26.5.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Ideologické zatemnění mozků, Green Deal a geopolitické blouznění: II. část – Evropský boj proti globálnímu oteplování – Green Deal

Sdílejte článek:

JIŘÍ PÁLKA

Planeta Země se otepluje a dochází k pozvolnému nárůstu množství CO2 v atmosféře.

Klimatičtí alarmisté především z Evropské unie vycházejí z toho, že celkovou situaci způsobil člověk tím, že využívá spalovací procesy pro výrobu energie, dopravu, těžký průmysl a další odvětví ekonomiky včetně zemědělství. Při těchto procesech se uvolňuje CO2 , který je považován za hlavního viníka oteplování. Bohužel tento přístup je vytržen z kontextu široké škály vlivů na změnu teploty a zaměřuje se na jedinou příčinu, což je pochopitelně nesmysl. Nicméně tyto teze se staly základním motem pro Evropskou unii. Na jejím základě byl vypracován Green Deal.

1. Greean Deal – Zelený úděl

Zelený úděl pro Evropu je rozsáhlý soubor politických iniciativ vypracovaných Evropskou komisí pod vedením Francise Timmermanse, který byl od roku 2014 místopředsedou této komise a hlavním zvěrozvěstem globálního oteplování. Ze své funkce odešel koncem roku 2023, aby mohl kandidovat v podzimních volbách 2023 v Nizozemsku.

Od přelomového summitu Země v Rio de Janeiru v roce 1992 pod záštitou OSN se rozjela agenda udržitelného rozvoje, do kterého byla zařazeno i globální oteplování.

Následoval nespočet summitů, které končily slavnostními podpisy a závazky jednotlivých vlád slibujících zásadní snížení vypouštěných skleníkových plynů.

Nejinak tomu bylo i na poslední 28. konferenci OSN o klimatu v Dubaji v roce 2023. Poprvé došlo ke shodě o ukončení používání fosilních paliv. Jejich spotřeba však trvale roste: v reakci na růst počtu obyvatel na naší planetě. I na předcházejících summitech se největší znečišťovatelé zavázali, že alespoň začnou snižovat množství vypouštěného CO2 . Reálný pokrok však nebyl dosažen a zůstalo u proklamací. Je vysoce pravděpodobné, že tyto proklamace zůstanou jenom na papíře až do dalšího summitu.

Pouze Evropská komise se rozhodla všechna svoje předsevzetí a závazky splnit a s klimatickou změnou bez jakýchkoliv pochybností a dalších studií aktivisticky bojovat. Bez široké diskuze ho vnucuje všem obyvatelům EU. Tento problém má však dvě řešení a dva přístupy: Adaptace a Mitigace.

Mitigace, zjednodušeně předcházení, počítá „se snižováním emisí skleníkových plynů a posilování jejich propadů. Mitigace je nedílnou součástí řešení problematiky změny klimatu a jejích negativních dopadů.

A právě touto cestou se vydala EK a vytvořila z toho hlavní politikum, přesněji řečeno hlavní ideologii: ekologismus.

Adaptace je způsob, jak se na zvyšování teploty připravit, jak se mu přizpůsobit. Jedná se se především o vysazování zeleně v krajině, především listnatých lesů. Její součástí je akumulace vody v krajině vytvářením nových nádrží, meandrováním řek a potoků apod. Meandrování vodních toků zvýší kontakt vody s okolní půdou a její větší množství se vsákne do podzemních vod. Voda se v naší krajině udrží podstatně déle a může se mnohokrát účastnit malého koloběhu vody. Vysazováním zeleně je možné zmenšovat tepelné ostrovy, které nalézáme především ve městech a velkých průmyslových areálech.

EK a její boj proti globálnímu oteplování se opírá se o mezivládní panel IPCC a jeho výsledky vyplývající z matematického modelování klimatické změny. Vychází tak z pracovní hypotézy. Žádný matematický model však není schopen zahrnout všechny okolnosti a příčiny oteplování. Má nedostatek údajů z měření z různých míst naší planety včetně nedostatků znalostí jevů odehrávajících se ve světových oceánech a nebere v potaz některé zpětné vazby. O mnohých jevech nemáme v současnosti ani ponětí.

Pracuje s katastrofickým scénářem a časovým tlakem. Vytváří dojem, že musíme naší planetu zachránit teď v tomto okamžiku. Musíme konat a bez rozmyslu se podřídit tomuto narativu. Pokud tak neučiníme vlivem narůstající teploty, naše planeta vzplane a všichni uhoříme v pekelné výhni. Viz zavedení pojmu klimatická nouze a klimatický alarmismus. Musím říci, že z propa-gandistického hlediska je tato konstrukce sestavena skvěle. Vychází ze stavebních kamenů klasické antické tragédie, kterou do písmene využívají i všechny napínavé hollywoodské filmy. Chcete-li vytvořit napětí a z nich vyplývající emoce, vezměte hrdinu, zavřete ho do prostředí, ze kterého nemůže uniknout (naše planeta) a k jeho místu se blíží nějaký nebezpečný jev (globální navyšování teploty) nebo na něho pusťte krvelačnou bestii ( CO2 ) . Hrdina musí problém vyřešit v nějakém krátkém omezeném čase, jinak zahyne. Taková situace vytváří emoce strachu a vynucuje si rychlé jednoduché jednání.

Green Deal má všechny rysy ideologie – ekologismu. Vychází ze základního předpokladu , že příroda je vzájemně propojený celek lidi, jiných živých tvorů, stejně jako světa rostlin spolu se světem neživým. Ekologismus stejně jako Green Deal čerpá z mnoha dalších ideologii jako socialismus, feminismus, anarchismus , fašismu a konzervativismu- zjednodušeně řečeno vychází z progresivismu.

Ekologismus GD je především aktivistické hnutí, které vychází z emocí a pocitů. Používá vědecké poznatky, ale vytrhává je z kontextu a vybírá si pouze ty části, které mu vyhovují. Vztah k přírodě a boj s klimatickou změnou se stal náboženstvím. Žádné náboženství se neobejde bez víry. Ekologismus tvrdí, že složité přírodní vztahy jsou narušené a lidstvo stojí před vážnou ekologickou katastrofou. Což je podle všeho holý fakt. Ekologismus kombinuje pravdivá fakta s emotivními zkraty.

GD je politický systém, který pracuje s hrozbou ohrožení života na naší planetě. Vytváří nátlak a nepřipouští diskuzi na dané téma. Nenabízí žádné variantní řešení !!! Vyžaduje bezpodmínečnou poslušnost a nekompromisní absolutistický boj bez výjimek bez ohledu na dopady na život lidí.

Nenabízí kladnou motivaci, ale pouze diktuje, přikazuje a svou agendu vnucuje složitým aparátem nejrůznějších nařízení (sankce, emisní povolenky, bezpodmínečná likvidace fosilní energetiky, průmyslu, který pracuje s fosilními palivy, omezující nařízení v oblasti bydlení a dopravy, zemědělství atd.). Neproběhla skutečná diskuze v celé Evropě. Občané byli vybídnuti, aby EK zaslali svoje připomínky a podněty. Tyto připomínky nejenom nebyly zveřejněny, ale nic nebylo zahrnuto do Zeleného údělu. GD nerespektuje realitu řešení problémů. Stanovené termíny závazných akcí jsou pro většinu zemí nereálné a nesplnitelné.

2. Fit for 55

Je hlavní ideologický plán Evropské komise schválený Evropským parlamentem 24. června 2021

Tento harmonogram provázaný s legislativním rámcem a nátlakovými nástroji (emisní povolenky) nedává státům EU žádnou alternativu. Staví je před hotovou věc, nepřipouští výjimky, ačkoliv podmínky ekonomické, sociální i přírodní jsou v jednotlivých státech různé.

Fit for 55 pracuje s těmito hlavními cíli:

1. Do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 %

2. Do roku 2050 snížit emise skleníkových plynů na nulu. Tím dojde k vytvoření klimatické neutrality.

Tato opatření mají za cíl udržet nárůst oteplování pod hranicí 1,5 o C vzhledem k předindustriální-mu období. Na tomto plánu se ale musí podílet celý svět. Zatím se tímto problémem až do fáze sebedestrukce zabývá pouze EU.

Tato rozhodnutí jsou rozpracovaná do dílčích nařízení:

Nejpozději v roce 2027 se začnou platit emisní povolenky na bydlení. A to hned dvojího charakteru. Jednak budou obyvatele platit stanovenou částku (vygenerovanou na burze spekulanty a finančními institucemi) za emisní povolenky podle způsobu vytápění svých příbytků. Zároveň budou platit emisní povolenky podle toho, jak budou nebo nebudou jejich domy zateplené.

Od roku 2035 bude zakázaná výroba automobilů se spalovacími motory.

Aby občané neprodlužovali provoz starších automobilů se spalovacími motory, budou zakázané rozsáhlejší opravy ( např. výměna převodovky nebo rozsáhlejší opravy částí motorů). Oprava nesmí být dražší než hodnota stávajícího automobilu. Budou zakázané opravy spalovacích aut starších

15 let. Atd. Jediným povoleným automobilem budou elektromobily.

Poznámka:

Má to však háček. Pokud provedeme spravedlivé srovnání celkové produkce CO2 z výroby a provozu elektromobilu a spalovacích aut, pak překvapivě zjišťujeme, že elektromobil není jednoznačným vítězem. Velmi záleží na tom, jakou cestou se elektřina vyrábí . V ČR a Německu se stále skoro polovina elektřiny vyrábí v tepelných elektrárnách. Výpočty proto ukazují, že elektro-mobil překoná benzínové auto teprve po ujetí 130 000 km a auto s naftovým motorem až po více než 200 000 km. (Ovšem za předpokladu , že se mezi tím nevymění baterie)

Energetika se musí urychleně zbavit všech tepelných elektráren a přejít na obnovitelné zdroje. Nárůstem cen emisních povolenek pro odvětví tepelných elektráren a tepláren spalujících uhlí se zajistí, že provoz těchto zařízení bude tak drahý, že buď zkrachují nebo majitelé tyto provozy sami zavřou. V rámci EU se zastaví těžba uhlí a jeho spalování se zakáže.

Výjimku z oblasti fosilních paliv dostal plyn, takže bude možné na přechodnou dobu stavět plynové elektrárny a teplárny.

Po dlouhých bojích dostaly výjimku i atomové elektrárny. Není však jisté, jestli bude jejich výstavba při použití betonu a železa osvobozena od zaplacení emisních povolenek za tyto materiály, které mohou učinit výstavbu tak drahou, že se nevyplatí. Nakonec může být výstavba atomových elektráren zastavena z finančních důvodů.

Pomocí nárůstu cen emisních povolenek se budou uzavírat provozy těžkého průmyslu (výroba železa, cementu a betonu, sklářství, provozy těžké chemie, petrochemický průmysl a výroba pesticidů a umělých hnojiv atd.)

Velkým problémem pro Green Deal je zemědělství a potravinářský průmysl. Přestože zemědělství v EU jako jediné na světě snížilo vypouštění skleníkových plynů od roku 1990 do současnosti o 20 %, je to stále málo. I tak je pořád odpovědné za 10 % skleníkových plynů v rámci EU. Z těch 10 % nejméně ¾ tvoří produkce z živočišné výroby. Varovný je nárůst spotřeby masa v Evropě i ve světě. Proto je nutné začít razantně snižovat počty chovaných hospodářských zvířat. Tato zvířata totiž „prdí“ příliš mnoho CO2 a metanu. Navíc produkují živočišné exkrementy, které by se mohly na polích používat jako hnojivo a tím zvýšit výnosy a snižovat ceny potravin. To by mohlo zasáhnout do zisků velkých nadnárodních korporací.

Organické maso bude nutné nahradit umělým masem. Místo hospodářských zvířat se bude na maso chovat hmyz, který by se měl stát základní potravou obyvatel Evropy.

Poznámka:

Nejsem odborník na hmyzí metabolizmus, ale mám pocit, že i tento hmyz pěstovaný ve velkém bude produkovat velké množství CO2 a metanu. Navíc bude nositelem celé řady nemocí, které mohou výrazně poškodit populaci jejich konzumentů. Touto cestou se k nulovým emisím v roce 2050 nedostaneme .

Podle EK má ke zlepšení situace posloužit nová strategie od zemědělce ke spotřebiteli. Tento nový projekt pokrývá celý řetězec výroby i spotřeby potravin a má zajistit, aby byl co nejekologičtější, produkoval, co nejméně odpadů a zároveň by zemědělcům a dalším producentům měl zajistit základní živobytí. Místo živočišné výroby se přejde pouze na rostlinnou výrobu.

Ale i při pěstování kulturních plodin musíme změnit způsoby jejich produkce. Bude třeba omezit a posléze zakázat pesticidy, antibakteriální látky, umělá i živočišná hnojiva. A to poslouží k absolutnímu prosazení ekologického zemědělství. Musíme zrušit hlubokou orbu, protože je energeticky příliš náročná. Navíc mají zemědělci každý rok neobdělávat cca 20 % zemědělské půdy.

Naštěstí EU nespí na vavřínech. Proto předsedkyně von der Leyenová zahájila 25. ledna 2024 Strategický dialog o budoucnosti zemědělství. Toto fórum bude mít za úkol přesvědčit zemědělce i obyvatele Evropy o nových směrech v zemědělství a přizpůsobit se novým „ moderním trendům“.

Tato evropská zemědělská modernita se však zemědělcům ani většině obyvatel Evropy nelíbí. Farmáři odmítají zavřít své podniky, přijít o dotace a postavit se do řady nezaměstnaných. Z těchto důvodů zemědělci demonstrují a protestují proti záměrům EU v Nizozemsku, Francii, Německu, Polsku a dalších zemích. Svými traktory přivážejí k evropským i vládním institucím hnůj a močůvku. Dokonce se přidali i čeští zemědělci kteří demonstrovali v Praze před MZE Jejich základní požadavek zněl: „Musíme zrušit Green Deal nebo Green Deal zruší nás !“

I přes protesty zemědělců EK i česká vláda trvá na svých stanoviscích. Je jasné, že se bude muset výrazně snížit počet farem a zemědělských podniků. To může vyvolat v budoucnosti poruchy v zásobování potravinami. Nedostatek však bude nahrazen dovozy z Jižní Ameriky, Ukrajiny, USA a dalších míst světa. To je ovšem vůči evropským zemědělcům krajně nespravedlivé. V těchto dovozních zemích se nemusí dodržovat striktní pravidla EU.

To si uvědomuje i EK, proto bude zavedený nový mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, na jehož základě se bude cena za vypouštěný CO2 při výrobě nebo produkci dané komodity přidávat k základní dovozní ceně. EK se domnívá, „že se toto uhlíkové clo stane cenným nástrojem na podporu celosvětového snižování emisí a využití trhu EU ke splnění globálních cílů. “

Poznámka:

Ve skutečnosti se dosáhne toho, že i levné potraviny ze světa budou drahé a některým chudším skupinám obyvatel nedostupné. A pochopitelně nejedná se jenom o uhlíkové vyrovnání, ale i o další mnohdy zbytečné požadavky na producenty zemědělských komodit, kteří musí investovat do nových technologií, nebo se podřídit pravidlům, které je proti světové konkurenci znevýhodňují. ( např. zákaz používání pesticidů, umělých a organických hnojiva atd.) To samozřejmě povede k tomu, že evropští zemědělci budou krachovat a přestanou produkovat.

Ještě horší je, že toto uhlíkové vyrovnání na hranicích a zamezení nerovných podmínek při produkci a výrobě se zatím pouze proklamuje a v praxi se nevyužívá. Například pěstování obilí z v EU a na Ukrajině je naprosto nesrovnatelné z hlediska předpisů, které musí producent splnit. Tím, že se dováží do EU obilí v neprověřené kvalitě, jsou poškozeni nejenom zemědělci, ale i spotřebitelé.

Stejná situace jako v zemědělství panuje i v průmyslu. Díky drahé energii, kterou způsobily emisní povolenky, je například dovážená ocel ze zahraničí o mnoho levnější.

Protože mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích není zaveden, nemají evropští oceláři šanci obstát na domácím i světovém trhu. Stejný problém řeší většina průmyslových odvětví. Těžko se vyhrává maratón, když náš běžec má kouli na noze, ale jeho soupeři nikoliv !

3. Taxonomie

Je méně známá část Green Dealu. Je určena soukromé podnikatelské sféře a bankovnímu kapitálu. Taxonomie provádí klasifikaci udržitelných ekonomických aktivit. Je v ní obsaženo 11 čistých průmyslových oborů. Ty má pod svá křídla vzít Net Zero Industry. Tento seznam preferovaných oborů je však černou listinou pro ostatní odvětví. A těch je neskonale více. Ty naopak budou v EU potlačovány a trestány za svou činnost rostoucími cenami emisních povolenek, až budou pro jejich provozovatele neúnosné a přestanou v těchto sankcionovaných oblastech podnikat. Budou dovedeni ke krachu nebo se přestěhují mimo Evropu. To v současnosti probíhá! Banky jim nebudou půjčovat peníze na investice ani na provoz. V českém průmyslu se to týká základních páteřních ekonomických oborů, mezi které patří chemické provozy, sklárny, cementárny, ocelárny, automobilový průmysl atd. Dá se říci, že jde o většinu průmyslových oborů působících na našem území. Naopak preferované zelené obory v České republice prakticky nepůsobí. Taxonomie je tedy umíráčkem a likvidátorem české ekonomiky. Snad bude výjimkou jaderný průmysl, kde by mohly české podniky získat kapitálovou podporu.

Banky globálního západního kapitálu podle tohoto seznamu budou přednostně půjčovat peníze do oborů Net Zero Industry. Zelený průmysl je podle EU na vzestupu. Soukromý kapitál, kterému je taxonomie určená, nebude mít zakázáno investovat a působit ve špinavých odvětvích, ale jistě si rozmyslí investovat v oblastech, které jsou určené k zániku.

Podporované obory :

Technologie pro obnovitelné zdroje energie, technologie pro skladování elektřiny a tepla, tepelná čerpadla, technologie pro obnovitelná paliva nebiologického původu. Technologie pro udržitelná alternativní paliva, elektrolyzéry a palivové články , technologie pro výrobu energie z jaderných procesů s minimálním odpadem z palivových cyklů a malé modulární reaktory, technologie pro zachycování, využití a skladování CO2 a technologie související s energetickou účinností energetických systémů.

Tyto obory budou mít pochopitelně nároky na nejrůznější dotace a jiné podpory. V rámci stano-vených taxonomických pravidel bude poškozen nejenom český průmysl, ale i evropský. Bez mnoha odvětví – například výroby oceli a umělých hnojiv se zatím neobejdeme. Ty budou zničeny. Jejich produkty budou podle všeho nahrazeny dovozy. Vytvoření uhlíkového vyrovnání na hranicích podle všeho nadále zůstane na papíře a v praxi se nebude využívat.

Nechci být konspirátor, ale neustále se mi vtírá otázka: není tento systém vytvářen proto, aby byl zničen evropský průmysl a zemědělství ? Copak EK netuší, jaké tyto kroky budou mít konkrétní dopady ? Je pravdou, že nikdy nezveřejnila „Dopadové studie .“

Volný trh je roztrhán na cucky

GD a taxonomie porušují spravedlivé tržní prostředí. Tržní prostředí už nyní díky síle velkých nadnárodních korporací, které dokážou z velké části řídit světové ceny, je silně zdeformované a tím pádem pro malé subjekty nespravedlivé. Se vstupem GD a jejich pravidly se volný trh stává smutnou fraškou.

Dopady na průmyslová odvětví a zemědělství

Jedním z důvodů, proč se Evropě nedaří vyrábět dostatek zbraní pro Ukrajinu i pro svoji vlastní obranu, je dle zbrojařských firem to, že čelí problému, kdy jim banky kvůli svým vnitřním pravidlům, jež mají základ v klimaticko-sociálních předpisech, nechtějí půjčovat na to, aby vyráběly další zbraně a munici.

„Nejenže nám banky neposkytují úvěry, ale dokonce nám znemožňují běžný platební styk. V momentě, kdy platíme za zboží, nejsme schopni efektivně zrealizovat platbu – eurovou platbu v rámci Evropské unie nebo v rámci zemí NATO,“ napsal vroce 2023 David Hác, generální ředitel STV Group, ze které na Ukrajinu míří tanky nebo munice. Banky přitom ukazují, že neposkytování peněz obrannému průmyslu je zahrnuto v pravidel ESG. „Nefinancujeme společnosti, které některé druhy zbraní vyrábějí, vyvážejí do zemí s válečnými konflikty nebo tam, kde je vyšší riziko nelegálního obchodování se zbraněmi,“ vysvětlila

například Komerční banka.

Překvapivý hlas zazněl z Washingtonu v reakci na únorové (2024) masové protesty evropských zemědělců. Kristalina Georgievová, ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) na tiskové konferenci prohlásila : „Není snadné dělat jejich práci. To by však nemělo vést k tomu, že vlády ustoupí jejich požadavkům !“ Vnucuje se komentář: Potrefená husa se ozvala ! A naskakují otázky: Jaký zájem mají západní finanční globální instituce na tom, aby evropské zemědělství zašlo na úbytě ? Má být zlikvidován i evropský průmysl ? Proč ? Co tím bankéři sledují ? Co tím získají ? Kdo má ještě zájem na likvidaci Evropy ?

4. Emisní povolenky

Emisní povolenky jsou základním finančním nástrojem, který má snížit emise skleníkových plynů prostřednictvím jejich zpoplatnění. Emisní povolenky jsou sankční certifikáty. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 .

Všichni, kteří vypouštějí CO2 (průmyslové podniky, tepelné elektrárny a teplárny spalující uhlí atd.) mají povinnost nakupovat emisní povolenky podle množství vypuštěných skleníkových plynů. Pokud tak neučiní, dostanou od EK pokutu a vedle toho si budou muset tyto povolenky dokoupit. EU se intenzivně zaměřuje na registrace a kontroly všech producentu emisí.

EU ETS ( systém emisních povolenek) byl spuštěn v roce 2005. V letech 2013 – 2020 bylo bezplatně přiděleno 43 % povolenek . Zbylých 57 % bylo určeno k vydražení. Určené podniky si je musely nakoupit za tržní cenu .

Aby bylo dosaženo emisních cílů, dochází od roku 2013 k rovnoměrnému snižování počtu přidělených i prodaných povolenek. Každoroční snižování počtu emisních povolenek v oběhu znamená, že se jejich cena bude v budoucnosti průběžně zvyšovat !

Aby se dalo s množstvím a cenou povolenek manipulovat, jak si přeje EK, byl zaveden mechanismus Rezervy tržní stability. V rámci něho se se může z trhu stáhnout určité množství povolenek nebo je naopak přidat. Tím se ovlivní cena povolenek.

Cena emisních povolenek

Na evropských energetických burzách probíhá nákup a prodej emisních povolenek za tržní ceny, které se týkají především energetiky. Znamená to, že na energetických burzách se určuje, vytváří a manipuluje cena emisních povolenek.

Systém obchodování s emisemi je „tržním mechanismem“, který je založen na principu, že znečišťovatelé by za poškozování životního prostředí měli platit . Tyto platby by měly motivovat elektrárny (a další emisní producenty) ke snižování emisí. Ekonomové tento princip nazývají tzv. internalizací externalit. Tomuto principu tleskám a měl by být zaveden ve všech odvětvích a nejenom na emise skleníkových plynů.

Znečišťovatelé dosud zatěžovali přírodu a celou společnost, aniž by za to museli platit. Zatím to platila celá společnost. Nesla náklady, kdežto znečišťovatelé kasírovali zisky.

Možná se ptáte, proč jsem o několik řádků výše dal do uvozovek tržní mechanismus.

EK do sytému ETS vpustila globální finanční hráče. Ti mohli a mohou na burzách nakupovat a prodávat emisní povolenky. Tito hráči do tohoto volného trhu vstoupili nikoliv proto, aby bojovali proti klimatické změně, ale proto aby prachsprostě spekulacemi a silou svého kapitálu vydělali na těžké cenové energetické situaci všech evropských zemí.

To je podraz EK na obyvatelích Evropy !!!

Co se stalo ? Když bychom se podívali na graf vývoje cen emisních povolenek, zjistili bychom , že od roku 2005 se cena za emisní povolenku pohybovala na hodnotě 25 Eur za tunu. Dokonce během krize 2008 – 2009 byly ceny ještě nižší. Proto také vznikl mechanismus Rezervy tržní stability. Cena stagnovala, ale od roku 2022 začala raketově stoupat a v roce 2023 dosáhla 100 EUR za tunu. Finančníci, spekulanti , obchodníci s energiemi i velké energetické společnosti (včetně našeho ČEZu) začali manipulovat s cenou emisních povolenek na trhu. V důsledku toho vylétla i cena elektřiny a tak se s ní začalo divoce a spekulativně obchodovat.

Nárůst cen elektřiny následuje růst cen prakticky ve všech oborech ekonomiky a způsobuje inflaci. Ta pak dlouhodobě znehodnocuje úspory a koupěschopnost občanů.

Konec konců nárůst cen energií v roce 2023 a 2024 v ČR je toho jasným důkazem. Oproti jiným vládám v Evropě nechala vláda Petra Fialy všechno na volném trh a s velkým zpožděním nedostatečně a nevhodně „zastropovala“ ceny na úrovni distribuce. Navíc stále čekala na celoevropské řešení, které však nepřišlo. Každá vláda Evropy řešila svůj energetický sektor podle svých potřeb a možností. Fialová vláda však dávala přednost finančním zájmům globálních bankéřů před zájmem našeho státu. Proto jsem dopadli tak špatně, proto máme tak vysoké ceny a vysokou inflaci.

Když se novináři po raketovém růstu cen emisních povolenek začali ptát místopředsedy EK Franze Timermanse, proč EK nezasáhne, odpověděl, že to nemohou udělat, protože by narušili volný trh !!!

Po této odpovědi jsem se rozzlobil !!! Celý Green Deal není nic jiného než drastické a fatální narušování volného trhu. Některé druhy výroby energii vyrábějící se ze spalovacích procesů jsou znevýhodňované. Emisní povolenky nejsou nic jiného než zadupávání do země některých průmyslových odvětví. Jedná se o řízené narušování volného trhu. A je zajímavé, když jdou ceny nahoru a vydělávají na nich globální finanční instituce a obyvatele trpí pod tlakem nemilosrdných cen bez reálné vazby na náklady, tak EK mlčela a mlčí. Obyvatel se nikdo nezastane! Hlavně, že vydělávají velcí hráči na trhu. Green Deal je kočkopes a hra na volný trh ? Masivní regulace a volný trh to k sobě přece nejde a nemůže to fungovat ! Toto je fatální chyba Green Dealu, která ho zahubí.

Emisní povolenky z budov

Od roku 2027 budou zavedeny emisní povolenky pro budovy a jejich vytápění. Nejprve majitelé budov budou dostávat emisní povolenky z velké části zdarma . Ale již v roce 2030 by se měly emisní povolenky plně platit. Proto jsou budovy rozděleny do několika tříd podle energetické náročnosti. A0 , A+ ,B až po třídu G. A je nejlepší a podle všeho bude bez plateb. Naopak třída G je nejhorší a kdo bude mít obytný objekt v této třídě, tak za čas bude platit krvavé peníze.

Při náběhu ceny povolenek budou ještě nějaký čas platit pro jiné než obytné budovy tzv. prahové hodnoty založené na primární spotřebě energie, kde budou výrazné úlevy. Bližší informace nejsou k dispozici.

Vedle toho budou direktivně určené povolené otopné systémy budov.

Evropský parlament odsouhlasil (březen 2024) směrnici na zákaz vytápění soukromých budov zemním plynem s účinností od roku 2030 pro všechny nové budovy! A od roku 2040 má platit zákaz topení všemi fosilními palivy ve všech budovách! Topit se bude moci jen elektřinou a dočasně dřevní štěpkou!

Od roku 2025 má platit zákaz poskytování dotací na pořízení plynových a veškerých fosilních kotlů.

A to není všechno. Od roku 2040 se má zákaz na topení fosilními palivy, tedy zemním plynem, naftou, uhlím a topnými oleji, rozšířit na všechny nemovitosti, tedy i ty starší, včetně chalup, chat a usedlostí. Nové budovy od roku 2030 budou moci být vytápěny jen obnovitelnými zdroji, což je de facto jen elektřina a dřevní štěpka. Jenže, v návrhu směrnice je udělena výjimka pro výrobce elektrické energie.

Emisní povolenky v dopravě naběhnou také od roku 2027. Emisně budou zatížená především používaná paliva. Je zjevné, že EK bude chtít z provozu co nejrychleji vyřadit klasická vozidla používající k pohonu naftu a benzín. Ceny pohonných hmot budou díky emisním povolenkám rychle stoupat.

Emisní povolenky budou obchodovatelné na nejrůznějších burzách a velké finanční instituce globálního kapitálu budou jejich ceny spekulacemi udržovat co nejvýše a nehorázně na nich vydělávat.

Fondy EK

Emisní povolenky jsou především obrovské toky peněz. Tyto toky budou spravovat a realizovat nadnárodní finanční skupiny a banky. Peníze nejdříve vyberou státy na národní úrovni. 50 % si nechají, ale mohou je použít pouze na zelené projekty schválené EU. Zbylých 50 % se odevzdá do Bruselu. Ten je uloží do Modernizačního fondu a Inovačního fondu a dalších fondů. Země budou moci z těchto fondů čerpat. Je zřejmé, že ty země, které budou zlobit jako Maďarsko nebo Slovensko nedostanou nic nebo velmi málo.

5. Změna životního stylu a chování Evropanů

Finanční dopady GD nejsou dostatečně známé. Dopadové studie jednotlivých kroků nebyly detailně zpracované, ale spíše se domnívám, že nebyly zveřejněné. Unikly pouze krotké dílčí informace

Pařížské klimatické cíle: náklady a přínosy.

Tato obecná finanční analýza zkoumá, zda implementace cílů emisní politiky vycházející z Pařížské dohody přinese více užitku než škody. Výsledkem je šok a vystřízlivění. Opatření, na kterých se politici dohodli, povedou v nadcházejících desetiletích k masivním ekonomickým otřesům a kolapsům.

Nejoptimističtější scénáře počítají náklady v bilionech dolarů (4,8% HDP ) spojené s přechodem od fosilních paliv ke zdrojům energií s nulovými emisemi do roku 2050.

Průměrný odhad nákladů na klimatickou politiku za těžko splnitelného předpokladu nejnižších nákladů se pohybuje v rozmezí 3,8 -5,6 % HDP.

Počítá se, že v roce 2050, kdy dojde k uhlíkové neutralitě, bude ekonomický přínos tohoto snažení 0,5 % HDP, ale náklady více než 5 % HDP. Tedy záporné nákladové skóre je 10x větší než přínos !!!

Myslím si, že reálná situace bude daleko horší. Je zřejmé, že jednotlivé země v EU na tom budou různě špatně. ČR však díky svému těžkému průmysl a energeticky náročným odvětvím průmyslu na tom bude v celé EU nejhůře !!!

EK si uvědomuje, že naplnění GD způsobí obrovské ekonomické a sociální problémy. V každé zemi Evropy budou miliony nezaměstnaných. Žádná sociální síť žádné země nemůže zvládnout tak obrovské a tak rychlé ekonomické změny a ztráty.

Sociální klimatický fond by měl pomoci odškodňovat nejhorší dopady. Proto byl založen, ale už teď je jasné, že nebude stačit, aby pomohl všem.

Informovanost o cílech a dopadech Green Dealu na život obyvatel Evropy je naprosto nedostatečný. Před covidem bylo těchto informací podstatně více. Celou řadu informací používám ze starších článků a informací, které jsem si stáhnul před covidem. Dnes ministerstva mají vždy nějaký krátký článek, který zhruba informuje o cílech Green Dealu v jeho kompetenci a co to bude znamenat v které oblasti. Kliknutím na prohloubení informací se tam omílá již řečené nebo další informace neexistují. Čím více se blížíme ke klíčovým termínům, kdy by se mělo něco zásadního odehrát, tím méně je detailních informací.

Je to záměr ? Nedá se to vyloučit. Když není nic jasného nebo konkrétního, není možné proti tomu protestovat a fakty dokládat, že je to nesmysl. Teprve až to začne platit a jednotlivé vlády podle direktiv EK vydají konkrétní nařízení, zjistíme oč se jedná. A zjistíme, že většina z nás na to nemá.

6. Rozhodování o Green Dealu

Stojíme před zásadní otázkou: Splnit všechny požadavky Green Dealu, nebo ho odmítnout ?

Podívejme se na dostupná fakta z hlediska selského rozumu.

Problém rozpracujeme v několika variantách

a) Varianta

V této variantě vycházím z obecně přijímaného předpokladu (podle všeho mylného), že člověk svým vypouštěním skleníkových plynů způsobuje rozhodující zvyšování průměrné teploty na planetě.

EU vypouští pouze 8 % CO2 z celosvětového pohledu. (oficiální údaj IPCC). Jestliže ostatní země světa neudělají nic zásadního a ke klimatické neutralitě se nepřipojí faktickými činy ( plamenná prohlášení, že tak učiní nebudou stačit), pak evropská klimatická sebevražda nic nezmění. Globální nárůst teploty to nijak neovlivní !!! Čína, Afrika a Indie nadále staví tepelné elektrárny a uhlí se ve světě spaluje čím dál tím více. Množství vypouštěných emisí CO2 stále roste.

Mají národní politici a především vedoucí činitele EK a EU právo žádat obyvatele Evropy, aby obětovali svůj životní standart a přistoupili na život plný omezení a živoření ?

Z hlediska selského rozumu nemá smysl dělat něco, co zničí evropský životní standart, ale požadovaný výsledek to nepřinese. Green Deal je proto nutné odmítnout a přestat se podle něho řídit ! !! Green deal je nutné zrušit !!!

b) Varianta

V této variantě se pokusím zhodnotit dva protikladné přístupy k problému klimatické změny . Všeobecně přijímané téze o globálním oteplování způsobeném člověkem je nutné konfrontovat s názorem významných vědců, kteří tvrdí, že globální oteplování má jiné příčiny než vypouštění CO2 člověkem .

Argumenty pro tézi, že globální oteplování způsobil člověk vypouštěním CO2 vycházely ze zpráv IPCC. Byl podporován skupinou klimatologů, kteří navázali na první matematický model klimatické změny. Tento model definoval katastrofické prognózy budoucího oteplování, které se však nevyplnily.

Byl však vytvořen trend, který byl mediálně přitažlivý. Na konceptu klimatické změny začaly pracovat nejrůznější vědecké skupiny po celém světě. Získávaly na tyto výzkumy obrovské sumy peněz. Jedním z nejvýznamnějších propagátorů globálního oteplování se stal Al Gore (americký demokratický politik), který se v roce 2000 ucházel o funkci prezidenta USA. V souboji s Billem Clintonem však prohrál. O to více se věnoval klimatické změně. Vytvořil slavný dokumentární film Nepříjemná pravda o hrozbě globálního oteplování, který získal světový ohlas a zásadním způsobem zpopularizoval tuto problematiku.

Mnoho ekologických nevládních organizací přijalo klimatickou změnu jako hlavní bod svého programu. I ony získávaly a dodnes získávají ohromné sumy peněz.

Rozhodující skóre pro tuto problematiku vytvořila média. Začala psát a natáčet filmy na tato témata. Vznikl Mezinárodní panel pro změnu klimatu (IPCC), který získal spolu s Al Gorem Nobelovu cenu míru za rok 2007. Tím se vytvořilo veřejné mínění o správnosti předkládaných faktů a závěrů, ačkoliv již v této době vykazovaly jisté trhliny a nejasnosti. Matematické modely neměly dostatek informací (datových podkladů)

a spoustu jevů nebylo zapracováno. Přesto média vytvořila jednoznačný postoj, že člověk způsobil oteplování.

Na základě argumentačního klamu se vytvořila teze, že většinové veřejné mínění spolu s názorem velké většiny vědců musí znamenat, že mají pravdu a že je nutné bojovat proti klimatické změně způsobené člověkem. Jak však dokazuje Aristoteles a především A.Schopenauer: „Souhlas většiny nemá na faktickou správnost žádný vliv !“

Na podpoření těchto tézí byla vygenerovaná ideologie- ekologizmus. Ta k vědeckým poznatkům vytržených z kontextu přidala víru.

Všechno nasvědčuje tomu, že v oblasti klimatické změny spojené s globálním oteplování došlo především v zemích západního civilizačního okruhu k masové psychické epidemii a explozi skupinové iracionality. Probíhá ideologické zatmění mozků.

Na začátku byl tento proces spontánní. Bylo logické, že lidé, kteří mající rádi přírodu zaujali jednoznačné stanovisko. Jako první zjistily skupiny vědců a členové nevládních organizací , že boj s klimatickou změnou je dobrý byznys. Ojedinělé hlasy kriticky smýšlejících vědců byly tvrdě odmítnuté a jejich nositelé byly dehonestováni. Média v touze po senzaci celou záležitost využily a vyhrotily. A nakonec přišli politici a finanční sektor. A pochopili, že je to dobrý nástroj k prosazování své moci, svého vlivu a způsob jak získat obrovské finanční sumy od evropských obyvatel.

Kritické hlasy vědců však v posledních letech výrazně sílí a jejich řady se rozšiřují .

Tvrdí : pravděpodobnost, že by CO2 byl hlavní viník, je velmi malá. CO2 k oteplování pravděpodobně přispívá, ale je zde několik přírodních cyklů, které k tomu přispívají mnohem více. Člověk k oteplování přispívá, ale jeho vklad je proti přírodním vlivům zanedbatelný!

Závěrečné shrnutí:

A) Green Deal je soubor politických a ideologických tézí, které vycházejí z neprokázané hypotézy o příčinách globálního oteplování. Z hlediska revizí vědeckých poznatků se jedná o chybné postoje, které jsou zneužívané jako mocenský nástroj a způsobí obyvatelům Evropy těžko odhadnutelnou míru chudoby spolu se zbytečným strádáním. Z těchto důvodů je nutné Green Deal odmítnout a odstoupit od něho!

B) Nikdo nemá právo (a tím méně občany nevolená Evropská komise bez legitimity) nám určovat zákony a pravidla, která nám nevyhovují a poškozují naše oprávněné zájmy !!!

Máme právo svobodně rozhodovat o své budoucnosti. Máme právo odmítnout vše, co je proti našim zájmům. Mámo právo hájit a rozhodovat o svém území i o tom, kdo na něm smí žít a jaké zákony a pravidla zde budou platit.

Máme právo odmítnout jít do války, která není obranou našeho území a povinnost prosazovat svět a vztahy mezi národy, kde vládne mír a spravedlnost.

Jestliže EK a EU odmítne respektovat naše požadavky, a zjistíme, že setrvat v tomto útvaru je pro nás nevýhodné, měli bychom z tohoto seskupení odejít ! Před tím bychom se měli pokusit s ostatními evropskými národy dogmatickou a zkostnatělou EU zásadně změnit, aby se vrátila k základním demokratickým principům. Totéž platí i pro naší účast v NATO.

PS: A je tu do očí bijící paradox. Ačkoliv jsou USA s Čínou největšími znečišťovateli životního prostředí planety, nemají v plánu zakázat automobily se spalovacími motory. USA nehodlají zavřít elektrárny spalující fosilní paliva. Nezavádějí emisní povolenky na všechny spalovací procesy, čímž udržují ceny energii na přibližně stejných hodnotách. Nezakazují svým zemědělcům hnojit svoje pole a omezovat chovy hospodářských zvířat. Zkrátka nemají Green Deal a nesnaží se fanaticky uskutečňovat boj proti klimatické změně. O těchto otázkách hodně mluví, ale nedělají žádné kroky, které by ohrozily podnikatelské prostředí a jejich zisky.

USA jsou náš vzor. Proč tedy my Evropané máme Green Deal a v USA nikoliv ? Která cesta je lepší a správnější ? Je opravdu Green Deal naše vítězství ?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)