![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Jak bude podle Vás změněn svět po pandemii? A jak je možné tomu čelit?
HANA LIPOVSKÁ
- Odpověď na dubnovou otázku IVK:
Klást si otázku „Jak je možno čelit změně světa po pandemii?“ znamená implicitně předjímat, že prohrajeme. Tím bychom skutečně prohráli ještě před začátkem boje – a uvolnili místo těm, kdo chtějí krizi využít k prosazení vlastních zájmů.
My však nesmíme poraženecky připouštět, aby (nám) svět byl změněn. Svět přece mění vždy jen konkrétní lidé – ti, kdo mají odvahu převzít zodpovědnost. Výsledek proto bude vypadat podle toho, který pohled se prosadí.
V zásadě dnes proti sobě stojí tři směry.
První, nejhlasitější, chce návrat k předkrizovému stavu. Utíkají se k němu ti, kdo touží po jistotě, po bezpečí známého, i když dost možná nevyhovujícího, statu quo.
Druhý, progresivistický, směr chce využít krizi jako příležitost k oslabení jednotlivých států a hodnot, k přenesení dalších pravomocí do Bruselu, k posílení módních trendů místo zásad.
Třetí směr, ke kterému se hlásím, rezolutně odmítá návrat zpět k životu před krizí. Naopak, chce návrat zpět k hodnotám a myšlení, díky kterým jsme se dokázali dostat až na předkrizovou úroveň. Návrat zpět k podnikavosti, pracovitosti, svobodomyslnosti, odvaze, ochotě nést odpovědnost, k spořivosti namísto zadlužování, návrat k volnému trhu. Rezignovat na tyto hodnoty neznamená návrat zpět před COVID-19, nýbrž propad zpět před rok 1989.
Dnes proto není čas na defenzivu, ale na ofenzivu.
Dnes – ne až po krizi – proto musíme bojovat za změnu světa tak, abychom později jiné změně nemuseli čelit.