14.2.2022
Kategorie: Historie

Jak sovětské Rusko zákeřně podrazilo své západní spojence

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieBolševikům se tenkrát v Brestu Litevském v březnu 1918 dostalo velkého ponížení od Ústředních mocností, před kterými de facto kapitulovalo. Podmínky separátního míru pro ně byly kruté. Avšak rudí doplatili na vlastní hloupost.

Dá se říci, že Lenin a jeho druhové rozehráli poker, který nakonec těžce prohráli. Hned po listopadovém komunistickém puči začali vyjednávat se svými tehdejšími nepřáteli Německem, Rakouskem-Uherskem, Osmanskou říší a Bulharskem o uzavření separátního míru. Němci předpokládali, že když dva roky předtím si Lenina vydržovali a umožnili mu v Rusku svrhnout legitimní vládu, že ten jim to nyní vrátí. Mezi námi, Němci se tehdy pomocí vnitřního rozvratu snažili vyřadit z války i další své protivníky, proto v Irsku podpořili povstání proti Britům, ve Francii pak financovali masivní stávky. Ale jenom v Rusku jim jejich záměr vyšel.

To na bolševiky zapůsobilo a přistoupili na podmínky separátního míru, které pro ně logicky byly mimořádně tvrdé. Od Ruska tak bylo odtrženo cca 780 tisíc km2 území s 56 miliony obyvatel ( to byla zhruba třetina obyvatel tehdejšího Ruska). Bolševici ztratili Pobaltí, Ukrajinu a většinu Běloruska. Přišli o ekonomicky výnosné oblasti, které zásobovaly zemi 4/5 uhlí a železem a produkovaly třetinu obilí. Německo si také na sovětském Rusku vynutilo reparace za 6 miliard marek.

Ze strany bolševického Ruska se ovšem jednalo o podraz vůči Francii, Velké Británii, USA a dalším. Tito spojenci sdruženi v rámci tzv. Dohody bojovali proti Ústředním mocnostem Německu, Rakousku -Uhersku a dalším. Uzavření separátního míru tak bylo ze strany komunistického Ruska ono zákeřné vražení dýky do zad svým tehdejším spojencům. Potom se nelze divit tomu, že západní velmoci později nedůvěřovaly této bolševické mocnosti, která navíc mezi dvěma světovými válkami spolupracovala s Německem a povraždila miliony vlastních obyvatel.

Já dokonce tentokrát souhlasím i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, který za Brestlitevský mír tehdejší komunistické vedení země ostře zkritizoval, s tím, že připravilo Rusko o vítězství v první světové válce. Ano, to je pravda, Rusko mělo dokonce slíbeno v případě porážky nepřátel tučnou odměnu včetně tureckého hlavního města Istanbulu, ale vinou rudých o ni přišlo.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 1,95 out of 5)
Loading...