, že třeba dole zmíněný článek jasně rozlišuje úpravu těchto poměrů mezi Západem a Východem, protože tady je DODNES nebetyčný rozdíl.

V demokracii jsou totiž soudci a policisté služebníky státu, placenými sice dobře, ale nikoliv desetinásobky platů ostatních. To je totiž základní rys každé totality – koupit si justici a policii, tedy mocenské silové složky, extra vysokými platy – aby pak byly svolné ke každé špinavosti jenom proto, aby si místa udržely.

Tedy – z běžného zaměstnání – celoživotní privilegium. Kterého se každý drží doslova jak hovno košile, a čím horší, tím víc se ho drží. Při vědomí, že jinde by si za stejnou práci často nevydělal ani na slanou vodu.

Nevím, jak čtenáře, ale mě pokaždé rozčiluje, když nás – zejména v tradičních demokraciích – rozdělují na Západ a Východ, jakoby nebylo 30-ti let od sametových změn.

Jenže – jak vidíte – mají zatraceně pravdu. A pochopí to každý, kdo půjde něco zařizovat na úřady, a zejména pak k policii či na soudy.

Tady je mimochodem jeden jasný a velmi názorný příklad, jak k tomuto rozdělení na Západ a Východ přispíváme sami. A přitom to máme plně sami v rukou – tedy naše vláda, námi údajně zvolená. V současnosti dokonce prý i pravicová…

Nic jí nebrání – naopak, by bylo velmi žádoucí – aby převzala západní systémy odměňování v justici, včetně systémů ustanovení těch, co budou soudci – a zásadním způsobem osekala výsluhy policajtů na západní úroveň.

Že ji za to nebudou mít rádi ??

To možná nebudou, i když možná taky ne všichni. Především ji nebudou mít rádi ti, kteří tam kvůli výsluhám přišli.

Ale ty my, jako občané, taky nemáme rádi. Protože těm nikdy nešlo o spravedlnost, ale o to, udržet se ve vlaku… Jedno jak, jedno jakým způsobem, jedno, kam jede.

A řekl bych, že právě takové změny by pro občany byly jasným signálem, že se něco podstatného začíná měnit, a ne že se sáhne vždycky jenom na ty, co se moc nedovedou bránit – a zkrouhnou se jim důchody či dávky, což, zase ve srovnání s odměnami policajtů a soudců, jsou zanedbatelné drobné.

Tahle vláda je bezesporu špatná, má špatnou pověst, nemá žádný program a žádnou koncepci. O to víc bych jí doporučoval sledovat náměty, které chodí doslova přímo z lidu. A jsou opodstatněné, reálné a velmi žádoucí.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)