21.2.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Jižní Afrika na cestě od elektřiny k ohništím před chatrčemi

Sdílejte článek:

JAN SINNREICH

O Jihoafrické republice se v mainstreamovém tisku téměř nepíše. Přestalo se o ní psát poté, co vládu v zemi převzala černošská většina (podle názvosloví americké politické korektnosti African Africans)…

 [ad#textova1]
 .
Přitom by rozhodně bylo o čem psát. Nejde jen o vyhánění a vraždy bílých farmářů. Kdysi neúspěšnější stát afrického kontinentu se propadá a stává se z ní obdoba Venezuely.
 
Jedním z příkladů toho, co v JAR probíhá, je téměř úplné zhroucení výroby elektrické energie. Nikoliv ovšem kvůli zásahům zelených environmentalistů, ale z daleka prostšího důvodu: korupce a dlouhodobé zanedbání údržby zastaralých hnědouhelných elektráren. Ty jsou ve vlastnictví státního podniku Escom, který vyrábí 90% energie v zemi.
 
Celkově si energetika vede tak, že výpadky trvají až 9 hodin denně. To vede k vážnému narušení průmyslové výroby, kolapsům v dopravě a mizernému životu normálního lidí. To je ale jen začátek. Vedení firmy nedávno pohrozilo vyhlášením bankrotu, pokud stát nezaplatí dluhy ve výši 420 miliard Randů (30 miliard dolarů). Prezident Cyril Ramaphosa obvinil svého předchůdce Jacoba Zumu a celé vedení Escomu z podvodů a korupce a prosazuje rozdělení společnosti do tří nezávislých celků (výroba energie, přenosová soustava a prodej). To by však znamenalo ztrátu pracovních míst pro asi třetinu ze 48 000 zaměstnanců společnosti. V zemi, kde je 27% nezaměstnanost, to znamená nepřekonatelnou překážku. Odbory Congres of South African Trade Unions již zahájily výstražnou stávku. Situaci navíc komplikují blížící se volby.
 
Nejde však jen o jednorázovou obrovskou kapitálovou injekci. Aby bylo možné modernizovat stávající provozy, musela by v příštích letech stoupat cena elektřiny každý rok o 15%. To by znamenalo, že 95% těžby zlata by se stalo nerentabilním (podle odhadu Minerals Council Group), což by v důsledku vedlo ke ztrátě dalších 136 tisíc pracovních míst.
 .
Většina drobných spotřebitelů se s nedostatkem vypořádává tak, že podle starého obyčeje připravuje jídlo na otevřeném ohništi před domem. Hospodyně Masacheba Tsoai z provincie Východní Kapsko řekla redaktorovi Wall Street Journal: „Život přece nezačíná ani nekončí tím, jestli elektřina funguje nebo nefunguje.“
[ad#pp-clanek-ctverec]
 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...