22.7.2022
Kategorie: Kultura a tipy

Jak ušetřit při vytápění domácnosti?

Sdílejte článek:

Zajistit si v chladném počasí dostatečnou tepelnou pohodu je pro každou domácnost samozřejmostí. Jak se ale vypořádat s vysokými účty za topení? Pomoci může několik zajímavých typů, které výši spotřeby mohou výrazně ovlivnit. Na spotřebu tepla má totiž velký vliv i přístup každého člena domácnosti, vaše zvyky i stav domu. Jak ušetřit při vytápění domácnosti?

Účet za topení roste i nedbalostí

Úspory lze hledat vždy. Vysokou spotřebu a pak závratný účet za energie totiž může způsobit například to, že špatně nastavíte termostat a necháte ho po celou sezónu beze změny. Je celkem jedno, jaký způsob vytápění volíte. V současné době je cena elektřiny i plynu opravdu na dobovém maximu. Mnoho lidí se tak snaží zajistit si v domě kamna na pevné palivo, nebo používá kombinaci více zdrojů tepla. U každého objektu je ale vždy třeba odhalit, kudy teplo nejvíce uniká. A co se s tím dá dělat.

Oblasti tepelných ztrát v domě

Žádná budova není úplně vzduchotěsná. Je třeba, aby dům dýchal, aby nejen teplo zadržoval, ale aby i přebytečné (například v létě) vylučoval. Nejběžněji pak k cirkulaci vzduchu nebo únikům tepla dochází přes vstupní otvory, jako jsou dveře a okna. Dalšími pak jsou stěny, střechy, ale třeba i špatně využívané krby.

Jaké jsou tedy typy na úsporu tepla?

Kvalitní tepelná izolace

Je bezesporu důležité, abyste dům ochránili před zbytečnými výkyvy teplot. Jedním ze způsobů je dobře zateplit dům. Tepelná izolace chrání dům v zimě i chladí stěny v létě. Zateplit můžete fasádu, stropy, střechu i podlahu. Investice do zateplení patří k nákladům, které se ve formě úspory vrátí již za pár let.

Zavřete nepoužívané místnosti

Podle velikosti domácnosti a podle počtu osob, které v ní bydlí, se může stát, že máte nějaké místnosti, které nejsou běžně využívané. Ty není potřeba vytápět na takovou teplotu jako ostatní. Důležité je zavřít dveře do nepoužívaných míst, aby odtud zbytečně neproudil chladný vzduch. Dveře ovšem pravidelně zavírejte i v užívaných místnostech, aby si každý pokoj dobře teplo akumuloval.

Využívejte slunce

Přes den mějte roztažené závěsy nebo rolety, slunce umí vzduch v místnosti dobře prohřát. Navečer závěsy i žaluzie zatáhněte, pomáhají teplo uchovat uvnitř.

Vaření

Při vaření můžete v kuchyni topení stáhnout. Teplo ze sporáku nebo z trouby pomáhá vytápět.

Snižte teplotu na termostatu

Dostatečnou pokojovou teplotou je 20°C. Pokud jste zvyklí na vyšší hodnotu, zkuste místo zvyšování spotřeby chodit v domě v dlouhých kalhotách a v oblečení s dlouhými rukávy.

Rozmístění nábytku

I dobře vybavený a správně upořádaný pokoj pomůže s úsporou. Důležité je zajistit dostatečné prodění vzduchu, nábytek by proto neměl být hned u topení. Sedačky, knihovny i ostatní předměty proto stavějte spíše u zdí. Současně při kladení podlahového vytápění myslete na budoucí uspořádání místností. Není potřeba, aby bylo topení i pod každým nábytkem, kde vzniklé teplo nijak nevyužijete.

Nepodceňujte servis topení

Správně seřízené kotle i dobře čištěný komín ovlivní spotřebu energií. Pokud topíte kamny, využívejte klapku v komínu pro delší udržení vzniklého tepla. Pokud si přitápíte klimatizací, měňte pravidelně filtry. Současně omezte používání ventilátorů v kuchyni nebo koupelně na nezbytné minimum.

Stropní ventilátor v opačném směru

Pokud máte stropní ventilátor, který umožňuje obrácený chod, využijte jej v zimě. Teplý vzduch totiž stoupá vzhůru a ventilátor ho pak bude umět vrátit zpět do prostoru.

Dotační programy

Jestli máte obydlí vybavené starými neekonomickými kotli, zkuste využít některou z dotací na výměnu. Současně se snažte sledovat ceny energií na trhu, případně si vyjednat lepší tarif, nebo fixovat cenu na delší období.

Každá domácnost má potenciál, jak najít dostatečný prostor pro úsporu. Teplené ztráty je třeba nejen řešit, ale jim i předcházet. Proto provádějte pravidelnou kontrolu všech místností i během topné sezóny – i tak můžete odhalit další způsoby, jak na něčem ušetřit.

PR

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 2,10 out of 5)
Loading...
25 komentářů